25 Haftalık Hamilelik – Gebelik

25 haftalık hamilelik gebelik

25 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Hamileliğin her dönemi ayrı bir heyecan ayrı bir duyulur. Anne ile bebek arasındaki bağ, gün geçtikçe daha da sıkılaşmaktadır. Peki, bu hafta hem kendinizde hem de bebeğinizde meydana gelen değişimleri merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız evetse, 25 haftalık hamilelik yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Hamilelik hesaplamak her zaman kafa karıştırıcı olmaktadır. Ancak bebeğin hafta hafta hangi değişiklikleri yaşadığı da merak edilmektedir. Anne hamile olduğunu fark ettiğinde, bebeğiyle arasında ortalama 2 hafta bulunmaktadır. Cenin bu durumda 2 hafta geriden gelişim göstermektedir. Anne hamile kaldıktan sonra bebeği oluşmaya başlayacaktır. Bu da 2 hafta sonrasına tekabül etmektedir.

Hamilelik bildiğiniz gibi 3 trimester döneminden oluşmaktadır. Gebeliğinizin 25. Haftası ise 2. Trimesterın sonuna denk gelmektedir. 6. Ayın içerisinde olduğunuzu belirtmek istiyoruz.

Hamilelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Anne adayları her hafta bebeklerinin gelişimlerini merak etmektedir. Bizler de bu noktada bu yazımızda 25. Haftadaki değişimleri belirtmek istiyoruz. Bu haftada bebeğinizin kilosuyla başlayalım. Bebeğiniz bu hafta 700 gr ila 750 gram arasında bir ağırlığı var. Biraz daha fazla olabilir. Baş ve kalça arasındaki uzunluk ise 22 cm olduğunu belirtebiliriz.

Artık damarların oluşumunun tamamlandığını söyleyebiliriz. Damar içinde de kan akışı meydana geliyor. Geçen hafta bebeklerinizin ciğer gelişimini tamamlamak üzere olduğu belirttik. Artık damarlarla kaplı hava kesecikleri oluştu. Bebeğiniz ilk nefes alışı için çalışmalara başlayacak. Burun deliklerinde bu hafta bir gelişim görülecek. Ses tellerinin çalışmaya başlayacak. Bu sayede de doğduğu zaman hıçkıracak. Eğer biraz dikkatli olursanız, bebeğinizin hıçkırdığını duyabilirsiniz.

Hamilelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

Bu dönemde sadece bebeğinizde değil, sizde de gelişimler var. Geçen hafta rahminiz göbek deliğinin üzerine çıkmıştı. Bu hafta daha da büyüdü. Aynadan kendinize yandan baktığınızda daha da büyüdüğünüzü fark edeceksiniz. Bu ay sonuna kadar beslenmenize dikkat ederseniz 2 kilo alabilirsiniz. Kilo alımının bir sakıncası yoktur. Eğer kiloyu haftada gram gram olarak alırsanız, bir sakıncası bulunmaz.

Bu hafta kaşıntılarınız olabilir. Rahminiz büyüdükçe cildiniz gerilecektir. Bu da cildinizde kaşınma ve gerginliğe sebep olabilir. Cildinizi tırnaklarınızla sert bir şekilde kaşımayın. Kaşınmayı önlemek için nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Hatta doktorunuza durumu anlatırsanız, doktorunuz size özel olarak rahatlatıcı ve cilt serinletici losyonlar verebilir.

25 Haftalık Hamilelik Annenin Beslenmesi

Annenin beslenmesi her dönem önemlidir. Beslenmeniz için mutlaka doktorunuzdan yardım almanızı öneriyoruz. Mutlaka bol bol meyve ve sebze tüketmelisiniz. Su içmeyi alışkanlık haline getirin ve bol bol için.

Lif açısından zengin olan besinler kullanmalısınız. Bu besinler uzun süreli tok kalmanıza yardımcı olur. Tahıllı ekmek, esmer bulgur ve tam buğday ekmeği kullanmalısınız.

Yeşil yapraklı sebzeleri de bu dönem tüketmelisiniz. Özellikle brokoli, pazı ve ıspanak. Turuncu sebzelerde içerik açısından çok faydalı besinlerdir. Beslenme programınızda her gün olması gerekiyor. Gün içerisinde bütün renkteki besinleri tüketmeniz gerekiyor.

Bunun dışında besin değeri yüksek olarak gıdaları da tüketmelisiniz. Bu besinler içerik bakımından yüksektir. Ama kalorili değildir. Bu noktada kividen bahsedebiliriz. Kivinin değeri yüksektir, vitamin açısından zengindir. İçerisinde kalori barındırmaz.

Erken Doğum Riski Var Mı?

Bu dönemde çok sık olmasa da erken doğumla meydana gelebilir. Erken doğum da bebeğinizin yaşama şansı vardır. Elbette hiç kimse bebeğini erkenden doğurmak istemez. Ancak doğma riski de bulunabilir. Gerekli tedavilerle ve ilaçlarla bebeğinizin yaşama şansı bulunmaktadır.

Bebeğinizin ortalama ağırlığı bu dönem 1 kilodan azdır. Ve boy olarak da gerçekten küçüktür. Erken doğumu detaylı bir şekilde 29. Haftadan sonra ele alacağız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim