Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/bursaek1/bursajinekolog.com/wp-content/plugins/appointments/includes/class-app-worker.php on line 805
18 Haftalık Hamilelik - Gebelik | Bursa Kadın Hastalıkları Uzmanı

18 Haftalık Hamilelik – Gebelik

18 haftalık hamilelik

18 Haftalık Hamilelik – Gebelik

18 haftalık hamilelik ay bazında 5. Ayın ilk haftasına denk gelmektedir. Bebeğinizin avcunuzun içine sığacak büyüklüğe geldiği 18. haftada ağırlığı yaklaşık 150 gram civarındadır. Baş bölgesinden kalçasına kadar olan uzunluğu ise 12 ile 14 cm aralığında olan bebeğinizin gelişimi hızlı bir şekilde devam etmektedir.Dış dudaklarının şekil alarak kalıcı yerine yerleştiği bu haftada el ve ayaklarının kıvrımları da belirginleşerek iyice güçlenir. Öyle ki bebeğinizin attığı tekmeleri de artık hissedebilirsiniz. Esneme ve hıçkırma gibi yeteneklerini de keşfeden bebeğiniz, el ve ayak parmakları parmak izleriyle adeta tamamlanmış durumda. Hamileliğin 18. haftasında bebeğin akciğerleri oluşmuştur. Ancak akciğerin gelişimi 35. haftaya kadar devam edecektir. Bebeğinizin kemiklerinin sertleşmeye başladığı bu haftadan itibaren kalsiyuma herzamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır. Bu nedenle özellikle 18. haftadan itibaren yeterli miktarda süt ve süt ürünleri tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

18 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur Mu?

Hamileliğin 20. haftasına yaklaştıkça bebeğinizin cinsiyetini öğrenme olasılığınız bir o kadar artırmaktadır. Ancak bebeğinizin cinsiyetini belli olmasında hamileliğin haftasından çok diğer faktörler göz önünde bulundurulmaktadır. Bu faktörler ultrason cihazının modeli, doktorunuzun tecrübesi ve en önemlisi bebeğinizin anne karnındaki pozisyonudur. Bebeğiniz bazı durumlarda ultrasonda üreme organını göstermeyecek pozisyonda olabilir. Bu durumdan bazen 20. haftaya bazense daha sonraki haftalara kadar bebeğinizin cinsiyetini net olarak öğrenemeyebilirsiniz.

Hamileliğin 18. Haftasında Annenin Yaşadığı Değişimler

Hamileliğinizin 18. haftasında rahminiz artık iri bir kavun boyutuna ulaştı. Bu haftaya kadar doğuma daha çok zaman olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Ancak bu haftadan itibaren doğum ile ilgili araştırmalar yapmaya başlayacak ve doktorunuz ile konuşmaya ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü bu haftaya kadar bebeğinizin karnınızın içinde olduğunu biliyordunuz, ancak bu kadar net hissetmiyordunuz. Bu nedenle doktorunuzla konuşmayı ve aklınızdakisorulara cevap bulmayı ihmal etmeyin.

Hamileliğinizin 18. haftasından itibaren mümkün oldukça yani yatmaya çalışın çünkü sırtüstü yattığınızda rahminizden geçen kan akışının kalbinize dönmesini sağlayan damarlardan birini sıkıştırma riskiniz bulunmaktadır. Yan pozisyonda yaptığınızda bu risk ortadan kalkacaktır. Ancak bu pozisyonda rahat uyuyamıyorsanız, sırtınızla bacağınızın arasına ya da kalçanızın altına küçük yastıklar koymayı deneyebilirsiniz.

18 Haftalık Hamilelik Boyunca Annenin Şikayetleri

Hamileliğin bu haftasında karşılaşılan semptomlarınınbaşında bel ve sırt ağrısı gelmektedir. Bunun sebebi ise büyüyen bebeğinizin vücudunuzun ağırlık merkezinin yerini değiştiriyor olmasıdır. Değişen ağırlık merkezi nedeniyle karın kaslarınız dışarıya doğru itilirken, belinizde ki kaslar ileri doğru kasılmaktadır. Bu ağrılarınızı hafifletmek için otururken ayaklarınızı yüksekte kalacak şekilde konumlandırmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca sıcak ve uzun banyolar yapmakta sırt ağrılarınıza iyi gelecektir. Bel ver sırt ağrılarınızı hafifletmek istiyorsanız şunları yapabilirsiniz:

  • Doğru bir biçimde oturun ve duruşunuzu olabildiğince düzgün tutun.
  • Uzun süre ayakta kalmaktan ve uzun süre oturmaktan kaçının.
  • Ağır yük kaldırmayın.
  • Hedeflenen hamilelik kilonuzun üzerine çıkmayın.
  • Sizi rahat ettirecek ayakkabı seçimi yapın.
  • Piyasada her yerde bulabileceğiniz hamile yastığından destek alın. Bu yastık sayesinde hem sırt ve bel ağrılarınızın hafifleyeceğini hem de rahat bir uyku çekebileceğinizi göreceksiniz. Hamilelik yastığı bulamadıysanız, internetten görseline bakarak sizde evinizde kolayca hamilelik yastığı yapabilirsiniz.
  • Mümkün olduğunda yüksek yerlere uzanmamaya gayret gösterin.
  • Ağrıyan kaslarınız için sıcak ya da soğuk kompres yapın. Aynı şekilde sıcak bir duş ağrılarınızın hafiflemesine çok yardımcı olacaktır. Bu nedenle küvetinizi sıcak suyla doldurup, bir süre içinde dinlenebilirsiniz.
  • En önemlisi stresi hayatınızdan uzak tutarak, vücudunuzun gerilmemesini sağlayabilirsiniz.

Hafta hafta hamilelik takibiniz için hafta hafta hamilelik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Peki hamileliğin 19. Haftasında sizi neler bekliyor? Buradan yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim