Bursa Kürtaj (Gebelik Sonlandırma)

kürtaj nedir nasıl yapılır

Bursa Kürtaj – Kürtaj nedir?

İstenmeyen ve problemli gebelikleri sonlandırma işine kürtaj denir. Bu Tıbbi adı ile küretaj , gebelik terminasyonu, gebelik sonlandırma  olarak da geçer.Halk arasında ise  kurtaj, kürtaş, kurtaş isimleriyle tabir edilmektedir. Bursa kürtaj talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj, bu amaçlarla yapılmakla beraber düşük yapmış kişilerin rahminin içerisinde kalan parçaların temizlenmesi  için de yapılabilir. Bu işlemin adı “Retansiyone küretaj” olarak anılır.

Rahim içinin temizlenmesi için yapılan küretaja verilen isim olan “Probe Küretaj” , çok sayıda ve çok uzun süreli adet gören kadınlar için yapılır ve kanama kesilerek, rahmin içinden alınan parça patolojik incelemeye gönderilerek tanı ve tedavisi yapılmış olur.

 Kürtaş Yasal mı?

Son adet tarihinin ilk gününden itibaren 10 haftayı geçmeyen sürelerde kürtaj yapılabilir. Bu süreden sonra anne baba rısası ile de olsa kürtaj yapılamaz. Bu süreler dışında yapılacak kürtajların belli ön koşulları vardır. Hamileliğin devam etmesi, anne açısından hayati bir risk bulunduruyorsa, annenin kullanım zorunluluğu olan , gebeliğe zarar verecek ilaçları varsa ve bebek için hayati durumlar oluşuyorsa yapılabilir. Yapılan ultrasonlarda bebeğin durumu bu tip gelişmeler gösteriyorsa doktor kurul raporu ile gebelik sonlandırma işlemi yapılır.
Bu kürtaj tipi de  “Terapotik küretaj” olarak isimlendirilir.

Kürtaj İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Kürtajda risk yok denilebilecek kadar azdır ancak bu işlem muhakkak işinde ehil doktorlar tarafından yapılmalıdır.
 • Yapılacak kürtaj öncesi hastanın tıbbi öyküsünü anlatması istenir ve gebeliğin mevcut durumuna ultrason ile bakılır.
 • Yapılacak işlem yeri steril olmalıdır. Bu konuda tereddütünüz olan yerlerde işlem yaptırmamanız önemlidir.
 • Kürtaj işlemi genel anestezi ile yapılmaya karar verildiyse, kişinin 4-5 saat önceden yemeği ve içmeyi kesmesi gereklidir.
 • Lokal anestezi yapıldığı durumlarda rahim ağız kısmı iğnelerle uyuşturulur. Hasta tok gelebilir.

Kürtaj işlemi nasıl yapılır?

Hasta genel anestezi olacaksa hissedeceği tek ağrı iğne ağrısı olacaktır. Bu aşamadan sonra ilaç verilerek hastanın kürtaj işlemi yapılmış olur. Burada kullanılan steril aletler ile rahim düz bir şekle getirilerek gerekli aletlerle rahim ağzı açılır ve içeriye girerek gebelik vakumlama yöntemi ile sonlandırılır. Bu işlemden hemen sonra hasta uyandırılır.

Kürtajın ne gibi riskleri vardır?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi kürtajda da belirli riskler bulunmaktadır. Burada önemli olan, işin uzmanı tarafından yapılıyor olmasıdır. İyi bir jinekolog ile yapılan kürtaj işleminde risk yok denecek kadar azdır. Bahsettiğimiz riskler aşağıdaki gibidir:

Bunlar:

 • Rahimde ve barsakta delinme riski
 • Kanamaların olması
 • Kürtajın tamamamlanmamış olması
 • Kürtaj sonrası içeride parçaların kalması
 • Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra enfeksiyon kapma riski
 • Hastaya uygulanan anesteziye bağlı oluşabilecek problemler
 • Rahim içerisinin tahribatı ya da yapışması sonucu adet sayısında azalmaya sebebiyet verebilir.

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi steril ortam olması çok önemlidir. Doktorunuzun size yapmanız ve yapmamanız gereken durumları belirttikten sonra bu süre içerisinde bu uyarılara uyması gereklidir. Bursa kürtaj yapan doktor arayışınız için bize ulaşabilirsiniz.

Kürtaj sonrası neler yapılmalıdır?

Genel anestezi ile yapılan operasyonlarda, yapıldığı gün sersemlik hissi oluşabilir, mide bulantıları, kasık ağrıları, halsizlikler oluşabilir. Bu şikayetlerin ilk birkaç saat içerisinde geçmesi beklenir. Kanamalar oluşabilir ancak bu kanamaların şiddetinin gittikçe azalacağı öngörülür. Sürekli artan bir kanama varsa doktorunuza danışmalısınız.

 1. Verilen ilaçlar kesinlikle tabsiye edildiği dozda ve zamanında kullanılmalıdır.
 2. Kürtaj operasyonundan sonra 2 hafta süreyle cinsel ilişki önerilmez, duş alınacaksa vajinal duş yapılmamalıdır.
 3. Anesteziden sonra yenilecek öğünün hafif gıdalar olması önerilir.

Kürtaj sonrası İlk adet ne zaman görülür?

Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra kişinin periyot uzunluğu tamamlandığında 1-2 gün gecikme ile de olsa adet görmesi beklenir. Bursa kürtaj talepleriniz için ve sonrasındaki sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj yerine verilen bir düşük hapı var mıdır?

Böyle bir ilaç yoktur ve adet söktürücüler gebelik başlangıcından sonra etkili olamamaktadır.

İşlem sonrası ne zaman spiral takılabilir?

Hastada nedeni belirsiz adet düzensizlikleri veya kasık ağrıları yok ise, kürtaj anında da yapılabilmektedir. Sonrasında da hastanın kontrolünde doktor bir aksi durum görmüyorsa , hasta istediği zaman spiral taktırabilir.

Bakarete zarar vermeden kürtaj yapılabilir mi?

Bu işlem yapılabilmektedir ancak bu durum için doktor muayenesi gereklidir. Sürtünme ile dahi olsa hamilelik, spermin hareket kabiliyetinden dolayı oluşabilir. Bursa kürtaj yapan doktor arayışınız var ise lütfen bize ulaşınız.

Bursa’da Kürtaj Yapan Doktorlar Kimlerdir?

Bursa kürtaj talepleriniz için bize ulaşabilir, danışabilirsiniz. Sitemizden veya telefon üzerinden, whatsapp üzerinden bize yazabilirsiniz. Bu işin uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğini unutmayınız.

Bursa’da Kürtaj Fiyatları 2020 Ne Kadar?

Kürtaj fiyatları için internet üzerinden rakam verememekteyiz. Öğrenmek için bize whatsapptan ulaşabilir, randevu oluşturmak ya da iletişime geçmek için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için doktorunuzla iletişime geçebilir, dilerseniz randevu alabilirsiniz.

Randevu Alın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim