3 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Hamilelikte 3 Hafta

3 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Hamileliğin 3.haftasında ne olur? 3 haftalık hamilelik süresince  anne adaylarını neler bekler?
Hamileliğin 3. Haftasında beslenme nasıl olmalı? 3. Hafta hamilelik belirtileri nerlerdir? Gibi sorularınızın cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Hafta hafta gebelik takibinizi buradan yapabilirsiniz.

3 haftalık hamilelik belirtisi ile ilgili olarak, genel olarak anne adayları hormonel ya da fiziksel bir belirti hissetmez. Adet döneminin gecikip gecikmediğini tam olarak anlayamayacağınızdan, ancak kontroller ile bu dönemde gebelik olup olmadığına emin olabilirsiniz.

Hamilelikte 3. Haftada Bebek Gelişimi Ne Durumdadır?

3 haftalık hamilelik süresince döllenme gerçekleşmiş, embriyo artık 1 haftalık olmuştur. Nokta kadar büyüklükte olan embriyo, kısa süre içeriside rahme yerleşecek ve inanılmaz bir hızla büyüyecektir.

Gebeliğin 3. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Anne adaylarının, gebeliğin 3. Haftasında Beta HCG değerleri genel olarak 5-50 mIU/L referans aralığındadır. Bu süreçte bu değer aralığındaki her değer normal olarak değerlendirilmelidir. Birçok anne adayı hissetmese de, hamileliğin 3. Haftasında mide bulantısı, kokulara karşı duyarlılık, kusma, aşerme, sürekli uyuma isteği, kasıklarda ağrı ve çok sık idrara çıkma durumu yaşayabilirler. Sık idrara çıkma durumu sadece gebelikten olmayacağı için bu konuda durum aşırı rahatsız edici ise doktorunuza danışabilirsiniz. Bu tarz durumlar idrar yolu iltihaplarının oluşması nedeni ile de gelişmiş olabilmektedir.

Bu Süreçte Kanama(İmplantasyon) Olur mu?

Evet olabilir, zigot(döllenmiş yumurta) rahme yerleşirken salgıladığı enzimler dolayısı ile hafif bir kanama oluşturabilir. Bir çok anne adayı henüz adet gecikmesi yaşamadığından bu kanamayı adet başlangıcı olarak düşünebilir. Hamilelik durumunuzun farkında iseniz ve kanama var ise bu da düşük olacağı anlamına gelmez. Bu dönemde %20 oranında kanama olduğu bilinmektedir.

Hamilelikte Spor ve Egzersizler Faydalı mıdır?

Hamileliğinizin 3. Haftasında spor ve egzersiz yapmak konusunda ilk yapacağınız şey doktorunuzun tavsiyesini almaktır. Bu dönemde egzersiz ve spor yapmanız, oluşması muhtemel birçok sorunun önüne geçebilir. Hamileliğin dönemi, fiziksel durumunuz ve genel durumunuz da göz önünde bulundurularak en uygun egzersizi yapmanızı öneririz.

Hamilelikte İlaç Kullanımı

Hamilelik haberini aldığınız andan itibaren ilaç kullanımı konusunda kesinlikle dikkatli davranmalısınız! İlaç kullanmadan önce doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun tavsiyesi ile kullanım yapmalısınız. Hamilelik takibinizi yapan bir doktorunuzun olması, rahatsızlık durumunuzda sizi en uygun ilaca yönlendirmesi açısından önemlidir.

3. Haftalık Hamilelikte Nasıl Beslenmeliyim?

Genel olarak çok yenmesi gerektiği söylense de bu yanlış bir algıdır. Uzman verilerine göre hamileler düzenli ve dengeli beslenmeli ve hamileliklerinde günlük olarak ek 350 kalori alması genel olarak yeterli görülür. 3 haftalık hamilelik için de özel bir diyete ihtiyacınız yoktur. Genel olarak protein, yağ ve karbonhidrat içeren gıdaların her gün tüketilmesidir. Ek olarak folik asit alınması, bebekte ilerde oluşabilecek bazı durumların engellenmesinde faydalıdır. Bu dönemde avakado, bebeğin sinir sistemi gelişimine yardımcı olur. Ceviz ve fındık, içerdiği bakır, manganez, magnezyum, selenyum, çinko, potasyum, kalsiyum ve E vitamini içerir. Bu besinler bebeğin beyin gelişiminde önemli rol oynar. Yoğurt, içerdiği A, C vitamini ve kalsiyum değerleri ile bebeğin kemik gelişiminde faydalıdır. Mercimek de folik asit, demir ve protein deposudur. Kan yapımında önemlidir. Ispanak; kalsiyum, folik asit ve demir içerir. Bu besinlerin de kan yapımında faydası bulunmaktadır.

Peki hamileliğin 4. Haftasında sizi neler bekliyor? Buradan yazımızı okuyabilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim