Rahim Alma Ameliyatı | Histerektomi

rahim alma ameliyatı histerektomi
histerektomi rahim alma ameliyatı bursa kadın hastalıkları jinekolog

Rahim Alma Ameliyatı, Histektomi Nedir?

Hastalara bazı durumlarda rahim alma ameliyatı, en son çare olarak uygulanmaktadır. Rahim, pelvis (leğen) kemikleri arasında yer alan, hamilelikte bebeğin doğuma kadar yerleşip geliştiği, gebelik olmadığı zamanlardada her ay adet kanamalarının gerçekleştiği bir iç tabaka(endometrium), kas tabakası(myometrium) ve en dışta bir zardan(seroza)  oluşan kanlanması yüksek, boyutları yaklaşık 6×7 cm olan bir organdır.

Rahmin alınmasını gerektirecek  hastalıklar nelerdir?

  • Myom(kanama ve histerektominin en sık sebebi)
  • Endometriozis
  • Anormal  kanamalar
  • Uzun süren,medikal tedaviye cevap vermeyen pelvik ağrılar
  • Rahim sarkmaları
  • Kanser

Tüm bu hastalıklarda medikal tedaviye cevap alınamadığı zamanlarda son ve en etkili tedavi seçeneği olarak Histerektomi yani rahim alma ameliyatı uygulayabiliriz.

Yumurtalık ve tüplerin alınması bu ameliyatta her zaman gerekli değildir. Tüpleri ve yumurtalıkları etkileyen/ilgilendiren hastalık ve durumlarda, aynı ameliyatta tüm bu organlar alınabilir.

Hangi yöntem?

Yapılacak olan  histerekomi ameliyatı günümüz şartlarında, 3 farklı yöntemle uygulanabilir.

  • Açık ameliyat (laparatomi)
  • Kapalı ameliyat (laparoskopi)
  • Vajinal ameliyat

Hangi yöntemin hangi hastaya uygulanacağı hastalığın çeşidine,rahmin boyutlarına ve sarkma olup olmamasına göre değişecektir.

Abdominal Histerektomi (açık ameliyat-laparatomi):

Rahmin karından çıkarılması ameliyatıdır. Karın alt bölgesi cildine kesi uygulanarak rahim ve diğer organlara ulaşılır. Çıplak gözle direk görüp değerlendirilme, diğer organları da görme ve değerlendirme açısından avantajlıdır.

İyileşme süresi daha uzun, ağrı daha fazla ve normal hayata dönüş daha uzun olmaktadır. Büyük myomlarda rahmin normalden büyük olduğu durumlarda yada kanser ameliyatlarında tercih edilen yoldur.

Vajinal histerektomi:

Özellikle sarkma durumlarında rahmin vajen bölgesinden çıkarılmasıdır. Bu ameliyatta karında bir kesi yada ameliyat izi olmaz. İyileşme daha hızlı, ağrı daha az ve normal hayata dönüş daha çabuk olmaktadır.

Laparoskopik Histerektomi (kapalı ameliyat):

Bu ameliyat; hastanın genelde göbek deliği hizasından ve karın boşluğunun sag ve/veya sol taraflarından, herbiri ortalama bir kalem kalınlığında olan aletlerle ve kameralarla girilip, iç organların monitörde görülerek ameliyatın sadece birkaç tane ufak kesiyle tamamlanmasıdır. İnfeksiyon oranı ve ağrı daha düşük normal hayata dönüş çok daha hızlıdır.Hastalık ve hastanın durumu göz önüne alındığında, en konforlu ve rahat yöntem laparoskopik ameliyatlardır.  Hastalarda estetik kaygı oluşturan büyük kesiler ve dikişler görülmez.

Hastanede yatış ve iyileşme

Hastaların hastanede yatış ve iyileşme süreleri, seçilen yönteme, kanama miktarına,ameliyat süresine, ameliyatta oluşabilecek komplikasyonların durumuna ve mevcut ek hastalıklarınıza bağlı olarak değişebilir. İyileşme sürecinde bazı ilaçlar ağrı ve infeksiyon oluşumunu azaltacak düzenli kontroller sizi bu süreçte ek hastalık ve istenmeyen etkilerden koruyacaktır.

Rahim alınması ameliyatlarında Büyük oranda rahim ağzı (serviks) da beraber alınır. Bu durumda düzenli smear kontrollerinize devam etmeniz önerilir.

Rahim alma ameliyatı sonrası birdaha adet görmeyeceğinizi, tekrar adet kanamalarınızın olmayacağını ve bundan sonra çocuk sahibi olamayacağınızı hekiminiz size ayrıntılı olarak anlatacaktır.

Eğer yumurtalıklarınız alınmadıysa ve menopoz döneminde değilseniz, yumurtalıklar hormon salgılamaya devam edecek ama  adet kanamaları olmayacaktır. Sadece rahim alınması sizi menopoza sokmaz.

Rahim ve yumurtalıkları etkileyen hastalıklarda ilaç tedavi ilk denenecek seçenek olmakla beraber bazen de kesin tedavi cerrahi yöntemlerle mümkün olmaktadır.

Daha fazla bilgi için doktorunuzla iletişime geçebilir, dilerseniz randevu alabilirsiniz.

Randevu Alın

Yaptığımız diğer ameliyat türlerini incelemek için Cerrahi Operasyonlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Örnek ameliyat görüntüleri için kanalımızdaki bursa vajinoplasti videomuzu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim