Rahim Sarkması Ameliyatı

rahim sarkması ameliyatı bursa jinekolog
bursa kadin hastalıkları doğum doktoru jinekolog

Rahim Sarkması Ameliyatı

Rahim sarkması rahmi tutan pelvis(mesane ve rahim arasında tutuculuk görevi gören kas grubu) ve ligamentlerinin zayıflaması sonucu rahmi tutma özelliği kalmadığında oluşur ve bu durum sonucunda rahim vajinadan dışarıya doğru çıkar. Bazı durumlarda rahim sarkması ameliyatı uygulanır. Rahim sarkmasında gebeliğin ve doğumun etkisiyle destekleyici yapının deforme olması, yerçekimi ve östrojen hormonunun yeterli salgılanmaması gibi durumların sebep olduğu bilinir. Başlangıç aşamasında rahatsız edici bir unsur olmasa da rahim sarkması ileri safhalarda yaşam kalitenizi ciddi anlamda olumsuz yönde etkileyebilir.

Rahim Sarkmasının Belirtileri Nelerdir?

Rahim sarkmasının ilk aşamalarında birçok kadın belirli bir bulgu detayı yaşamayabilir. Ancak ilerleyen safhalarda mesane ve rahim arasındaki kaslarda ağırlık ve çekilme hissi, bel ağrısı, genelde akşam saatlerinde yoğunlaşan semptomlar, idrar kaçırma, idrar yaparken zorlanma, barsak hareketlerinde sorun yaşanması ve vajina kısmından dokunun dışarıya doğru çıkması görülür.

Hangi aşamada doktor tedavisine başvurulmalı?

Bulguların ilk aşamasında, kişinin yaşam kalitesini ileri derecede etkileyen bir durumu yoksa tedavi gerektirmeyebilir. Bu durum yaşam kalitenizi bozmaya başladı ise doktorunuzla görüşmenizde yarar bulunmaktadır.

 Rahim Sarkmasının Nedenleri

Mesane ve rahim arasında hamak görevi gören kas yapısı yani pelvislerin gerilmesi veya zayıflamasından kaynaklı bu durumlar oluşabilir. Buna ek olarak; hamilelik, Doğum sırasında aşırı derecede zorlanma, Kilolu bebek doğumu, Zorlu doğum aşamaları, Kas dokusunun zayıflaması, sürekli ağır yük kaldırma, ıkınmak, sürekli tekrarlayan öksürme, genetik faktörler ve herhangi bir nedenle azalmış östrojen değerleri bu sürece katkıda bulunur. Bu durumlarda hasta kilolu ise pelvis kaslarının gerilmesine yol açan bu faktöre karşılık hastanın kilo vermesi istenebilir.

Rahim Sarkması Ameliyatı ile Tedavi Edilmez ise

 Rahmin ileri derece sarkması sonucu sürtünmeden kaynaklı vajinal yaralara sebep olabilir. Bu durumlarda bu yaraların enfeksiyon kapma riski de oluşur. Ek olarak rahmin sarkmasından sonra başka pelvik organların da sarkması durumu görülebilir. Bu durumlarda rahatsızlık daha ileriye gitmeden tedavi edilmelidir.

Rahim Sarkması Tanısı

Genellikle ayakta veya yatarak, doktor tarafından ıkınma veya kendini sıkma hareketleri yapmanız istenir ve bu pelvik kaslarınızın durumu ve rahmin ne kadar çıkıklığı olduğu konusunda doktorunuza fikir verir.

Rahim Sarkması Ameliyatı ve Tedavisi

Rahim sarkması durumu farkedildiği andan itibaren doktorunuz tarafından belirli periyodlarda kontrol edilmelidir. Ancak bu süreçte yukarıda belirttiğimiz, bu durumu tetikleyen ve ilerleten faktörlerden mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Kilolu iseniz kilo vermeniz, sürekli tekrarlayan bir öksürüğünüz, sürekli ıkınma durumunuz varsa bunları olabildiğince baskılamanız, ilerlemeyi durdurmaya yardımcı olabilir. Eğer sarkma ileri bir boyutta ise vajinanın içine yerleştirilen bir alet ile rahminiz yerinde tutulabilir(Vajinal Peser yöntemi). Ancak bu cinsel birleşmeye engel olabileceğinden ve sürekli tak-çıkar işlemlerinin yara yapabileceğinden dolayı pek tercih edilen bir durum değildir.

Vajinal Peser yönteminin uygulanmayı tercih edilmediği durumlarda doktorunuz bu durumu tedavi etmek için karından veya vajinadan ameliyat yoluna gidebilir.

Daha ileri bir durumda doktorunuzun size önerisi rahim alma ameliyatı(histerektomi) önerebilir. Bu yöntem genellikle robotik veya laparoskopik cerrahi ile yapılır. Vücudunuzda küçük deliklerden girilerek laparoskop(ışıklı kamera cihazı) ile yapılır.

Rahim Sarkması Ameliyatı Sonrası Gebelik

Gebelik planlayan anne adaylarında doktorunuz ile karar vermelisiniz. Bu durumlarda doğum ve hamilelik bu semptomları tekrar ilerletebilir. Doktorunuzun tavsiyesi sizin için en uygun tedavi yöntemi olacaktır. 

Rahim Sarkmasından Nasıl Korunurum?

Pelvis kasların güçlenmesini sağlayan Kegel egzersizleri rahim sarkması konusunda faydası bilinen bir yöntemdir. Yeme alışkanlığınızı, tuvalete çıktığınızda ıkınmanızı en az seviyeye indirecek şekilde değiştirmeniz gereklidir. Ek olarak kilo kaybı ve sürekli tekrarlayan öksürüğünüz için tedavi desteği alarak baskılamanız önemlidir.

Randevu almak için randevu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Randevu Alın

Bursa’da yaptığımız bütün cerrahi ameliyatlarımız için Cerrahi Operasyonlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için doktorunuzla iletişime geçebilir, dilerseniz randevu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim