23 Haftalık Hamilelik – Gebelik

23 haftalık hamilelik gebelik

23 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Gebeliğin her haftası ayrı bir heyecandır. Anne adayları her hafta bebeğiyle daha derin bir iletişim içerisine girmektedir. 23 haftalık hamilelik ile artık gebeler 2. Trimester dönemini bitirmiş oluyor. Peki, bu haftada annede ve bebekte görülen değişimler nelerdir? Merak edilenleri açıklıyoruz.

23 Haftalık Gebelik – Bebekte Görülen Değişimler

23 haftalık hamilelik döneminde bebeğiniz artık sesinizi duyabilir. Sadece sizin sesinizi değil, çevredeki seslerinde farkına varmaya başlayabilir. Çünkü kulaklarındaki kemikler sertleşti. Bebeğinizle daha yakın bir ilişki kurmak istiyorsanız, her akşam ona kitap okuyabilir, beraber müzik dinleyebilir ya da onunla konuşabilirsiniz. Bebeğinizi şımartmaktan çekinmeyin. Bebeğiniz sesinizi ne kadar çok duyarsa, size bağlılığı o kadar çok artacaktır.

Bebeğinizin içerisinde olduğu süper kese, bebeğinizi dış etkenlere karşı korumaktadır. İçerisinde bulunduğu sıvı tuzludur. Bu onun enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar. Aynı zamanda zamanı geldiğinde yüzmesini sağlayacak kadar da esnektir. Bebeğinizin içerisinde bulunduğu kese her 3 – 4 saatte bir yenilenmektedir. Suyun miktarı ise yaklaşık yarım litredir.

Bebeğinizin bu haftaki ağırlığı yaklaşık olarak 455 gram oldu. Baş ve kalça arasındaki uzunluk ise 20 cm civarında. Yavaş yavaş kilo alan bebeğiniz görünüm itibariyle size biraz buruşuk gelebilir. Bunun sebebi, vücudunda henüz onu dolduracak yağların olmaması. Vücudunda tüyler çıkmaya ve renkleri koyulaşmaya başlayacak. Ciğerleri gelişme aşamasında. Oksijeni, plasentadan almaya devam ediyor. Sizin de bildiğiniz gibi doğuma kadar ciğerlerine tam hava gitmeyecek.

Bebeğiniz bundan sonraki haftalarda, en hareketli dönemlerini geçirecek. Yeri olduğu için çok hareket edecek. Daha önceki haftalardaki gibi bebeğinizi sürekli hissedemezsiniz. Bu sebeple korkmayın.

Annede Görülen Değişimler

Değişimler sadece bebekte değil, aynı zamanda da annede de oluyor. Bebekle birlikte annede değişiyor. Anne bu hafta neredeyse tam bir yuvarlak görünümünü aldı. Bebekle birlikte annede büyüyor. Ancak anne bu dönemde kendini diğer hamileler ile kıyaslamamalıdır. Çünkü her kadının hamileliği ve hamilelikte aldığı kilolarda değişme gözlemlenebilir. Annede bu hafta en büyük gözlemlenen değişim rahmin büyümesi.

Bu hafta anne 5 ila 6 kilo arasında kilo alımı yapabilir. Hamilelikte kilo almak önemli olabilir. Ancak sağlıklı kilo almak çok daha önemlidir.

23 haftalık hamileliğin en önemli özelliği şeker yüklemesidir. Genellikle doktorlar şeker yüklemesini bu hafta yapılması gerektiğini söylüyor. Diyabet hastasıysanız, bu bebeğinize yansıyabilir. Bu sebeple doktorlar 23. Haftada anneye şeker yüklemesi testi yaparlar. Bu hafta bu test için çok idealdir. Şeker yüklemesi için annenin akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yememesi istenir. Ertesi gün de hastaneye aç gelmesi istenir. Aç kanına anneye şekerli suya benzeyen bir içecek içmesi istenir. (Bazı anneler tadını şekerli gazoza benzetir) Bu teste göre annenin şekere kadar nasıl bir tepki vereceği tespit edilir. Bu test hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir.

23. Haftalık Gebelikte Yapılması Gerekenler

Artık her hafta bebeğinizdeki değişimlerin farkına varıyorsunuz. Kendinizi ve bebeğinizi rahatlatmak için aşağıda sizin için sıraladığımız listeyi uygulayabilirsiniz:

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi bebeğinizle yakın iletişim kurmak için ona şarkı söyleyin, kitap okuyun, müzik dinleyin. Bu şekilde bebeğiniz sesinizi daha kolay ayırt edebilecektir.
  • Beslenmenize her dönemde olduğu gibi bu dönemde de dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle demir aldığınızdan emin olmalısınız. Beslenme listenizin içerisine demir ekleyin.
  • Uyku sırasında belinizi ve bacaklarınızın arasını yastıkla destekleyin. Bu şekilde hem siz hem de bebeğiniz rahat edecek.
  • Bol bol su içmeyi ve meyve tüketmeyi ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim