21 Haftalık Hamilelik – Gebelik

21 Haftalık Hamilelik – Gebelik                 

Hamileler, günün büyük bir kısmını internet üzerinden bebeklerinin gelişimleri üzerine araştırma yaparak geçirmektedirler. Hamileliğin her haftası ayrı ayrı olayları içerisinde barındırır. 21 haftalık hamilelik süresince yaşananları merak ediyorsanız, bu içeriğimiz tam da size göre!

21 Haftalık Hamilelik Süresince Bebeğin Gelişim Durumu Nedir?

Gebelik haftalarında en çok merak edilen özellik bebeğin ölçüleridir. Hamileliğin 2. Yarı olarak da adlandırılan bu haftada, bebeğin büyüklüğü neredeyse bir muz kadar. Ne kadar küçük olduğunu sizler de fark ettiniz değil mi? Kilosu ise, annenin beslenmesine göre değişkenlik göstermektedir. Ancak ortalama olarak belirtmemiz gerekiyorsa, 300 gram civarında olmalıdır. Boyu ise 18 cm civarındadır.

Gebelikte 21. Haftaya girdiyseniz, yaklaşık 5. Ayınızda olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu haftadan sonra artık ne yerseniz, bebeğiniz de yediğiniz şeyin tadını alacak. Bu dönemde kendinize ve bebeğinize zararlı olmayan besinleri yiyerek, onun farklı tatlar almasını sağlayabilirsiniz.

Artık kollar ve bacaklar gelişmesini tamamlamak üzere. Bilindiği gibi, bebek anne karnında oluşmaya başladığındaki yapısı kemik değil, kıkırdaktır. Ancak bu dönemden sonra kıkırdaklar yavaş yavaş kemik formunu almaya başlıyor. Hareketlenmeye başlayan minik yavrunuzun bu dönemden sonraki hareketleri biraz canınızı yakabilir. (Ani kasılmalar olabilir)

Bebeğiniz 21. Haftadan sonra artık tekme ve yumruk atmaya başlayabilir. Yani ilk hareketlerini her an hissedebilirsiniz. Bu birçok anne için can yakıcı değil, eğlenceli anlardır. Hatta sadece ekme değil, takla attığını, yer değiştirdiğini ve hıçkırdığını duyabilirsiniz. Hareketlenmeye başlayan bebeğinizin davranışlarını gözlemleyin. Birçok anne bu dönemde bebeklerinden 1 gün arayla hareket alamadıklarını fark edip endişelenebilir. Ancak bu endişelenecek bir durum değildir. Bir gün hissedip, bir gün hissedemeyebilirsiniz. 28. Haftadan itibaren neredeyse her gün hareketlerini hissedeceksiniz. Bebeğinizin hareketlerini o zaman tam olarak takip edebilirsiniz. Bu size daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Hamileliğin 21. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Bu dönemde sadece bebeğinizde değil, sizlerde de değişimler gözlemlenecek. Bebeklerinizin hareketi başladı. Siz de artık bu haftadan itibaren bebeğinizin hareketlerini daha rahat bir şekilde hissedebileceksiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bu haftalarda bebeğinizin hareketleri tutarsız olabilir. Bebeğiniz büyüdükçe hareketleri daha da tutarlaşacaktır. Hatta gebeliğin son zamanlarında, bebeğin beyin gelişimi tamamlandığı zaman sizin yediklerinize, içtiklerinize ve hatta konuştuklarınıza tepki verecektir. Eminiz ki bu dönemi çok seveceksiniz!

Bu haftada bazı annelerde kanamalar görülebilir. Kanamadan kastettiğimiz burun kanaması. Şiddetli değildir. Kanamalar kendiliğinden durur. Bunun sebebi, burundaki kılcal damarların kolay çatlayabilir hale gelmesidir. Yaklaşık 100 hamileden 20’si bu durumu yaşayabilir. Ancak sizler bu durumu yaşıyorsanız, çözümü ve sebeplerini internet üzerinden araştırmak yerine doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz. Size en net bilgiyi onlar verecektir. Annelerin bu hafta diş kanamaları görülebilir. Ancak bu her annede olmaz.

Bunun dışında anneler bu dönem şiddetli kasık ağrılarıyla karşılaşabilirler. Ağrılar iki taraflı olarak görülebilir. Apış arası dediğimiz kısımlarda gerginlik hissedilebilir. Normalin dışında bir durum değildi. Sadece bölgede bulunan bağ dokularının gerilmesinden kaynaklanmaktadır.

Gebeliğin 21. Haftasında Nasıl Beslenmek Gerekiyor?

Beslenme, hamileliğin her dönemi için önemlidir. Ancak bu dönem bebeğinizin ihtiyacı duyduğu besinleri alırsanız, ona daha çok faydanız dokunabilir.

Anneler bu dönem içerisinde özellikle baharatlı ve tuzlu gıdalardan uzak durmalı. Bu mide bulantılarını azaltarak, reflü sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Hamilelik döneminde annelerin kasılmalarını ve kramplarını önlemek için yapmaları gereken şeylerin başında su içmek geliyor!

Ne kadar yemeliyim? Sorusunu kendinize sormayın. Siz ne kadarla doyuyorsanız, bebeğiniz de o kadar doyacaktır. Bu konuda endişelenmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim