17 Haftalık Hamilelik – Gebelik

17 haftalık hamilelik

17 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Tüm hamilelik zamanları süresince 17 haftalık hamilelik bebeğin en hızlı büyüdüğü hafta olarak kabul edilir. Hamileliğin 17. haftasının sonunda bebek yaklaşık 17 cm uzunluğuna ve 150 gr ağırlığa ulaşır. Ortalama bir soğan boyutuna ulaşan bebeğinizin bu haftaki ultrasonundayüzünü, kollarını, ayaklarını ve bacaklarını çok net bir şekilde görebilirsiniz. Kalp atışları da giderek hızlanan bebeğiniz, bu haftadan itibaren neredeyse 30 – 40 litre kan pompalar. Bu durumdan dolayı nabzı da oldukça hızlı atan bebeğinizin kalbi dakikada 140 – 150 defa atmaktadır. Bebeğinizin göğsünün solunum hareketlerini yapmaya başlamasıyla birlikte ciğerleri de daha iyi gelişir. Önceki haftalarda yavaş yavaş gözlerini hareket ettirebilen bebeğiniz, bu haftadan itibaren göz kırpma reflekslerini kazanacaktır. Saçları, kaçları ve kirpiklerinin de uzamaya devam ettiği bebeğinizin, göbek kordonu daha da güçlendi. Böylece düşük riski ihtimaliniz git gide azaldı.

Hamileliğin 17. Haftasında Kalsiyumun Önemi

Bebeğinizin kemiklerinin kalsiyum depolanmasına hazır hale geldiği hamileliğin 17. haftasında anne adaylarının kalsiyum açısından zengin besinler tüketmesi gerekir. Vücudunun dengeli bir şekilde büyüyen bebeğiniz, artık kafasını da biraz daha dik tutabiliyor. Daha önceki ultrasonlarda göremediyseniz, 17. haftada mutlaka bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin cinsiyeti erkek ise bu haftadan itibaren prostat oluşumu da tamamlanmış olacaktır. Bu zamana kadar kıkırdak olan iskelet sistemi ise yavaş yavaş kemiğe dönüşecektir. Ancak doğum kanalından kolay geçebilmesi için oluşan kemikler esnek kalacaktır. Hamileliğin 17. haftasında bebeğin bağırsaklarında “Mekonyum” adı verilen sindirim atıkları ve yutulan amnios sıvısını içeren madde birikmeye başlar. Yeşilimtırak, kahverengimsi renkte olan bu yağlı madde bebeğiniz doğduktan sonra dışkılama yoluyla dışarı atılacaktır.

Hamileliğin 17. Haftasında Annenin Yaşadığı Değişimler

17 haftalık hamilelik, kendinizi aynada tam bir hamile gibi görebilirsiniz. Belirginleşen karnınızın yanı sıra bu haftayla birlikte iştahınızda büyük bir artış yaşanabilir. Sürekli bir şeyler yemek isteyeceğiniz, 17. haftanın sonunda 2 ila 4 kilo arasında almış olmanız normal olarak kabul edilmektedir. Göğüslerinizin büyümeye devam ettiği bu dönemde, göğüslerinizden süt gelmesine rastlayabilirsiniz. Daha önceki haftalarda yaptırmadıysanız eğer üçlü tarama ya da dörtlü tarama testini yaptırabilirsiniz. Vücudunuzdaki hormonlar nedeniyle tırnaklarınızın güçsüzleşmesi ve kırılması da olası ihtimaller arasındadır. Ayrıca bu haftalarda damarların belirginleşir bacaklar varis görülmesi de mümkündür. Damar sertleşmesi nedeniyle ortaya çıkan bu problemi ayaklarınızı sürekli yukarı kaldırıp dinlenerek ve varis çorabı giyerek azaltabilirsiniz. Duygusal hassasiyetinizin artacağı 17. haftada vajinal akıntıyla da karşılaşabilirsiniz. Cildinizin gerginleşeceği bu haftada, karnınızda ve göğüslerinizde kaşıntı hissedebilirsiniz. Kaşıntıların önüne geçmek içinse ılık bir duş alabilir, nemlendirici kullanabilir, bol ve pamuklu giysiler tercih edebilirsiniz.

Hamileliğin 17. Haftasında Yapabileceğin Egzersizler

Hamileliğin başladığı günden bu yana birçok kez bacaklarında kramp hissetmiş olabilirsiniz. Hamileliği zorlu kılan krampların önüne geçmek için uzun süre ayakta kalmamaya özen göstermeniz gerekir. Ayrıca esneme egzersizleri ve yan yatma pozisyonu da krampların azalmasını sağlayacaktır. Herhangi bir doktor kısıtlamanız yok ise 17 haftalık hamilelik süresince bedeninizi yormayacak egzersizler yapabilirsiniz. Örneğin; sırtınızı duvara vererek, duvar ve sırtınızın arasına bir jimnastik topu yerleştirin. Ardından ayaklarınızı omuz hizasında açın. Bacaklarınız ile duvar arasından 90 derecelik bir açı oluşturana kadar oturur vaziyette duvardan aşağı doğru kay. Bu hareketi her gün 5 kere tekrarlaman vücudunun esnekliğini kaybetmemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca gün içerisinde yapacağın küçük çaplı yürüyüşleri de tercih edebilirsiniz. Rutine bindirerek yaptığınız yürüyüşler çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim