İdrar Kaçırma Ameliyatları Bursa

idrar kaçırma ameliyatı
bursa kadın hastalıkları idrar kaçırma operasyonu doktor jinekolog

İdrar Kaçırma Ameliyatı

İdrar kaçırma ameliyatı, kadın hastalıkları doktorunuz tarafından takip edilecek ve gerekli durumlarda ameliyat ile tedavi edilecek bir durumdur. İdrar kaçırmanın hayati bir tehlikesi yoktur ancak, buna sebep olan durumların hayati risk yaratabileceğini gözardı etmemek gerekir. Bu rahatsızlık genellikle çocuklarda ve yaşlı kadın veya erkekde görülmekte beraber, her yaş aralığında da olabilir. Üriner inkontinans (idrar kaçırma) , genel olarak 3 tipte görülür:

Taşma inkontinansı (Overflow incontinans) :

Mesane kasının aktivitesinin azalması ya da kaybolması nedeni ile mesane kapağının gevşememesi sonucu mesane tam olarak boşalamaz. Mesane kapasitesinin üzerinde şişme olduğunda, kişide idrar kaçırma durumları görülür. Bu durumlarda hastamıza idrar kaçırma ameliyatı olmasını öneririz. Boşaltılamayan idrar, mesanede sürekli baskı oluşturur. Buna genel olarak sinir dokularının şeker hastalığı gibi nedenlerde zayıflaması, bu kasılmayı sağlayacak olan omuriliğin zarar görmesi, rahmin sarkık olması neden olabilir. Bu tip hastalıklarda hasta hiçbir zaman mesanenin tamamıyla boşalmadığı hissini yaşar.

Stress İnkontinansı :

Genellikle kilolu doğumlarda ve çok sayıda doğum yapan kadınlarda görülen tiptir. Normal doğumlarda pelvik kas ve mesane boynu açsı yer değiştirir ise karın iç basıncını arttıran, kasılmayı gerektiren hareketlerde(hapşırma, öksürme) yapıldığında oluşur. Bu durumlarda idrar kaçırma ameliyatı gerekebilir.

Urge incontinans (Aciliyet inkontinansı) :

Bu durum, genellikle mesane kaynaklıdır. İdrar yolu enfeksiyonu, myom, mesane taşı gibi mesaneye baskı yapan etklenler olduğunda görülebilir. Aynı zamanda sinir sistemi ile ilgili bozukluklarda da bu durum görülmektedir. Kadın hastalıkları doktorunuza ilk fırsatta görünmelisiniz.

İdrar Kaçırmanın Sebepleri:

Bazı durumlarda genetiğe bağlı olarak yatkınlık tespit edilse de , genel olarak yaşlılığa bağlı, menapoz kaynaklı olarak östrojen hormonunun azalmasından kaynaklı pelvik kasların zayıflaması etkendir. Çok sayıda ve iri doğum yapmak da pelvik kasları zayıflattığından bu duruma sebep olabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları, uzun süreli öksürük, hapşırma gibi kasılmayı gerektiren durumların sıklaşması da bu rahatsızlığı tetikleyebilir. Hastanın gelişi ile beraber(fiziksel durumu gözlemlenerek) tanı süreci başlar ve hastanın şikayetinin oluşma şekli, bağımlı faktörler de göz önüne alınarak bir dizi test yapılır. Hasta muayeneye geldiğinde idrara sıkışık durumda olmalıdır. Hastanın yatarak veya ayakta ıkınması sağlanarak idrar kaçırma sürecinin gözlemlenmesi gerekir.

İdrar Kaçırma için istenen tetkikler:

Öncelikle idrar testi ve idrar kültürü testi yapılmalıdır. Bu duruma sebebiyet veren durum idrar yolu enfeksiyonu ise, tedavi edilmelidir.
Ped testi ile hastanın idrar kaçırma yoğunluğunun tespit edilmesi için yapılır.
Ürodinamik test(Mesane ve rektuma yerleştirilen çok ince kateterler ve cilde yapıştırılan elektrodlarla mesane içi basıncı, idrar kanalı ve mesane çıkışı kas aktivitelerinin ölçülmesidir)

Üroflowmetri: İşeme testi ile hastanın belirli süre içerisinde idrar akış hızı ve miktarını ölçen testtir.
Sistoskopi: Mesane içerisinin görülmesini sağlayan yöntemdir. İdrar kanalı içerisinden, İnce bir tüp içerisinde, küçük ve hafif bir kamerayla gözlemlenerek tespit yapılır.
Üriner Sistem Ultrasonu: Genel olarak üriner sistem kontrolü yapılır. Bu kontrolde böbrek taşları, oluşmuş myom ve kistler tespit edilir. Mesane duvarı kontrol edilir, ihtiyaç duyulması halinde rahim ve yumurtalıklar da kontrol edilir.
İdrar kaçırma tedavi yöntemleri nelerdir?
İdrar kaçırma tedavileri cerrahi ve ameliyatsız tedaviler olmak üzere ikiye ayrılır:

Ameliyatsız idrar kaçırma tedavileri Nelerdir?

• Pelvik Taban Egzersizleri (Kegel Egzersizleri) :Uygun tedavi yöntemi ile tasviye edilmiş ise büyük oranda iyileşme gösterebilir. Mesane ve rahim arasında tutuculuk görevi gören bu kasların öğrenilmesi ve geliştirilmesini amaçlayan egzersiz türüdür. İdrar kaçırma ameliyatı gerekliliğini erteleyebilir. Bunu tabii ki öncelikle doktorunuza danışmalısınız.
• Biofeedback(Uygulamalı fizyopsikolojik geribildirim): Biofeedback idrar kaçırma tedavilerinde önemli bir yöntemdir. İstemsiz hareketlerin anlık olarak hasta tarafından görülmesi ve izlenmesini sağlayarak, hastanın sinyallerin geldiği bölge ile ilgili kaslarını kontrol ederek yönetmesini sağlayan yöntemdir.
• Fonksiyonel Elektriksel Sitümulasyon (FES) : Rahim veya vajina çevresine bağlanan problar ile belirli miktarda elektrik akımı uygulanarak pelvik kasların hareketini sağlar ve bu kasların kasılmasını sağlayarak tedaviyi amaçlar.
• Östrojen Hormonu Tedavisi: Genellikle menapoz dönemi hastalarına uygulanan östrojen hormonu tedavisi iile mesane mukozası ve mukoza alt dokusu uyarılır ve buradaki dolaşım arttırılır. Böylece buradaki kasların tepkisini arttırmak yoluna gidilir.
• İlaç Tedavisi(Ağızdan): Mesanedeki sensörlerin uyarılarak, idrar çıkışının direnncini arttırmaya yönelik uygulamadır.
• Lazerle idrar kaçırma tedavisi: Laze rile termal etki yaratarak, mesane boyundaki bağ doku güçlendirilir. Bu yöntemin uygun görüldüğü hastalarda büyük oranda iyileşme görülmüştür.

İdrar kaçırma ameliyatları/cerrahi operasyonlar nelerdir?

 • Karından yapılan kesi ile mesane boyu asılması ameliyatları: Yaşlı olmayan, zayıf kişilerde tercih edilen yöntemdir. Bu yöntem aşağıdaki şekilde 3 e ayırabiliriz:
  1. Marshall-Marchetti-Krantz (MMK) Cerrahi Operasyonu : Mesane boynu ve üretra boynunu daha yukarı pozisyona almak için bu boyunlar dikişler ile pubis(kalça kemerinin her bir yarısında ön alt kısmı teşkil eden kemik) e bağlanır.
  2. Burch Operasyonu : Çoğunlukla karın alt bölümünden enine bir kesi ile Mesane boynu ve üretra boynundan geçen dikişler ile mesane ve üretra boynu uygun pozisyona alınır.
  3. Laparoskopik Kolposüspansiyon: Yukarıdaki iki operasyonun laparoskopi eşliğinde yani kapalı olarak uygulanmasıdır.
 • Vajina içinden iğne ile sabitleme ameliyatları: Bu ameliyat türünde amaç, mesane ve üretanın, vajina ön duvarına atılan dikişlerin suprapubik(Çatı kemiği üstü) bölgeye iğne yardımıyla bağlanmasıdır. Bu tür 4 çeşit operasyon bulunmaktadır:
  • Pereyra Cerrahi Operasyonu
  • Stamey Cerrahi Operasyonu
  • Raz Cerrahi Operasyonu
  • Gittes Operasyonu’dur.
 • Yapay( Artifisiyel) Üriner Sfinkter :
  Çokça idrar kaçırma operasyonu gören ve başarısız olmuş veya mesane büzücü kasında yetmezlik olan hastalar için uygulanan yöntemdir. Vajinal veya karından mesane boynuna yerleştirilen cihaz ile işlemler yapılır.
 • 4. Periüretral Enjeksiyon : Üretraya baskı yaparak idrar kaçırmaya karşı direncin arttırılmasını öngören bu tedavi yönteminde, mesane boynu ve üretra çevresine yağ, kan, teflon ve kallojen enjeksiyonu ile bu işlem yapılır. Bu işlemler sistoskopi cihazı ile yapılmaktadır. Bu yöntem daha çok genel anestezi yapılmaması gerekli durumlarda uygulanır.
 • 5. Sling Prosedürü: Bu tedavi yöntemi ile sayılabilecek en büyük etki , baskı altında üretral direnci arttırması, dinlenme anında gerekli olan üretral kapanmayı sağlaması ve anlık olarak işemeye izin vermesidir.

Randevu almak için randevu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Randevu Alın

İdrar kaçırma ameliyatı nasıl yapılır sorunuza yanıt veren bursa idrar kaçırma ameliyatı videomuzu izlemenizi tavsiye ederim:

Yapılan bütün ameliyat türleri için Cerrahi Operasyonlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için doktorunuzla iletişime geçebilir, dilerseniz randevu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim