14 Haftalık Hamilelik – Gebelik

14 haftalık hamilelik

14 Haftalık Hamilelik – Gebelik

14 haftalık hamilelik sürecinde bebeğiniz 1 limon ya da bir elma boyutuna geldi. Bebeğinizin yaklaşık 9 cm olan boyuna 40 gramı bulan kilosu eşlik ediyor. Oldukça hareketli bir döneme giren bebeğiniz doğduğunda yapabileceği birçok hareketi şimdiden yapabiliyor. Her geçen gün beyin gelişimi devam eden bebeğinizin 14. haftadan itibaren yüz kasları da hareket edebiliyor. Bu nedenle ultrasonda bebeğinizi yüzünü buruştururken, kaşlarını çatarken ya da başparmağını emerken görebilirsiniz. Önceki haftalarda vücuduyla hemen hemen aynı boyutlarda olan başı, normal haline gelmeye başladı. Hatta vücudu başına göre daha hızlı bir şekilde büyümeye geçen bebeğinizin boynu da daha belirgin bir hale geldi. Bebeğinizin gözlerinin tamamen geliştiği bu haftada, gözlerinin çok hassas olması nedeniyle herhangi bir şeye maruz kalmamaları gerektiğinden gözkapakları yapışık durumdadır.

Bu haftanın sonunda bebeğinizin kolları vücudunun diğer bölümlerine oranla daha hızlı büyüyecek. Bacaklarının gelişimi ise hızla devam edecek. Önceki haftalarda oluşmaya başlayan tüylenmeleri bu hafta da devam edecek. Hamilelikte oluşan tüyler bebek henüz doğmadan anne karnında dökülür. Ancak erken doğan bebeklerin vücudunda tüy görülebilmektedir. Bu tüylerde bebek büyüdükçe ilerleyen haftalarda kendiliğinden dökülecektir. Bu tüylenmelerle birlikte bebeğinizin saçları da bu haftalarda çıkmaya başlayacaktır. Hamileliği 14. haftasında bebeğinizin karaciğeri safra üretmeye başlayacak. Bu durumu bebeğinizin karaciğerinin sağlıklı olduğunu gösterir. Ayrıca tiroid bezlerinin çalışmaya başlamasıyla birlikte bebeğiniz hormon üretmeye de başlayacaktır.

Gebeliğin 14. Haftasında Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur Mu?

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren en çok merak ettiğiniz soru elbette ki bebeğinizin cinsiyetinin ne olduğudur. Şayet şimdiye kadar öğrenmediyseniz, 14. haftada bebeğinizin üreme sistemindeki hareketlilikle birlikte cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Çünkü bebeğinizin cinsiyeti kızsa yumurtalıkları karnından pelvisine doğru hareket eder. Eğer erkek ise nu haftadan itibaren oluşan prostat bezi ile bebeğinizin cinsiyeti hakkında bilgi netleşir.

Hamileliğin 14. Haftasında Annenin Yaşadığı Değişimler

14 haftalık hamilelik başlangıcından itibaren anne adaylarının günden güne psikolojik olarak daha rahat hissetmeye başladığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle 2. trimester yani hamileliğin ikinci 3 aylık dönemi anne adayı için balayı niteliğindedir. Bu haftaanne adaylarının düşük riski azalacağı gibi diğer şikayetleri de azalmış ya da tamamen ortadan kalkmıştır. 13 ve 14. haftada vücudun kendini iyi hissetmesi için salgılayacağı hormonlar, gelecek birkaç hafta için anne adayının enerjisini arttıracaktır. Bu haftadan itibaren östrojen hormonunun cilt hücrelerini ve renk koyulaştırıcı pigmentleri daha fazla uyarması nedeniyle anne adayının cildinde koyulaşmalar gözlemlenebilir. Ayrıca dolaşımdaki kan hacminin artması nedeniyle sıcaktan bunalmış hissine kapılabilirsiniz. Bu durumlarda üşütmemeye dikkat ederek kendinizi serinletebilir ve ılık bir duş alabilirsiniz.

Rahmin büyümeye devam etmesiyle birlikte organları çevreleyen kasların ve bağ dokuların üzerine fazla gerilim biner. Bu da sancı, ağrı ve geceleri bacak kramplarına neden olabilir. Bu kasık ağrılarında korkulacak bir şey yoktur, ancak herhangi bir endişeniz varsa doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

Hamileliğin 14. haftasında karşılaşılan bir diğer sorun ise hemoroittir. Anüsün çevresinde ya da içinde genişleyen kan damarları olarak bilinen hemoroit, rahim ve pelvis çevresinde kan akışının azalmasıyla oluşur. Hemoroit probleminin önüne geçmek isteyen anne adaylarının bol sıvı tüketmesi ve lifli gıdalarla beslenmesi önerilir. Kabızlık ve hemoroit gibi bir sorun ile karşılaştığınızda bir sonraki randevunuzda doktorunuza anlatmanızda fayda vardır.

Son olarak hamileliğin 14. haftasından itibaren progesteron hormonu sayesinde anne adayının akciğer kapasitesinde artış gözlemlenir. Eskisine oranla %30 – %40 daha fazla nefes alıp veren anne adayı kandan plasentaya daha fazla oksijen taşınmasına yardımcı olur. Ancak ne kadar hamilelik öncesine göre daha fazla nefes alış verişi olsa da nefes darlığı da sık rastlanan durumlar arasındadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim