Kistektomi Ameliyatı

kistektomi ameliyatı
kistektomi ameliyatı kist alınması operasyonları bursa kadın doğum doktoru jinekolog

Kistektomi Ameliyatı

Kistektomi ameliyatı aslında kistleri çıkartma işlemine denilmektedir. Bu ameliyatlar hem açık hem de laparoskopik şeklinde yapılabilmektedir. Buradaki kararı doktor vermektedir. Doktorun karar verme kriterleri içerisinde de kistin durumu belirleyici olmaktadır. Bursa’da kistektomi ameliyatını hastanemizde başarı ile yapmaktayız.

Kistler, genellikle üreme çağında olan her kadında görülebilen bir durumdur. Bu işlemle yumurtalıklarda bulunan iyi huylu tümörler temizlenmektedir. Ancak bazen sadece kistlerin alınması yetmez. Bununa beraber, yumurtalıkların ve hatta rahmin de alınması gerekir. Bu ameliyatın en temel amacı, kist sebebiyle görevini yerine getiremeyen yumurtalıkların eski performansını sağlamasını sağlamak.

Yumurtalık kistleri bazı durumlarda kendi kendine ortadan kaybolabilmektedir. Ancak bazen de operasyon ile alınması gerekmektedir. Bu durum ancak doktor muayenesinden sonra belli olmaktadır. Kisektomi ameliyatı 2 türlü şekilde yapıldığından bahsetmiştik. Bu ameliyatları detaylı bir şekilde merak edenler için açıklıyoruz:

Laparoskopik Ameliyat (Kapalı Ameliyat)

Bu ameliyatın öncelikle genel anestezi ile yapıldığını söyleyebiliriz. Hastanın göbek deliğinin altından girilerek, bir boru yardımıyla içeriye hava verilir. Bu hava sayesinde organlar birbirinden uzaklaştırılır. Doktor bu işlemden sonra kamera sokarak sorunlu olan bölgeyi inceleyebilir. Aynı şekilde yine doktor gerekli duyduğu durumlarda karnın alt kısımlarından neşter, makas vb. kesici aletlerle hastada ufak kesik açarak işlemini tamamlayabilir. Bu operasyon türüyle ancak rahimdeki sorunlar tespit edilebilir, çözümlenebilir.

Günümüzde laparoskopik ameliyatlarla beraber histerektomi ameliyattı da yapılmaktadır. Bu ameliyat sırasında hastanın yumurtalıklarıyla beraber rahmi de alınmaktadır. Bunun dışında laparoskopik ameliyat ile yapılabilecek işlemler şu şekildedir:

  • Laparoskopik ameliyat sayesinde hastanın ilk olarak yumurtalık kistleri çıkartılır.
  • Tüplerin uç kısmındaki tıkanıklar temizlenir.
  • Pelvisteki yapışıklıklar, bu operasyon sayesinde temizlenebilir.

Kansız ameliyat olarak da adlandırılan laparoskopik ameliyatların pek çok avantajı bulunuyor. Bu avantajlardan en önemlisi, hastanın kanında büyük bir kesi ya da dikişin olmamasıdır.

Bu ameliyat sayesinde hasta daha az ağrı ve acı hisseder. Genellikle ameliyat sonrasında ağrı görülmez. İyileşme süresi kesi olan ameliyatlara kıyasla çok daha kısadır. Bir diğer önemli avantajı ise, hasta ameliyat sonrasında taburcu olabilir. Ancak dikişli ve kesikli ameliyatlarda en az 1 gece yatmanız gerekebilir. Kozmetik ve estetik açıdan da son derece avantajlıdır.

Açık Kist Ameliyatı

Laparoskopik ameliyatın dışında bir de açık kist ameliyatı bulunmaktadır. Bu ameliyat, genellikle kist kötü huylu ise tercih edilmektedir.

Açık kist ameliyatı sayesinde kistler yumurtalıklarla birleşmiş olsa bile temizlenip, alınabilmektedir. Yani yumurtalığın sağlam dokusu, açık ameliyat sayesinde korunabilmektedir. Bu ameliyatın nasıl olacağı, ne kadar süreceği ve ameliyat sonrasında neler yaşanacağı genellikle kistin büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir.

Açık Kist Ameliyatının Riski Var Mıdır?

Her ameliyatın olduğu gibi, açık kistektomi ameliyatı için de bazı riskler bulunmaktadır. Bu riskler genel anesteziye bağlı risklerdir. Eğer profesyonel ve uzman doktorlarla çalışırsanız, bu sorunlara yakalanmadan, operasyonunuzu başarılı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Ancak ameliyatın başarılı bir şekilde uygulanması, ameliyat risklerinin de büyük bir kısmını ortadan kaldırmaktadır.

Ameliyatın süresi kistin büyüklüğüne ve durumuna göre değişkenlik gösterebildiği için genel olarak 2 ya da 3 saat olarak belirtebiliriz. Eğer kist ameliyatında rahminiz alındıysa, doktorunuz bu durumda en az 1 ay cinsel ilişkiyi yasaklayacaktır. Çünkü bu ameliyatta hem iç hem de dış dikişleriniz olacaktır. İç dikişlerin iyileşmesi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak genellikle bu dikişiler 6 ay civarında iyileşme kaydetmektedir.

Kapalı ameliyat olduysanız da bu durumda en az 2 hafta cinsel ilişkiye ara vermelisiniz.

Diğer ameliyatlar ile ilgili merak ettiğiniz konular için makalemizi okuyabilir, cerrahi operasyonlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bursa’da vajina daraltma ameliyatı için randevu  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Randevu Alın

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim