20 Haftalık Hamilelik – Gebelik

20 haftalık hamilelik

20 Haftalık Hamilelik – Gebelik

20 haftalık hamilelik haftası ile birlikte hamilelik serüvenini yarıladınız. Anne adayına hareket alanı sağlayan en önemli dönemlerden birisi olan 2.trimesterin ikinci ayı olan 20. haftada hamileliğinizin 5. ayının içerisindesiniz. Hamileliğinizin erken dönem semptomların da azalma göreceğiniz bu haftada vücudunuz yeterince ağırlaşmadığı için hamileliğinizin en aktif zamanlarını geçirebilirsiniz. Bebeğinizin baştan popoya kadar boyunun 17 cm’yi bulduğu 20. haftada genel boyu 25 cm civarında ölçülmektedir. Yeterince yeri varsa yuvarlanıp taklalar atarak sizi oldukça şaşırtacak olan bebeğiniz, yaklaşık 260 – 300 gram ağırlığa ulaşmaktadır. Güçlü bir şekilde büyümeye devam eden bebeğiniz, 20. haftadan itibaren beyindeki duyguları kontrol eden özel alanları geliştirmeye devam etmektedir. Bu alanlar sayesinde bebeğiniz doğduğunda duyabilecek, görebilecek, hissedebilecek, tat alabilecek ve koklayabilecektir.

Bebeğinizin Cinsiyetini Artık Öğrenebilirsiniz!

Kabak büyüklüğüne ulaşan karnınızın içindeki bebeğinizin cinsiyetini merakla bekliyor olabilirsiniz. Bebeğinizin kız ya da erkek olduğunu bu hafta gideceğiniz ultrason randevunuzda %98 öğrenebilirsiniz. Ancak bebeğinizin cinsiyetini belirleyen organları ne kadar oluşmuş olursa olsun, o anki pozisyonu cinsiyetinin belirlenmemesine neden olmaktadır. Bu %2’lik kısım ise bebeğinizin pozisyonuna bağlıdır.

Bebeğinizin cinsiyeti kız ise bu hafta rahim oluşumu tamamlanarak, vajinal kalan oluşumu başlamaktadır. Ayrıca bebeğinizin yumurtalıklarında şu anda bulunan 7 milyondan fazla yumurta doğduktan sonra 2 milyona kadar düşecektir. Şayet bebeğinizin cinsiyeti erkek ise 20 haftalık hamilelik başlangıcından itibaren testisleri aşağı doğru inişe başladı. Bebeğinizin testis torbası önümüzdeki birkaç hafta içerisinde tamamlanarak bulunması gereken konuma yerleşmiş olacak.

Hamileliğin 20. Haftasında Annenin Yaşadığı Değişimler

Hamileliğinizin yarısına ulaştığınız 20 haftalık hamilelik anından itibaren yaklaşık her hafta 500 gram kilo alarak hamileliğinize devam edeceksiniz. Bu haftadan itibaren ruh halinizdeki sallanmalar azalmış olmasına rağmen dalgınlık ve kendinde olmama haliniz devam edecek. Rahminizin büyüklüğü göbek deliğinize kadar ulaştığı bu haftada çok fazla oturmaktan ya da çok fazla ayakta kalmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Günlük yürüyüşlere çıkabileceğiniz 20. haftada kendinizi çok fazla yormadan birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Ayrıca rahmin büyümesi nedeniyle idrar kesenizin üzerindeki baskı artacaktır. Bu da sık sık idrara çıkma ve idrar kaçırma gibi problemleri beraberinde getirmektedir. Bu sorunlar ciddi olmamakla beraber her anne adayında görülmektedir. Oldukça doğal ve sağlıklı olan bu süreçte anne adayının kendini rahat hissetmesi ve bu durumları stres haline getirmemesi önerilmektedir.

Hamilelik süresince çinko alımı da oldukça önemlidir. Bu nedenle anne adayının süt ve süt ürünleri kadar et, deniz ürünleri, yumurta ve yağlı tohumlar tüketmeye de özen göstermesi gerekmektedir.

Hamileliğin 20. Haftasında Tetanos Aşısı

Tetanos aşısı hamileliğin 20. haftasında yapılmaktadır. Hamileliğin bu haftasında yapılan tetanos aşısının nedeni anne adayında oluşan antikorların bebeğe geçmesini ve yeni doğan döneminde oluşabilecek tetanos hastalığına karşı bebeği koruma altına almaktır. Bu hafta kontrole gittiğinizde doktorunuzla birlikte tetanos aşısı için planlama yapmayı unutmamanızı öneririz.

Hamileliğin 20. Haftasında Cinsel İlişki

Hamileliğinizin 20. haftası cinsel hayatınız için elverişli dönemdir. Çünkü ilerleyen haftalarda biraz daha kilo almanız cinsel ilişkiyi sizin açınızdan zorlaştırabilir. Değişik pozisyonlar ve biraz hayal gücünüzü kullanarak hamileliğin bu döneminde kendinize en uygun pozisyonu seçerek cinsel ilişki kurmaya devam edebilirsiniz. 20 haftalık hamilelikte sırtüstü ve yüzükoyun yatmadığımız partnerinizin tamamen ve bütün gücüyle sizin üzerinizde olmadığı pozisyonları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Gece en rahat uyuduğunuz pozisyonlara yakın pozisyonlar, cinsel ilişki kurmamızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca ilişki sırasında ağrı, kanama veya diğer hamilelik komplikasyonlarından biriyle karşılaşırsanız hemen bir hekime görünmeniz gerekmektedir.

Hafta hafta hamilelik takibiniz için hafta hafta hamilelik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Peki hamileliğin 21. Haftasında sizi neler bekliyor? Buradan yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim