Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/bursaek1/bursajinekolog.com/wp-content/plugins/appointments/includes/class-app-worker.php on line 805
19 Haftalık Hamilelik - Gebelik | Bursa Kadın Hastalıkları Uzmanı

19 Haftalık Hamilelik – Gebelik

19 haftalık hamilelik

19 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Minik bebeğinizin artık o kadar minicik olmadığı hamileliğinizin 19. haftasında bebeğiniz yaklaşık irice bir domates büyüklüğüne ulaştı. Hızla büyümeye devam eden bebeğinizin 19 haftalık hamilelik süresince uzunluğu 13 ila 15 cm aralığında olacak. Kilosu ise 200 – 250 gram civarında olan bebeğinizin, bu haftadan itibaren doğuma kadar ki kilosu tamı tamına 15 kat artacak. Yani 19. haftadan itibaren bebeğinizin hızla büyüdüğünü görebilirsiniz.Bebeğinizin duyularının patlama yaptığı bu haftada beyni tat alma, koklama, hissetme, duyma ve görme gibi ayrı bölgeleri atamaya başlar. Bebeğinizin duyma yetisini iyice geliştirdiği 19 haftalık hamilelik süresince çevrenizde olan biten olaylara dikkat etseniz iyi edersiniz. Çünkü bebeğiniz sizin konuşmalarınızı hatta çevrenizdeki birçok farklı sesi duyuyor olabilir. Bu nedenle bu haftadan itibaren bebeğinizle sık sık konuşabilir ve ona şarkılar söyleyebilirsiniz.

Bu haftadan itibaren oluşmaya başlayan verniks adında yağlı beyaz peynire benzeyen bir madde bebeğinizin hassas cildine çevriliyor olacak. Bu madde bebeğinizde amniyotik sıvıdan koruyarak çatlak ve çizik oluşumunu önlüyor. Doğum yaklaşırken bebeğinizin vücudundan kaybolacak olan bu koruyucu tabakanın, erken doğumların bazılarında bebeğin üzerinde kaldığı görülebiliyor. Ancak korkulacak bir şey yok, yakın zamanda kendiliğinden kaybolacaktır.

Bebeğiniz Böbrekleri İdrar Üretebiliyor

19. haftadan itibaren bebeğinizin böbrekleri idrar üretebiliyor. Bebeğin içinde bulunduğu amniyotik kesenin içinde salgılanan idrarı bebeğiniz dışarı atıyor sonra yutuyor. Evet yanlış okumadınız, bebeğiniz idrarını yutuyor. Bebeğiniz oldukça steril bir ortamda yaşadığı için idrarı da tam anlamıyla steril durumda. Dolayısıyla içerisinde idrar olan amniyotik sıvıyı bebeğinizin yutmasında herhangi bir problem söz konusu değildir. Oldukça normal adlandırılan idrar konusunda doğumdan sonra endişelenmeye başlayabilirsiniz. Çünkü bebeğiniz sık sık idrarını yapacak ve yaptığınız tüm bez stoklarını bir anda çürütecektir.

Hamileliğin 19. Haftasında Annenin Yaşadığı Değişimler

Hamileliğin 19. haftasına ulaşan bir anne adayı şimdiye kadar toplamda 3,30 ila 6,5 kg almıştır. Buda anne adaylarının artık bedensel değişimlere kendini ruhsal açıdan hazırlamaya başlamasının bir sinyalidir. Çünkü bu haftadan itibaren artık eski görüntünüze veda etmeniz gerekiyor. Mesela karnınız göğüsleriniz ve kalçanızda büyüme, genişleme olurken bel oyuntunuzu da bu haftadan itibaren kaybetmeye başlayacaksınız.Giderek düzleşen bel oyuntunuz nedeniyle üzülebilirsiniz. Ancak üzülmeyin, doğumdan sonra hızla eski kilonuza ve bel oyuntunuza kavuşacaksınız. Birçok anne adayında kilo artışıyla birlikte nefes almada güçlük çekildiği görülmektedir.Ayrıca bu dönemde rahmin büyümesi ile birlikte hafif ağrılar da görülebilmektedir. Yine rahmin büyümesi mideye baskı yaptığından hamilelik reflüsü ortaya çıkabilir. Bu durumda asitli yiyeceklerden uzak durmanızda fayda vardır.

Meme dokunuzun ve karnınızın büyümesi nedeniyle vücudunuzun bu bölgelerinde çatlaklar oluşabilir. Çatlaklar nedeniyle oluşan kaşıntı hissi iste çok fazla rahatsız edicidir. Bu nedenle doğal nemlendiriciler ya da doktorunuzun önerdiği çatlak kremlerini tercih edebilirsiniz. 19 haftalık hamilelik anından itibaren anne adaylarının cildinde görülen bir diğer değişiklik ise kızarıklıklardır. Gebelik maskesi adı verilen bu kızarıklıklar ağız, yanak, burun ve çene de yanma tarzında oluşmaktadır. Güneşe aşırı maruz kalmanız durumunda belirginleşen bu lekeler her ne kadar kalıcı olmasa da giderilmesi hiç de kolay değildir.

Hamileliğin 19. Haftasında Beslenme Düzeni

Hamileliğin 19. Haftasında kilo alımınızı dengelemek ve sağlıklı beslenmek için öğünlerinizi çoğaltmanız gerekmektedir. Az ve sık yemek yemenizin gerektiği bu haftadan itibaren kesinlikle zayıflama amaçlı diyetler yapmamanız gerekir. Yapacağınız diyetlerin kesinlikle sağlıklı besinleri tüketme, gereksiz besinlerden uzak durma ve dengeli bir şekilde kilo alma üzerine programlanmış olması gerekmektedir.

Hafta hafta hamilelik takibiniz için hafta hafta hamilelik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Peki hamileliğin 20. Haftasında sizi neler bekliyor? Buradan yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim