13 Haftalık Hamilelik – Gebelik

13 haftalık hamilelik gebelik

13 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Hamileliğinizin 13 haftasından itibaren 4. ayınıza girmiş bulunmaktasınız. İlk 3 aylık dönem olan 2.trimesterdöneminin başlangıcı olan 13 haftalık hamilelik anında bebeğiniz bir şeftali boyutuna ulaştı. Kilosu 13 ile 20 gr arasında değişen bebeğinizin baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 7 – 8 cm aralığındadır.Önceki haftalarda bebeğinizin başının büyüklüğü vücudunun büyüklüğüne eşitken bu haftadan itibaren biraz daha küçülerek normal boyutuna gelmeye devam edecek. Kol ve bacak kemikleri oluşmaya başlayan bebeğinizin minicik parmak uçlarında parmak izleri de oluşmaya başlayacak. Bu haftaya kadar göbek bağının içinde gelişmekte olan bağırsakları bebeğin karnındaki kalıcı yerine doğru hareket edecek. Her geçen dakika bebeğiniz biraz daha büyüdüğü için onun tüm ihtiyaçlarını karşılayacak plasentası yani bebeğin eşi de aynı oranda büyümeye gösterecek. Bu hafta bebeğin pankreas bezinden insülin üretimi başladı ve karaciğerinden safra sıvısı salgılanabilir. Ayrıca bebeğinizin damaklarının altında ileride çıkmak üzere 20 adet küçük diş tomurcuğu oluşmuştur.

Hamilelikte 13. Haftasında Annenin Görülecek Değişimler

Hamileliğin zorlu ilk 3 ayını geride bırakan anne adayları, 13 haftalık hamilelik anından itibaren kendini daha güvende hisseder. Bu haftada rahmin büyümeye devam etmesi ile leğen kemiğini doldurur ve bazı kasılmalar yaşanır. Böylece anne adayının karnına ileriye doğru büyümeye başlar. Bu dönemde annenin çok kilo alması beklenmemektedir. Özellikle bulantı ve kusma problemleri yaşayan anne adayları çoğu zaman kilo alamamaktadır. 13. haftaya gelene kadar bir anne adayının en fazla 2 kilo alması hedeflenmektedir. Ancak bu annenin boyu ve kilosuna göre her trimesterde değişmektedir. Kusma ve bulantıların geçmeye başladığı bu haftada anne adayında kullanılan folik asit göğüslerde duyarlılık, midede yanma ve ekşime, kabızlık, baş ağrısı gibi şikâyetlere neden olabilir. Ayrıca karnınızın büyümeye başlaması ile birlikte bazı cilt sorunlarıyla da karşılaşmaya başlayabilirsiniz. Bu şikâyetler her anne adayında görülmeyeceği gibi her anne adayında farklı şiddetle de görülebilir.

Hamileliğin 13. Haftasında Beslenme Düzeni

Gündelik hayatta olduğu kadar hamilelik döneminde de su tüketimi oldukça önemlidir. Bebeğinizin suyun içerisinde florüre oldukça ihtiyacı vardır. Bu nedenle anne adaylarının her gün en az 2 – 3 litre su içesi önerilir.

13 haftalık hamilelik süresince beslenme konusunda anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise demirdir. Hamilelerin birçoğunda demir eksikliği görülür. Bu eksikliğin demir bakımından zengin besinler tüketerek giderilmesi önerilir.

Hamilelikte yüksek oranda kafein alımı bebeklerde azalan doğum kilosunu ve başın normalden daha küçük olması olasılığını beraberinde getirir. Anne adayının tükettiği kafein plasentadan geçerek bebeğe ulaşır. Günde 2 küçük fincan kahve ya da eşdeğer bir ürün tüketildiğinde yaklaşık 100 – 150 mg kafein almış olunur. Bu uzmanlar tarafından önerilen bir miktardır. Ancak anne adayı bu sınırın dışına çıkıyorsa, doğum sonrasına kadar kafeini hayatından çıkarması gerekir. Bunun nedeni ise fazla kafein hem anne adayının hem de bebeğin kalsiyum mekanizmasını etkileyebilir. Ayrıca en önemlisi yeni doğan bebeğin solunum problemleri yaşamasına neden olur. Gerek hamilelik gerekse sonrasında tüketilen fazla kafein annenin sütüne karışarak bebekte uykusuzluk ve sinirlilik yapar. Bu neden sadece kahve değil kafein içeren tüm ürünleri anne adaylarının doğru seçmesi gerekir.

Örneğin; Kahvede 150 gr – 60 mg ila 140 mg ya da daha fazla

  • Çayda 150 gr – 30 ila 65 mg
  • Çikolatada 30 gr – 25 mg
  • Alkolsüz içeceklerde 360 gr – 35 ila 55 mg
  • Ağrı kesici tabletlerde standart doz – 40 mg
  • Alerji ve grip ilaçlarında standart doz – 25 mg kafein bulunmaktadır. Anne adaylarının özellikle 13. Haftadan itibaren doğru beslenirken kafein kullanımına dikkat etmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim