24 Haftalık Hamilelik – Gebelik

24 haftalık hamilelik gebelik

24 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Her hafta doğuma biraz daha yaklaşa anne adayları, 24 haftalık hamilelik süresince bebeklerin gelişimini merak etmektedir. Beraber büyüyen anne ve bebekte görülebilen bazı değişimlere değinmek istiyoruz. Hamileliğin her haftası ayrı bir duyguyu içerisinde barındırmaktadır. Annelerin karnı ise her hafta bir önceki haftaya kıyasla daha da dışarıya çıkmaktadır.

Hamilelikte Bebekte Görülen Değişimler

Bebeğinizin artık tam olarak 30 cm’ye ulaştığını belirtebiliriz. Buna bağlı olarak da kilosu 600 gr’ma yaklaştı. Bebeğin bu dönemde kilo alması, annenin beslenmesine bağlıdır. Bu sebeple doktorunuzun önerdiği besinlerden tüketmeye özen göstermelisiniz. Ne yazık ki bazı anneler, doğumdan sonra çok kilosunun olmaması için çok fazla yemezler. Bu da bebeklerinin gelişimini önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Bebeğiniz artık tam bir küçük bebek şeklinde. Yüzünün bütün detaylarını görebilmeniz mümkün. Yüzü artık doğru orantıda.

Buna bağlı olarak bir önceki haftaya kıyasla bebeğinizin ciğerleri her hafta daha da gelişme göstermektedir. Damarları ve ciğerlerindeki baloncuklar gelişiyor. Ancak şunu belirtmemiz gerekiyor ki, bebeğinizin ne kadar geliştiğini siz hesap edin. Bebeğiniz bu hafta doğmuş olsa bile bir cihaz yardımıyla suni solunum yapabilir. Ciğerleri bu duruma elverişli olacak kadar gelişti.

Hamilelikte Annede Görülen Değişimler

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu hafta görülen değişimler sadece bebeğe ait değil. Annelerde de değişim gözlemlenmektedir. Artık bu haftadan itibaren karnınız daha da büyüyecek. Dışarıya doğru çıkan karnınızı taşırken ve dik dururken, bel ağrıları yaşayabilirsiniz. Eklemlerinizi daha da rahatlatmak ve esnetmek için doğru ayakkabılar tercih etmeli, kendinizi yastıkla destekleyebilirsiniz.

Bu dönemde anneler değişik duygular içerisinde girebilir. Korku, heyecan, endişe vb. bu duygular son derece normal. Bu endişeler size ağır geliyorsa, yakınınızla paylaşabilirsiniz. Tecrübeli anneler bu dönemde sizin bu duygulardan arınmanız konusunda yardımcı olacaklardır.

Rahminiz her hafta yavaş yavaş ilerliyor. Bu hafta ise göbek deliğinizin üzerine geldi. Ve karnınızın artık futbol topu büyüklüğünde olduğunu belirtebiliriz.

Artık annelerin göğüsleri süt vermeye hazır hale gelmiştir. Bu durum bazı anneler için erken olarak tanımlanmaktadır. Fakat bazı annelerden de süt gelebilir. Bu durumu evde kendiniz test edebilirsiniz. Göğüslerinize peçete koyarak göğüs uçlarınızdan sıvı gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Bu süt ilk ağız sütü olarak tanımlanmaktadır. Oldukça yararlı ve bebeğinizi enfeksiyonlara karşı koruyan bir süttür.

24 Haftalık Hamilelik Testleri

Bazı doktorlar annelere 23. Hafta şeker yüklemesi yapabildiği gibi, bazı doktorlarda 24. Hafta şeker yüklemesi isteyebilir. Bu durum 28. Haftaya kadar devam etmektedir. Şeker yüklemesi GCT olarak bilinmektedir. Bu test sayesinde kan şekerini ölçerek, annenin şeker hastası olup olmadığını ortaya koyar. Eğer diyabet bu durumda tedavi edilmezse, bebeğin hızlı ve fazla büyümesine sebep olur. Bu durum annelerin normal doğumunu zora sokabilir. Hatta bu dönem de anneler sezaryenle doğum gerçekleştirmeye gerek duyabilir.

24 Haftalık Hamilelik Bebek Hareketleri

Bebeğiniz bu dönemden sonra artık daha da hareketlenecek. Bebeğiniz bazı dönemlerde çok hareketli olabilirken, bazı durumlarda da hareketsiz kalabilir. Bu dönemde endişelenmeyin. Eğer çok endişeye kapılırsanız, doktorunuzla endişelerinizi anlatabilirsiniz.

Siz yemek yedikçe, bebeğinizde yemek yiyecektir. Bu sebeple kan şekeri yükseldiği için hareketlerinde artış görebilirsiniz. Ya da anneler gergin olduğu zaman bebekleri de hareketlenir. Bu konu hakkında internet üzerinden araştırma yapabileceğiniz gibi, merak ettiğiniz soruları doktorunuza sorabilirsiniz. Bebeklerinizin ilk zaman ki hareketleri sanki içinizde kelebek uçuyormuş hissine kapılmanıza sebep olur. Ancak bebeğiniz de sizin gibi büyüyor. Bu sebeple bir zamanlar hissettiğiniz hafif hareketler artık daha sert tekmelere dönüşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim