Bartholin Kisti veya Apsesi Nedir?

Bartholin kisti, vajinanın iki tarafında da bulunan 2 adet bez üzerinde oluşur. Bezler cinsel ilişki sırasında kaygan sıvı salgılayarak bu esnada penisin girişini kolaylaştırır ve cinsel ilişki ağrısını azaltır. Bu bezlerin tıkanması sonucu bartolin apsesi veya bartholin kisti olarak bilinen rahatsızlığı oluşmaktadır.

Bartholin Kisti Veya Absesi Neden Gelişir?

Bartholin kistini oluşturan rahatsızlığa neden olan bartholin bezlerinin tıkanması veya cinsel ilişki ile bulaşabilir. Bartholin bezlerinin tıkanması sonrası kesenin içi salgı ile dolmaya başlar. Bu kısmın tıkanması ile salgı üretimi durmaz ve vajina dış dudağında şişiklik devam eder. Klamidya veya Neisera Gonore ile birleşmesi sonucu kızarıklık, cinsel ilişki sırasında ağrı ve ısı yükselmesi ile kendini belli eder. Yapılan herhangi bir cerrahi operasyon, herhangi bir travma ya da enfeksiyon bu hastalığa neden olabilmektedir. Aynı zamanda makatta bulunan e.coli de bu rahatsızlığa neden olabilmektedir. Vajina bölgesinde oluşan sert çarpma veya zedelenme de bartholin kistine neden olabilmektedir. Aynı zamanda kanser de bu hastalığın nedenleri arasındadır.

Bartholin Kisti veya Bartolin Absesi Belirtileri Nelerdir?

Bazı zamanlarda büyüyüp küçülme eğiliminde olabilen bartolin kisti, vajina dış dudaklarında bulunan iki taraftaki bartolin kanallarında tıkanıklık oluşması nedeniyle oluşur. Dış dudakların iç taraflarında sadece şişiklik olarak kendini gösterebildiği gibi kızarıklık ve ağrı ile de belli olabilmektedir.

Bartolin absesinde ise kızarıklık , sıcaklık artışı, bölgede hassasiyet, ağrı ve hareketlere bağlı batma hissi de oluşabilir. Hastalarda halsizlik yapabilir. Absenin çok büyümeden boşaltılması şiddetli ağrıyı da engelleyecektir.

Bartholin Kisti ve Bartholin Absesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bartolin kisti küçük ise tedavi şart değildir. Antibiyotik tedavisi verilebilir. Bartolin kisti eğer hızla büyüyorsa ve abse görünümü varsa antibiyotik tedavisi ve drenaj uygulanarak işlem yapılabilir. Bu sıvının salgılandığı kısmın dışarı akmasını sağlayacak bir cep oluşturulabilir. Eğer cinsel yolla bulaşan bir durumsa bunun tedavisi de sorunu çözebilir. Bir süre doktorunuz ağrı kesici kullanımını da önerebilir.

Kist veya Apseden Nasıl Korunabiliriz?

Kişinin vajinal bölgesindeki temizlik ve hijyene dikkat etmesi gereklidir. Yeni bir kişi ile girilecek cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkları önlemesi açısından önemlidir. Akıntı oluştuğunda doktorunuza başvurarak nedenini inceletmeniz de bu durumun önüne geçecektir. Büyük tuvalet ihtiyacı görüldükten sonra silme işleminin önden arkaya doğru yapılması önemli bir faktördür. Aynı zamanda belirli periyodlarda doktor kontrolü yaptırmanız erken teşhis açısından çok önemlidir.

Bartolin Kisti Tedavisi Uygulayan Doktorlar

Bursa’da bartolin kisti veya apsesi tedavisini hijyenik ve steril koşullarda, tecrübe ve uzmanlığımız ile başarıyla uygulamaktayız. Bu işlemi kadın hastalıkları doktoru – jinekolog lar yapmaktadır. Bursa Görükle’deki muayenehanemizde sizlerin bu konudaki rahatsızlıklarını gidermeyi amaçlıyoruz.

Bartholin Kisti veya Bartholin Apsesi Ameliyat Ücretleri Ne kadar?

İlgili yasalar nedeniyle bu konuda bartholin kisti veya bartolin tedavisi fiyatlarını internet veya web sitesi üzerinden belirtememekteyiz. Bize whatsapp üzerinden ulaşarak, telefonla arayarak ya da sitemizden randevu alarak ücret bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Konu ile ilgili merak edebileceğinizi düşündüğümüz hamilelikte kist makalemizi okuyabilirsiniz.

Konu ile ilgili yabancı kaynak için linke tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim