29 Haftalık Hamilelik – Gebelik

29 haftalık hamilelik gebelik

29 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Her geçen hafta anne ve babalar için büyük heyecan! Bebeklerinin gelişimini merak eden anneler onları hafta hafta neler yaşadıklarını öğrenmek istiyor. Eğer sizler de hamileliğin 29 haftalık hamilelik süresince neler olduğunu merak ediyorsanız, içeriğimizi okuyabilirsiniz. Bu hafta için öncelikle şunu belirtebiliriz: Bebekler artık daha fazla kilo almaya başlıyor. Bu da onların büyümesi anlamına geliyor. Artık rahim içinde bebekler çok kolay hareket edemiyor. Bu da tekmelere hazır olmanız gerektiği anlamına geliyor! Ancak şunu da belirtebiliriz ki, hamileliğin yarısından fazlasını atlattınız. Artık bebeğinizi kucağınıza almak için geri sayıma başlayabilirsiniz!

Hamileliğin 29. Haftasında Bebekte Olan Değişimler

Daha önce de belirttiğimiz gibi her hamilelik haftasında bebekte ve annede bazı değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler bebeğin büyümesi ile alakalıdır. 29 haftalık hamilelik içerisinde bebeğiniz kilosunun 1,5’a ulaştığını belirtebilirsiniz. Ancak her hafta olduğu gibi bu haftada altını çizmek istiyoruz ki, bu kilolar her bebekte değişkenlik gösterebilir. Bebeğinizin kilosunun normal boyutta olup olmadığını doktorunuz size ayrıntılı bir şekilde belirtecektir.

Bunun dışında bebeğinizin boyunun 39 cm’ye ulaştığını ifade edebiliriz. Görsel olarak hayal edemiyorsanız, şunu söyleyebiliriz ki. Bebeğiniz artık ufak bir balkabağı boyutundadır. Küçük bir balkabağı taşıyorsunuz. Bebeğinizin bu haftadan itibaren yağ depolamaya başlayacaktır. Şunu söyleyebiliriz ki bebeğiniz ne kadar yağ depolamaya başlarsa, cildi de aynı doğrultu da yumuşayacaktır. Yağ derken beyaz yazdan bahsediyoruz. Enerji depolamak için kullanılan bu yağ, bebeğiniz tarafından depolanmaya başladı.

2 haftadır bebeğinizdeki gözlerin gelişiminden bahsediyoruz. Bu hafta gözleri odaklanmaya başladı bile. Ancak karanlıkta olduğu için net olarak gördüğünü söylemeyiz. Süt dişlerinden sonra çıkacak yetişkin dişlerinin temeli de bu hafta içerisinde atılmaya başlanıyor. Aynı zamanda diş etleri olgunlaşıyor, dişleri gelişimini tamamlamaya çalışıyor. Beyin gelişimi tamamlanmak üzere. Şunu belirtebiliriz ki, bebeğiniz bu hafta doğsa bile ciğerleri kendi başına nefes alıp verecek kadar güçlü.

Annelerde Meydana Gelen Değişimler

Bebeğinizdeki gelişimin bu hafta daha farkına varabilirsiniz. Özellikle hareketlerindeki sertliği hissedebilirsiniz. Çünkü bebeğinizin kemikleri de sertleşiyor. Bu da hareketlerine yansıyacak. Bebek büyüdükçe, anneyi rahatsız etmeye başlar. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi artık bebeğiniz rahme sığmıyor. Bu da hareketlerinin kısıtlandığı anlamına geliyor. Anneler bu dönemde yatakta yan yatabilir. Bu bebeğinizi daha da rahatlatacak.

Hızlı ve ani hareketlerden kaçınmalısınız. Anneler bu dönemden sonra artık iyice hassaslaşacak. Bu sebeple kendinizi zorlayacak hareketlerden mutlaka uzak durmalısınız. Bebeğiniz erken doğsa bile ona verecek sütünüz artık hazır!

29 haftalık hamilelik süreci boyunca artık karnınızın bayağı büyüyeceğini belirtebiliriz. Hatta ayağa kalkıp ayaklarınıza bakmaya çalışırsanız, göremeyeceğinizi fark edersiniz.

Annelerin Ne Tüketmesi Gerekiyor?

Anneler hamileliğin her döneminde yararlı besinleri tüketmesi gerekiyor. Bebeğiniz kilo alımına devam ediyor. Onların ihtiyaçlarını karşılamak ve kilo almalarını sağlamak için özellikle demir, C vitamini, folik asit ve protein içeren besinler tüketmelisiniz. Bu vitaminler bebeklerinizin kemikleri güçlendirecek. Bunun dışında her gün en az 1 bardak süt içtiğinize emin olun. Günlük olarak yoğurt, peynir ve yumurta gibi kalsiyum içeren besinleri tüketin. Bebeğinizin kemik gelişimi için bu besinlerin tüketilmesi son derece önemli. Besin değerleri yüksek olarak içerikleri tüketin. Gazlı, asitli ve şekerli besinlerden kaçınınız.

Doğum Çantasını Hazırlayın!

Size erken gibi gelebilir. Ancak bu haftadan sonra bebeğinizde erken doğum riski olabilir. Bu sebeple hazırlıksız yakalanmamak için, bebeğinizin doğum çantasını hazırlamanızı öneriyoruz. Çantaya sizin ve bebeğinizin ihtiyacı olabilecek bütün ürünleri koyduğunuzdan emin olun!

Hafta hafta hamilelik takibiniz için hafta hafta hamilelik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Peki hamileliğin 30. Haftasında sizi neler bekliyor? Buradan yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim