16 Haftalık Hamilelik – Gebelik

16 haftalık hamilelik

16 Haftalık Hamilelik – Gebelik

16 haftalık hamilelik itibariyle 11 cm boyuna ve 100-150 gr ağırla ulaşan bebeğiniz, neredeyse bir avokado büyüklüğündedir. Akciğer gelişiminin başladığı 16. haftada bebeğiniz etrafındaki amniyotik sıvıyı hem midesine hem de akciğerlerine almaya başlıyor. Bu da bebeğinizin akciğerlerinin gelişimini hızlandırmaktadır. Plasenta ve kordonun içindeki kan akışının rahatlıkla belli olduğu bu haftada bebeğinizin cinsiyetini öğrenme ihtimaliniz neredeyse %100’dür. El ve ayak tırnaklarının uzamaya başladığı 16. haftada bebeğinizin hareketlerini az da olsa hissetmeye başlayabilirsiniz. Bunun nedeni ise bebeğinizin kemiklerinin iyice gelişmesi ve kaslarının güçlenmesidir. Bu haftadan itibaren dokunma duyusu da giderek hassaslaşan bebeğiniz, göbeğinizi dürttüğünüzde içeride hareket edecektir. Henüz kontrol edemiyor olsa da çeşitli yüz ifadeleri yapmaya başlayan bebeğiniz, yavaş da olsa gözlerini hareket ettirebiliyor. İç organlarının da gelişmeye devam ettiği bu haftada kalbi de kan pompalıyor ve gelişimine devam ediyor.

Hamileliğin 16. Haftasında Annenin Yaşadığı Değişimler

16 haftalık hamilelik başlangıcından itibaren hamileliğe alıştığınız için büyük ihtimalle kendinizi daha iyi hissediyorsunuz. Hatta hamileliğin cildinize yansıttığı ışıltısı ile kendinizi çok güzel ve özel hissediyorsunuz. Karnınızın tam ortasında bebeğinizin minik görüntüsünü görüyor olmanızsizi oldukça mutlu ediyor. Bu güzel şeylere rağmen bazı anlarda kasık ağrıları çekiyor olabilirsiniz. Oldukça normal karşılanan bu ağrılar kaslarınızın her geçen gün kalınlaşıp gerilmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca bazı hamileliklerde burun tıkanıklığı ve burun kanaması sorunları da görülmektedir. Bunun nedeni ise vücudunuzda şişen tek yerin rahminiz olmadığını göstermektedir. Vücudunuzda dolaşan hamilelik hormonları ve artan kan dolaşımı nedeniyle burnunuzdaki mukus dokusu da şişebilir. Bu haftadan itibaren giderek kendini belli etmeye başlayan bu problemler ne yazık ki ilaçlarla tedavi edilmemektedir. İlaç yerine tuzlu su spreyleri ya da burun şeritleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu haftadan itibaren yine hamilelik hormonları nedeniyle gözlerinizde kaşıntı ve kuruluk hissi oluşabilir. Şayet lens kullanıyorsanız, bunun yerine gözlüğü tercih edebilirsiniz. Ayrıca doktorunuzun önerdiği bir göz damlasını da kullanabilirsiniz.

Hamileliğin 16. Haftasında Aşerme

Hamileliğin en eğlenceli kısmı olarak bilinen aşerme de 16. haftadan itibaren görülen bir durumdur. Hamilelik sırasında pek çok kadının yaşadığı bu durum sadece bir yemek olmayabilir. Örneğin; bir anne adayı şeftali aşererken, başka bir anne adayı baharatlı acı yemekler aşerebilir. Ancak bazı anne adayları aşermeyi pika denilen şekilde yaşamaktadır. Boya parçaları, alçı, kömür, tebeşir ve çamaşır deterjanı gibi yenmeyen maddelere karşı duyulan bir iştah olarak açıklanan pika, mineral eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Anormal bir şekilde bu tarz maddelere aşeren anne adaylarının kesinlikle doktorlarına danışması önerilir.

Hamileliğin 16. Haftasında Kilo Alımınızı Yavaşlatacak Öneriler

Hamileliğinizin 16. haftasına kadar olan süreçte fazla kilo aldıysanız, önerilerimizi gözardı etmemenizi öneririz.

  • Her güne mutlaka iyi besinli bir kahvaltı ile başlayın. Kahvaltı da yeteri miktarda lif, karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağ içeren besinler tüketin.
  • Diğer öğünlerde sebzeler, tahıllar, yağsız et, az yağlı süt ve süt ürünlerini tercih etmeye özen gösterin.
  • İşlem görmüş besinlerden ve özellikle abur cuburlardan uzak durun. Örneğin; dondurma yerine yağsız donmuş yoğurt ya da cips yerine patlamış mısır tercih edebilirsiniz.
  • Özellikle bu haftadan itibaren dışarı çıkarken yanınızda mutlaka sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun.
  • İçecek seçiminde kafeinsiz içecekleri tercih edin. Hatta meyve suyu yerine su tercih edin.
  • Doktorunuz izin veriyorsa düzenli olarak egzersiz yapın. Günlük olarak yapacağınız 20 dakikalık bir yürüyüş bile o gününüzü rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim