12 Haftalık Hamilelik – Gebelik

12 haftalık hamilelik

12 Haftalık Hamilelik – Gebelik

12 haftalık hamilelik içerisindesiniz. Bu demek oluyor ki; 3 ayın içine girmiş bulunuyorsunuz. Hamileliğin en zorlu ilk 3 aylık dönemi yani trimesteri tamamlamak üzeresiniz. Bebeğinizin bu dönemde boyu yaklaşık 6 santimetreyi bulurken kilosu ise 8 – 14 gr civarındadır. 12. haftada yaptırdığınız muayenenizde en çok merak ettiğiniz bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Hamileliğinizin 12. haftasında bebeğinizin artık el ve ayak parmakları tamamen ayrılmıştır. Hatta tırnakları da büyümektedir. Bu hafta bebeğinizin vücudunun çeşitli yerlerinde ince tüyler çıkar. Beyin gelişimi devam eden bebeğinizin hipofiz bezi birçok hormonu üretmeye başlar. 12. haftadan itibaren bebeğinizin sinir sistemi de oldukça gelişmektedir. Aynı zamanda bebeğin rahim içerisindeki hareketleri de hızlanır. Bebeğinizin ses telleri de bu haftada tamamlanarak, doğum sonrasında kullanılmak üzere hazır hale gelir.

Bebeğinizin tüm iç organlarının temel gelişimini tamamladığı bu haftada cinsel organı da oluşmaya başlar. Ancak bu haftada yapılan ultrason muayenesinde bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeniz pekte mümkün değildir. Bebeğinizin cinsiyetini tam anlamıyla öğrenebilmeniz için yaklaşık 4 hafta da beklemeniz gerekecektir.

Hamileliğin 12. Haftasında Anne Adayında Görülen Değişiklikler

12 haftalık hamilelik boyunca da anne adayında östrojen ve progesteron üretimi artar. Bunun nedeni ise bebeğin ve plasentanın anne adayının yumurtalıklarından daha fazla östrojen ve progesteron üretiyor olmasıdır. Bu hormon seviyelerinin artması sonucunda göğüslerin içindeki süt bezleri büyümeye devam eder. Anne adayları hamileliklerinin 12. haftasından itibaren göğüs uçlarının etrafındaki kahverengi halkaların büyüdüğünü ve koyulaştığını gözlemleyebilir. Ayrıca göğüsler daha dolgun ve ağırlık hissi verebilir.

Bu haftadan itibaren rahim genişlemeye başlar. Genişleme ile birlikte idrar torbası üzerindeki baskı ortadan kalkar. Baskının azalmaya başlamasıyla birlikteyse sık idrara çıkma şikayeti ortadan kalkar. Ayrıca 3. ayın içerisine girmesiyle birlikte anne adayının kokulara hassasiyeti ve duygusal iniş – çıkışları da önemli ölçüde azalacaktır.

Hamileliğin 12. Haftasında Beslenme

Hamilelik döneminde anne adayının günlük alması gereken kalori miktarı 300 kalori kadar artmaktadır. Bununla birlikte anne adayının folik asit ve demir ihtiyacı da normal bir zzmana göre 2 kar artmaktadır. Bu nedenle hamilelik döneminde mutlaka bir uzmandan beslenme konusunda yardım alınması gerekir. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme rutinine sahip anne adayları günlük kalsiyum alımını % 50, protein alımını ise günlük % 20arttırmalıdır. Ayrıca günlük sıvı alımının da 1,5 – 2 lt civarında olmasına özen göstermelidir.

Hamileliğin 12. Haftasında Öneriler

  • Hamileliğinizin 12. haftasında vücudunuzdaki değişimler daha belirgin bir hal alacaktır. Karnınızın büyümeye başlaması ile birlikte oluşabilecek çatlakları önlemek için bu haftadan itibaren karın ve bel bölgenize nemlendirici uygulamanız gerekir. Sıradan bir nemlendirici yerine hindistancevizi yağı ya da badem yağı gibi doğal ürünleri kullanmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.
  • Hamileliğiniz süresince hareketli olmanız hem rahat bir hamilelik geçirmenize hem de kolay bir doğum gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle herhangi bir risk sınıfında değilseniz, 12. haftadan itibaren günlük 20 dakika hafif yürüyüşler yapabilirsiniz. Ayrıca hamile yogasına başlamak için de bu hafta en uygun zaman dilimidir.
  • Hamile kalınan andan itibaren salgılanmaya başlanan hormonlar nedeniyle birçok anne adayında diş ve diş eti problemleri görülür. Bu problemlerin önüne geçmek için kalsiyum alımına dikkat edilmesi ve dişlerin sık sık fırçalanması gerekir. Ancak hamilelik planlamadan önce bir diş hekimine muayene olmanız oldukça faydalıdır.
  • Şayet kanamanız, düşük riskiniz ya da hamileliğiniz ile ilgili başka bir durumu söz konusu değilse hamilelikte cinsel ilişki güvenlidir. Bu haftadan itibaren ilişki yaşayıp yaşamamak konusunda doktorunuza başvurmanız oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim