22 Haftalık Hamilelik – Gebelik

22 haftalık hamilelik

22 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Hamileliğin her haftası ayrı bir heyecandır. Hamileliğin tadını daha yeni yeni almaya başlayan anneler, bu zamanlarda bebeklerinin gelişimlerini merak ederler. Aynı zamanda bebeklerinde ve kendilerinde meydana gelebilecek değişimler için de meraklanmaktadır.22 haftalık hamilelik dönemi olarak ele alındığında, 2. Yarısını geçmiş sayılıyor. 5. Ayın son kısmına gelen bu haftada anne ve bebekte bazı gelişimler gözükebilir. 5. Ayının sonunda olup, 6. Aya kucak açacak anne adayları, her hafta bebeklerinin farkında daha da fazla varıyor.

22 Haftalık Hamilelik Süresince Bebeğin Gelişim Durumu Nedir?

Bebeğiniz bu haftayla beraber ağırlığı artıyor. Ortalama 350 ila 400 gram arasında ağırlığı olan bebeğiniz neredeyse avucunuza alabileceğiniz boyuta ulaştı. Baş ve kalça arasındaki uzunluk yaklaşık olarak 19 cm. Her geçen gün boyu uzuyor, vücut ağırlığı artıyor. Her gün doğuma biraz daha yaklaşan anneler, bebeklerini kucağına almak için sabırsızlanıyor.

Bebeklerde 22. Hafta gelişimi genel olarak üreme sistemlerinde meydana gelir. Erkek çocuklarının üreme sistemlerinde testisler oluşur. Testis torbaları, karnından aşağıya doğru inmeye başlar. Kız çocuklarında ise yumurtalıkları ve rahmi yerine ulaşır. Bu dönemde vajina oluşumu olduğunu belirtebiliriz.

Hamileliğin 22. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

22 haftada sadece bebekte değil, aynı zamanda annede de bir takım değişiklikler gözlemleniyor. Anne bu hafta karnının daha fazla belirgin olduğunu fark edebilir. Ancak dışarıdan bakıldığında karnı kadar da çok büyümemiştir. Karnın büyüklüğü annenin hareketlerine henüz engel değil. Ancak ileriki zamanlarda olacak. Bu dönemde anne karnından rahatsız olmaz. Rahatça eğilebilir, yürüyebilir ve oturabilir. Yürümek için ayrı bir çaba göstermesine gerek yok.

Hamileliğin ilk dönemlerinde kendini özellikle belli eden mide bulantıları, artık bu haftalarda neredeyse yok denecek kadar azaldı. Anne bütün hamilelik dönemi boyunca ortalama 5 ila 7 kilo arasında alım yapmalıdır. Ağırlık demişken, bebeğiniz artık bundan sonra her 10 günde bir 100 gram alması beklenecek. Bunda annenin beslenmesi de büyük önem taşımaktadır.

Anneler bu haftada geçen haftaya göre daha fazla rahim kasılmaları yaşayabilir. Rahim kasılmasının korkulacak bir tarafı yoktur. Bu haftadan sonra artık doğum alıştırmaları başlayacaktır. Rahim kendini doğuma hazırlamak için ara ara sancılar üretebilir. Bu durumda telaşlanmanıza gerek yok. Kasılma sırasında anne sanki kasıklarından sıkılıyormuş hissi yaşayabilir. Normal doğum sancısı ile kıyaslandığında bu sancı hiçbir şeydir. Düzensizdir araları çok uzundur.

Anne hem kendi hem de bebeği için beslenmesine çok dikkat etmelidir. Düzenli beslenmeme kansızlığa sebep olabilir. Tıptaki adı olan anemi, hamilelik döneminde oldukça sık görülür. Anemi sorunu olan annenin başı çok sık döner, kolay yorulur ve sürekli halsiz haldedir. Bunun için düzenli aralıklarla doktorunuza görünmeli ve kan tahlili yaptırmalısınız. Doktorunuz sizin için gerekli olan tedavi yöntemini uygulayacaktır. Endişe etmenize gerek yok.

Annenin Hamileyken Hasta Olması

Bilindiği gibi, hamilelik döneminde, anne her istediği ilacı kullanamaz. Bunun sebebi karnında taşıdığı yavrusudur. Artık attığı her adımda her harekette onu düşünmek zorundadır. Doktora danışmadan ilaç kullanmak çok sakıncalı bir durumdur. İshal, kabızlık, nezle ya da grip gibi durumlar görülebilir. Bunun için doktorunla görüşmeli ve gerekli tahlilleri yaptırmalısınız. Doktorunuz uygun bulduğu ilaçları size yazacaktır. Bu dönemde kendinizi daha iyi hissetmek için şunları yapabilirsiniz:

  • Bol bol su içmeli ve meyve yemelisiniz.
  • Düzenli beslenmeli ve vitamin almalısınız.
  • Egzersiz yapmalısınız.
  • Düzenli yürüyüş ve spor yapabilirsiniz.
  • Kendinize vakit ayırmalı, müzik dinleyebilir ya da kitap okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim