10 Haftalık Hamilelik – Gebelik

10 haftalık gebelik
10 haftalık hamilelik

10 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Hamilelikte 10. Hafta ve artık zorlu günleri geride bırakmanıza çok az kaldı. Hamileliğin 2. Trimester dönemi yakında başlayacak. 10 Haftalık hamilelik süresince bebek ne durumdadır? Anne adayını neler bekliyor? Anne nasıl beslenmeli? Sorularına cevaplarımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca bütün haftalar boyunca neler olacağını öğrenmek için hafta hafta hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

10 Haftalık Hamilelik Süresince Bebeğin Durumu Nedir?

Hamileliğin 10. haftasında anne karnında bebek bir çilek büyüklüğündedir. Bebeğininizin boyu yaklaşık olarak 3 ila 4 cm civarlarına, ağırlığı 5 grama yakındır. Bu dönemde bebek için fetal önem başlayacak ve embriyonik dönem son bulacaktır. Sevindirici haber, bebek için artık kritik dönemler geride kalıyor. Artık bebeğinizin yaşamsal organları oluşmaya başlıyor.
Bebek artık tam bir insan görünümüne doğru ilerlerken , daha önce perdeli olan parmakları ayrılır ve el, ayak parmakları ayrık şekilde görülebilir. Kulaklar neredeyse oluştu ve dirsekler hareket edebilir hale geldi. Göz kapağı şekillenmeye başladı. Beyin büyüme hızı artık iyice yükseldi ve günde 250 bin nöron oluşuyor. Gerçekten şaşırtıcı bir hız.. Bu dönemde bebeğinizin iskelet kemikleri ile beraber kıkırdakları da oluşmaya başlar.

10 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler Nelerdir?

Hamileliğinizin 10. Haftasında, 9. Haftada belirttiğimiz gibi kan hacminin artmasıyla biraz şişkinlik yaşayabilirsiniz. Bu dönemde sizi sıkmayacak, rahat elbiseler giyinmeniz sizin rahatlığınız açısından önemlidir. Çok sık su tüketmeli ve kendinizi yormayacak şekilde hafif tempolu yürüyüşler yapmanızı öneririz.
Annede gözlerin korneasında kalınlaşma oluşur, bunun nedeni vücudunuzun su tutmasıdır. Bu kalınlaşma sonucu görüşünüzde biraz bulanıklık oluşabilir. Endişe etmenize gerek yok, doğumdan sonra 1-2 ay içerisinde bu etki ortadan kalkacaktır.

10 Haftalık Hamilelikte Belirtiler Nelerdir?

Bu dönemde de trimester ın ilk döneminde olduğunuzdan, benzer şikayetleri yaşamanız olasıdır. Bunların arasında sık sık idrara çıkma, mide bulantısı, halsizlik, uyuma isteği, midede yanma, gaz şişkinliği, vücudunuzda şişkinlik, ve göğüslerde hassasiyet ve baş ağrısı görülebilir.
Bu dönemde hormonlara bağlı olarak yine duygusal git-gel ler yaşayabilirsiniz. Bunlar hamileliğin güzel yönleridir ve bunları yaşamak aynı zamanda sizi mutlu etmelidir. Tereddüt ettiğiniz her noktada doktorunuza soru yöneltmekten ve destek almaktan çekinmemelisiniz.

Hamilelikte 10. Hafta Nasıl Beslenilmeli?

10 haftalık hamilelikte nasıl beslenmeli derseniz, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…
Bu dönemlerde protein ağırlıklı beslenebilirsiniz. Bebeğin gelişiminde amino asit almanız açısından protein alımı önemlidir. İlk trimester içerisindesiniz ve bu 3 aylık dönemde her gün yaklaşık olarak 180 gr protein almalısınız. Bunlar için peynir, süt ürünleri, tavuk göğsü, yumurta, balık tüketebilirsiniz. Aynı zamanda bebeğinizin zeka gelişimi için bu ürünlerin yanında ceviz, fındık, tam tahıllı yiyecekler, keten tohumu yağı, çilek, mevsimine göre yeşil yapraklı sebzeleri tüketmelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim