15 Haftalık Hamilelik – Gebelik

15 haftalık hamilelik

15 Haftalık Hamilelik – Gebelik

15 haftalık hamilelik zamanında bebeğinizin baş bölgesinden kalçasına kadar olan uzunluğu yaklaşık 9 ile 10 cm civarındadır. Kilosu ise 50 grama ulaşan bebeğiniz neredeyse irice bir portakal boyutundadır. Gününün çoğunu uyku halinde geçiren bebeğinizin yüz hatları ise iyice belirginleşmektedir. 15. haftadan itibaren gidilen doktor muayenelerinde bebek kime benziyor muhabbetini yapabilirsiniz. Bebeğiniz halen gözlerini açmıyor olsa da artık ışığı fark ederek ondan kaçabiliyor. Bu dönemde bebeğinize el feneriyle ışık tutulduğunda ışığı fark ederek farklı bir yöne doğru hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Önceki haftalarda emme ve yutma gibi yetenekleri kazanan bebeğiniz bu hafta ise tat alma duyularını geliştirmeye başlıyor. Ancak doğduktan sonra anne karnında aldığı tatların hiç birini hatırlamayacak.

Hamileliğin 15. haftasının en büyük özelliği ise bebeğinizin artık sizi duyuyor olmasıdır. Henüz dış kulak yapısı tam anlamıyla oluşmamış olsa da bebeğiniz duyma yetisi kazanmaya başlamıştır. Bu haftadan itibaren bebeğinize bol bol şarkı söyleyebilir ve onunla konuşabilirsiniz. Daha önceden hissetmemiş olsanız dahi bu hafta bebeğinizin hareketlerini hissetme şansınız oldukça yüksek. Çünkü bebeğiniz anne karnında minicik kolları ve bacaklarıyla sürekli geriniyor olacak. Birçok anne adayı bebeğin bu hareketliliğini açlık ve gaz hissiyle karıştırmaktadır. Ancak zaman geçtikçe hareketleri düzenli bir şekilde hissetmeye başlayacak ve aradaki farkı rahatlıkla anlar hale geleceksiniz.

Bu haftaya kadar henüz bebeğinizin cinsiyetini öğrenememiş olabilirsiniz. Bu durum tamamen bebeğinizin anne karnındaki pozisyonuna, kullanılan görüntüleme aletlerinin ve onu kullanan kişinin başarısına göre değişmektedir. Bazı durumlarda bebek cinsiyetini birkaç hafta daha saklamayı başarabilmektedir.

Hamileliğin 15. Haftasında Annenin Yaşadığı Değişimler

Hamileliğin 15. haftası anne adayının karnının iyice belirginleştiği bir haftadır. Ancak anne adayının bu hafta yaşadığı değişim sadece bununla sınırlı değildir. Bu hafta anne adaylarının birçoğunun meme uçlarında ıslaklık görülmektedir. Bunun nedeni ise vücudun anne sütü üretebilmek için çalışıyor olmasıdır. Bazı anne adaylarında ise kan basıncının artması nedeniyle burun tıkanıklığı görülmektedir. Hatta beklenmedik burun kanamaları ve akıntıları da 15. haftadan itibaren kendisini göstermektedir. Bunların dışında 15. Hafta anne adaylarının hamilelik süresince geçireceği en rahat haftalardan bir tanesidir.

Hamileliğin 15. Haftasında Hangi Testler Yapılır?

15 haftalık hamilelik döneminde yaptırılan en yaygın test dörtlü tarama testidir. Bu testte bebeğin kanındaki 4 maddenin seviye ölçülmektedir. Bebeğin taşıdığı gelişim veya kromozom bozuklukları riskini tespit etmek için yapılan testte karaciğerinin ve plasentanın ürettiği bazı hormonların seviyesine bakılır. 2. trimester taraması olarak bilinen dörtlü tarama testi 15 ile 18. haftalar arasında yapılabilir.

Bu hafta içerisinde yapılan başka bir test ise genetik amniyosentezdir. Hamileliğin 15. Haftasında rahimde yeterince amniyotik sıvı bulunması nedeniyle bu dönem tercih edilir. Daha öncesinde tercih edilmesi ise düşük riski oluşturmaktadır. Hamileliğin 20. haftasına kadar yaptırabileceğiniz bu testle bebeğinizin ileride sahip olabileceği genetik ve kromozomal hastalıkların yüzlercesi teşhis edilebilirsiniz. Bebeğin etrafında bulunan amniyotik sıvıdan yapılan bu test ile bebeğiniz herhangi bir hastalığa sahip olmadan sağlığını güvence altına alabilirsiniz. Bu testi yaptıran anne adaylarının çoğunda muhtemel sonuç bebeklerinin sağlıklı olduğudur. Bu nedenle bu testi yaptırdığınızda endişelenmeniz oldukça yersizdir. Bunu sonuçlarınız çıktığında tescilleyeceksiniz.

Hamileliğin 15. Haftasında Uyku

Bu haftadan itibaren gece uykusu alamıyor olabilirsiniz. Şayet hamilelik öncesinde yüzüstü veya sırtüstü yatmaya alışkınsanız, uyku pozisyonunuzu değiştirmeniz uykusuzluk probleminize neden olabilir. Çünkü hamilelikte her iki uyku pozisyonu da önerilmemektedir. Bunun nedeni ise rahmin büyümesine bağlı olarak rahmin önemli kan damarlarının üstüne yerleşmesine sebep olmasıdır. Hamile kalmadan önce yan yatmaya alışmanız uykusuzluk problemiyle karşılaşma olasılığınızı düşürecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim