26 Haftalık Hamilelik – Gebelik

26 haftalık hamilelik gebelik

26 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Gebeliğin her haftası, ayrı bir güzeldir. Anneler, bebeklerini bekleme heyecanı içerisinde onların her hafta yaşadıkları gelişimleri yakından takip etmek istiyor. Bizler de bu noktada, bu haftaki yazımızda, 26 haftalık hamilelik süresince meydana gelen değişimleri sizlere belirtmek istiyoruz.

26 Haftalık Hamilelik Hafta Hakkında

Bu hafta bebeğinizin boyunun yaklaşık 34 santimetre civarında olduğunu belirtebiliriz. Artık ultrasona girdiğiniz zaman bebeğinizin tırnaklarını bile görebilirsiniz. (Özellikle el tırnakları) Ultrasonda bebeğinizi kırmızı görmek sizi yanıltmasın. Bu haftada bebeğinizin derisi henüz tam anlamıyla gelişmesi. Biraz ince olduğu için kılcal damarları size kırmızı gelebilir. Endişelenecek bir durum yoktur.

Her hafta olduğu gibi, bu haftada da akciğer gelişiminin ilerlediğini söyleyebiliriz. Siz fark etmeseniz bile bebeğiniz nefes alma egzersizlerine başladı bile.

Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Bu dönemde bebeğinizin nefes egzersizlerine başladığını belirttik. Aynı zamanda da gözü gelişimini tamamladı sayılır. Anne karnı içerisinde çok görülecek bir şey olmasa da bile etrafı görebiliyor. Ancak göz rengi tam olarak belli değil. Çünkü henüz renkli pigment kısmı oluşmadı. Görmesinin geliştiği gibi, işitme duyusu da gelişti. Bu da bebeğinizin daha fazla hareket etmesini sağlayacak.

Artık bebeğinizin uyuma zamanı başladı. Yani günün belirli saatleri uyuyor belirli saatleri uyanık kalıyor. Henüz onda gece ve gündüz kavramı oluşmadığı için uyanık kaldığı zamanlar sizin uyduğunuz zamanlar olabilir. Ancak bebeğinizin uyanık olduğu zamanlarda hareketlerini hissedebilirsiniz.

Annenin Yapabileceği Egzersizler

Anne, hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren egzersiz yapabilir. Ancak bu gerilme egzersizini yaparken kendinizi çok zorlamamanızı öneriyoruz. Aşırı gerilmeye başladığınız zaman adelelerde ve tendonlarda yırtılmalar yaşayabilirsiniz. Bu noktada kesinlikle dikkatli olmalısınız. Bağlarınızı ve kendinizi zorlamadan dikkatli bir şekilde egzersizinizi yapmalısınız. Egzersiz yaparken doktorunuza danışmayı da ihmal etmemelisiniz.

Annenin 26 haftalık hamilelik dönemi yaşayabileceği bazı değişimler olabilir. Kişi, bu dönemde kendinde bazı şişkinlikler ve morluklar gözlemleyebilir. Hatta bacak varisleri bile ortaya çıkabilir. Bu durumu önlemeniz için gün sonunda ayaklarınızı dinlendirmelisiniz. Aynı zamanda doktorunuza danışarak varis çorabı kullanabilirsiniz.

26. Haftada Annenin Tuz Kullanımı

Tuz genel olarak zararlıdır. Ancak tüketmek istiyorsanız da dikkatli olmanızda fayda var. Bazı anneler, hamileliklerinde bebeklerine zarar gelmemesi için tuzu komple diyetlerinden çıkartıyor. Ancak bu çok da doğru bir davranış değildir. Vücutta sadece su kaybı değil, aynı zamanda da tuz kaybı da olmaktadır. Yemekteki tuz dışında ayriyeten tuz kullanmıyorsanız, tuzu kesmenize gerek yoktur. Ancak fazladan tuz kullanıyor ve bu dönemde bol baharatlı ve acılı yiyecekler sizde şişmeye sebep olabilir.

Annenin Beslenmesi

Hamilelik döneminde her haftaya özel bir beslenme programı çıkartılmaz. Ancak her hafta mutlaka gerekli vitaminleri ve mineralleri içeren besinlerden tüketebilirsiniz. Bu noktada doktorlar genellikle balık yemeyi önermektedir. Hamilelik döneminde balık yemek çok faydalıdır. Balık tüketen kadınların hamileliği çok daha rahat ve sağlıklı geçmektedir. Balık bebeklere kilo aldıran besinler arasında bulunmaktadır.

Aynı zamanda balığın içerisinde Omega – 3 bulunmaktadır. Bu da çeşitli sağlık sorunlarını önlemektedir. (Başta hipertansiyon) Balıkların yağ oranı çok azdır. Ancak demir, çinko, B vitamini ve bakır oranları yüksektir. Tüketebileceğiniz balık türleri arasında hamsi, sardalye, tekir, uskumru ve somon gibi balıklar bulunmaktadır.

Balık tüketmek sağlıklıdır. Ancak her anne de balık tüketemeyebilir. Bu sebeple içerisinde Omega – 3 bulunan besinleri tüketebilirsiniz. Peki, bu besinler hangileri?

 • Soya fasulyesi
 • Keten tohumu yapı
 • Buğday tohumu
 • Ceviz

Belirtilen bu besinlerin içinde Omega – 3 bulunmaktadır.

Hafta hafta hamilelik takibiniz için hafta hafta hamilelik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Peki hamileliğin 27. Haftasında sizi neler bekliyor? Buradan yazımızı okuyabilirsiniz.

1 Adet Cevap

 1. Aylin Barka dedi ki:

  Tek kelime ile ,danışanlarınıza vermiş olduğunuz kaliteli hizmet için çok teşekkür eder şükranlarımı sunarım
  Başarılarınızın devamını diliyorum…
  Aylin BARKA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim