27 Haftalık Hamilelik – Gebelik

27 haftalık hamilelik gebelik

27 Haftalık Hamilelik – Gebelik

27 haftalık hamilelik içerisindesiniz ve gelişmeleri merak ediyorsanız, kesinlikle doğru adrestesiniz. Anneler için bebeklerin yaşadığı her hafta çok özeldir. Artık hamileliğinizin yarısından fazlasını geçirdiniz. Şimdi ileriye doğru değil, geriye doğru sayma zamanı başladı! Peki, 27. Haftada hem annede hem de bebekte meydana gelen gelişmeler nelerdir? Merak edilen her şeyi sizler için sıralıyoruz

27. Haftada Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Bu hafta bebeğinizdeki değişimler bir önceki haftaya göre daha fazla olacak. Bebeğinizin ağırlığı artık 905 grama ulaştı. Bu ağırlık bebekten bebeğe göre değişkenlik gösterebilmektedir. Boyu da 36 santimetreye yaklaştı.  Artık bebeğiniz düzenli aralıklarda uyuyup uyanıyor. Kendini yavaş yavaş düzene sokuyor. Bir önceki haftada gözlerinin oluştuğunu belirmiştik. Karanlık olsa da çevrisini görmeye başladı. Gözlerini artık bizim gibi kırpabiliyor.

27 haftalık hamilelik için bebeğinizin görünüm olarak büyüklüğünden bahsedecek olursak, ortalama bir karnabahar büyüklüğündedir. Bebeğiniz beyin gelişimini de artık tamamlamak üzere. Bu şekilde hareketlerinin daha aktif olduğunu belirtebiliriz.

Ciğerleri tam olarak olgunlaşmadı. Ancak nefes egzersizleri yapacak kadar kuvvetli. Gerekli olan işlevlerini yerine getirecektir. Ciğerleri yarı işlevini tamamlayabildiği için hıçkırıklarını duyabilirsiniz. Bunun dışında bebeğinizin tat alma duyusu artık iyice gelişti. Çeşitli besinlerin tadını alabiliyor. Çok aşırıya kaçmamakla beraber eğer baharatlı cisimler tüketirseniz, bebeğinizin hıçkırdığını duyabilir, hissedebilirsiniz. Bebeğinizde meydana gelen değişimleri şu şekilde toparlayabiliriz:

 • Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişti.
 • Artık hıçkırmaya başladı. Dikkatli olursanız, hıçkırmasını hissedebilirsiniz.
 • Parmaklarını emmeye başladı. Bu da yüz kaslarını geliştirmeye başladı.
 • Artık gözlerini hareket ettirmeye başladı. Göz rengi yavaş yavaş belirlenmeye başladı

27. Haftada Annede Meydana Gelen Değişimler

27 haftalık hamilelik süresince sadece bebeğinizde değil, aynı zamanda da sizlerde bazı değişimler meydana gelecektir. Hamileliğinizde artık 2. Trimesterin sonuna geldiğini belirtebiliriz. Bu da son döneme girmeye başladığınızı gösteriyor. Bebeğiniz daha fazla yer kapladığı için artık sırt ağrılarınız daha belirgin olacaktır. Aynı şekilde yükünüz ağırlıklı olarak bacaklarına binmektedir. Bu da bacak kaslarınızı geliştirebilmektedir.

Bunun dışında yaşadığınız sıkıntılardan bir tanesi de ödem ve şişkinliklerle alakalıdır. Bu ödemle genellikle kadınların çoğunda görülmektedir. Şişkinliklerinizden kurtulmak için tuz ve baharatı azaltmalı, bol bol su tüketmelisiniz. Bu ödem sizi endişelendirmesin. Geçici bir sorundur. Doğumdan sonra annelerde bu sorun ortadan kalkacaktır. Bu hafta baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Semptomlar Hangileridir?

Hamileliğin her döneminde karşılaşabileceğiniz semptomlar bulunmaktadır. Aşağıda sizin için sıraladığımız semptomları kendinizde görürseniz mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekiyor.

 • Bebeğinizdeki tekmelerin sayısının azaldığını fark etmeniz
 • Karın ağrısında artış
 • Vajinal lekelenmeler, kanamalar ve akıntıda fazlalaşma
 • Ateşlenme ve titreme
 • İdrarınızı yaparken acı hissetme. Ya da az miktarda idrara çıkma.
 • Şiddetli bacak ve baldır ağrıları
 • Karın bölgesindeki travmalar
 • Geçmeyen inatçılar kaşıntılar
 • Karın ağrısıyla beraber aşırı kabızlık ya da aşırı ishal durumu
 • Vücuttaki şişkinliğin aşırı olması

Yukarıda belirttiğimiz durumlar her hamilelikte görülmektedir. Ciddiye almanız gerekiyor. Ancak bu döneme özgü olan bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Onlardan bazılarını şu şekilde belirtebiliriz:

 • Bebeğinizin bu dönemde size baskı yapabilir. Yani sanki karnınızdan aşağıya kayıyormuş hissi yaşayabilir. Regl durumuna benzeyen ağrılar yaşayabilirsiniz.
 • Vajinadan gelen kan, akıntı vb. yapıların görülmesi

Belirtilen bu durumlar kesinlikle ciddiye alınmalı ve doktorla iletişime geçilmelidir.

Eğer bu dönemde canınız sıkılıyorsa, kendinize bir aktivite bulabilirsiniz. Bebeğinizi düzgün bir şekilde emzirmek için emzirme kurslarına katılabilirsiniz. Bu konuyu doktorunuzla konuşarak netleştirebilirsiniz.

Hafta hafta hamilelik takibiniz için hafta hafta hamilelik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Peki hamileliğin 28. Haftasında sizi neler bekliyor? Buradan yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim