28 Haftalık Hamilelik – Gebelik

28 haftalık hamilelik gebelik

28 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Hamileliğin her hafta anne ve babalar için büyük heyecandır. 28 haftalık hamilelik süresince bebeğinizde meydana gelen değişimleri sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Artık bu haftayla beraber son 3 ayınızın içerisinde olduğunuzu belirtmek istiyoruz

28. Haftada Bebekte Gelen Değişimler Hakkında

Her haftada olduğu gibi, 28. Haftada da bebeğinizde meydana gelen değişimleri sizlere aktarmak istiyoruz. Bu hafta meydana gelen değişimleri şu şekilde belirtebiliriz:

  • Bebeğinizin bütün organlarının geliştiğini söyleyebiliriz!
  • 5 duyu organı da bununla beraber gelişmelerini tamamlamıştır.
  • Daha önceki haftalarda göz gelişimini tamamlamıştı. Artık gözün çevresini saran kaş ve kirpikler de oluştu.
  • Bu hafta bebeğiniz öksürebilir. Dikkatli olursanız, siz de bunu hissedebilirsiniz.
  • Bebeğinizin beyin gelişimi hala devam etmektedir. Dış dünyaya uyum sağlamak için nöronlar çalışmalarına devam ediyor.
  • Geçen haftalarda olduğu gibi, akciğerlerini çalıştırmak için solunum egzersizleri yapmaya başladı. Ancak kendi başına nefes alabilecek yetkinliği kazanmadı.

28. Haftada Annedeki Değişimler

Her hafta olduğu gibi 28 haftalık hamilelik süresince annemizde meydana gelen değişimlerden bahsetmek istiyoruz. Bu dönemde annelerimizde de çeşitli gelişimler oldu. Her şeyden önce bebeğinizin ağırlığının 1100 grama ulaşabileceğini belirtebiliriz. Bu da sizin bel ve sırt ağrılarınızın artmasına sebep olabilir.

Eğer bu hafta içerisinde fazla kilo aldığınızı düşünüyorsanız bu sadece yemenizle alakalı olmayabilir. Hamilelik döneminde annelerin en sık karşılaştığı sorunların içerisinde olan “Gebelik Hipertansiyonu” ya da “Preeklampsi” ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bunlar gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılmaktadır. Eğer çok kilo aldığınızdan şikâyetçiyseniz ve bacaklarınızda aşırı bir ödem varsa, tansiyonunuzu ölçtürebilirsiniz.

Annelerin bu dönemde sıvı tüketimini daha ciddiye almalarını öneriyoruz. Vücudunuzdaki ödemi su ile atabilirsiniz. Eğer yeterli miktarda sıvı tüketmezseniz, erken doğum ağrıları ile karşılaşabilirsiniz.

Annelere Beslenme Önerileri

Anneler hamileliğin her haftasında beslenme düzenine dikkat etmelidir. Her hafta heyecanınız ve bebeğinize kavuşma özleminiz artıyor olabilir. Bebeğinize elbette kavuşacaksınız. Ancak sağlıklı bir şekilde kavuşmak istiyorsanız, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Erken kalkmayı sevmiyorsanız, size üzücü bir haberimiz var. Bu haftadan sonra uykunuzu düzene sokmalısınız. En geç 09.30 da kahvaltınızı etmiş olmalısınız. Doyurucu ve besleyici bir kahvaltı yapmalısınız. Doymak için ekmeği abartmamanızı öneriyoruz. Aynı zamanda eğer bugün kahvaltıda reçel ya da bal yediyseniz, yarın buna ara verebilirsiniz.

Hamilelikte Spor

Hamilelikte beslenme kadar spor da çok önemlidir. Spor yaparak vücudunuzun her noktasını çalıştırabilirsiniz. Bunun sadece bebeğinize değil, aynı zamanda da size faydası bulunuyor. Eğer imkânınız varsa haftada 3 ya da 4 defa yüzme egzersizi yapabilirsiniz. Bu şekilde vücudunuzdaki ödem azalacak ve aynı zanda sırt kaslarınızda gelişme meydana gelecek. Her hafta bebeğinizin ağırlığı artıyor. Bunu taşımak da sırtınıza ve belinize kalıyor. Buradaki kaslarınızın güçlenmesi için yüzme çok önemli bir yerde. Aynı zamanda koşma hareketleri yapabilir, kollarınızı hareket ettirebilir ya da bisiklet sürüyormuş gibi bacaklarınızı hareket ettirebilirsiniz.

28 haftalık hamilelik dönemine girince doktorların büyük bir kısmı anneyi, 4 boyutlu ultrasına almak isterler. Bu ultrasonda bebeğinizin hareketlerini ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Emme, ağlama, parmak emme ya da esneme hareketlerini gözlemleyebilir, kayıt altına alabilirsiniz.

Bazı annelerin bebekleri baş aşağıya durabilir. Bu anneleri büyük sıkıntıya sokmaktadır. Çünkü bebeklerin baş aşağıya durması demek, bebeklerin doğum pozisyonu alması demektir. Bu haftalarda bebeğiniz bu pozisyonu alabilir. Hatta siz de bu pozisyonu ultrasonografi de detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Telaş etmeyin bebeğinizin baş aşağı durması, erken doğum yapacağınız anlamına gelmiyor.

Hafta hafta hamilelik takibiniz için hafta hafta hamilelik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Peki hamileliğin 29. Haftasında sizi neler bekliyor? Buradan yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim