11 Haftalık Hamilelik – Gebelik

11 haftalık hamilelik

11 Haftalık Hamilelik – Gebelik

11 Haftalık hamilelik sürecinde bebeğinizde büyümeye devam eder. Neredeyse 31 – 42 mm boyutuna ulaşan bebeğinizin beyin yapısı oluşmaya başlar. Göz kapaklarının tamamen geliştiği ve kapanmaya başladığı 11. haftada yüzü de tam anlamıyla oluşmaya başlar.

Bu haftada bebeğinizin ciğerleri, böbrekleri ve beyni formlarını alarak çalışmaya başladı. Ancak doğuma kadar bebeğinizin gelişimi devam edecektir. Bazen ultrasonda da karşılaşabileceğiniz gibi bebeğiniz şu anda esneyebiliyor, yutkunabiliyor ve emebiliyor. En önemlisi de içinde yüzdüğü amniyotik sıvıda soluyabilen bebeğiniz, idrarını da yapabiliyor. Parmakları birbirinden ayrıldığı için bebeğiniz bu haftadan itibaren ellerini açıp kapayabilecek. Tekme atmayı da 11. haftada öğrenmiş olan bebeğinizin tekmelerini hissedemeyebilirsiniz. Ancak bu durum ilk hamilelikte oldukça normaldir.

Hamileliğinizin 11. Haftasında Bedeninizde Yaşanan Değişimler

Hamileliğinizin 11. haftasından itibaren mide bulantılarınız yavaş yavaş azalacaktır. Böylece kendinizi daha enerjik ve dinç hissedeceksiniz. Hormonel değişkenlere bağlı olarak mide ekşimesi ve kabızlık problemi çekiyor olabilirsiniz. Bundan önce ki haftalarda yaşadığınız mide bulantısı nedeni ile besin çeşitliliğinizi kısıtlamış olabilirsiniz. Buna bağlı olarak kilonuzda bir değişiklik gözlemlenmemiştir. Ancak bunda endişelenecek bir durum söz konusu değildir.

Genelde gebeliğin ilk üç ayında en fazla 3 kilo aldığı gözlenir. Mide bulantılarının geçmesi ile birlikte her hafta yarım kilo almaya başlayacaksınız. Bu haftadan itibaren sürekli aç hissedebilirsiniz. Çünkü artık hem bebeğiniz hem de kendiniz için beslenmeye başladınız. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta doğru ve sağlıklı beslenmeniz gerektiğidir.

Göbeğinizin de hafif belirginleştiği bu haftada pantolonunuzu kapatırken zorluk çekebilirsiniz. Bunun nedeni gebelik hormonu olarak bilinen progestin hormonu salgılanmaya başlamasıdır. Bu hormon hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi açısından önemli olsa da gebede gaz, şişkinlik ve geğirme problemine neden olur. Bu nedenle 11. haftadan itibaren yemeklerinizi yavaş yemenizde fayda olacaktır. Ayrıca gazlı içecekler, kızartılmış besinler, fasulye ve şeker gibi gaz üreten besinlerden uzak durmamız gerekir.

Hamileliğin 11. Haftasında Kalsiyum Takviyesi

Bebeğinizin kemiklerinin uzaması, gelişmesi ve güçlenmesinde önemli bir rol oynayan kalsiyum takviyesi, sizin de kemik ve dişleriniz için çok önemlidir. Bebeğinizin kas ve sinir gelişiminde rol oynayan kalsiyum aynı zamanda sağlıklı çalışabilmelerini de sağlamaktadır. Bu nedenle 11. Haftadan itibaren süt ve süt ürünlerini, fasulye, bakliyat, incir ve ıspanak gibi kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmelidir.

Hamileliğin 11. Haftasında Yapılan İlk 3 Aylık Dönem Testleri Nelerdir?

Bebeğinin sağlığı hakkında bilgi veren bir tarama olan ilk 3 aylık dönem taraması, ilk trimesterın sonuna yaklaşıldığı 11 ila 14.haftalar arasında yapılır.

Gebeliğin 11. Haftasında Kan Tahlili

Hamilelikte yapılan kan tahlilinde beta humankoryonikgonadotropin (BETA-HCG) ve plazma protein A (PAPP-A) seviyesi değerlendirilir.

11 Haftalık Hamilelik Ayrıntılı Ultrason Tetkiki

Bebeğin ayrıntılı gelişiminin izlendiği ayrıntılı ultrason tetkikinde bebeğin ensesindeki dokudaki geçirgen alanın büyüklüğü ölçülür. Ense kalınlığı terimi ise ultrasonografide bebeğin boynunun arka kısmında koyu renkli olarak görünen bölümü anlatmak için kullanılmaktadır. 11. haftadan itibaren yapılan ayrıntılı ultrasonlabebeğin kalp, böbrek ve akciğer hastalıklarına sahip olup olmayacağının değerlendirmesi yapılır.

11 Aylık Hamilelikte İkili Test

İkili test genellikle hamileliğin 11. haftası ile 14. haftası arasında bebeğin başından poposuna olan mesafesi 45 ile 84 mm arasında olduğunda yapılır. İkili test yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise bebeğin ense kalınlığının ölçüldüğü ultrason ile aynı gün kan verilerek PAPP-A değerlerine ve beta HCG’nin serbest kısmına kanda bakılmasıdır. Halk arasında zeka testi olarak da bilinen ikili test, trizomi 21 yani down sendromu ve trizomi 18 taramasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim