30 Haftalık Hamilelik – Gebelik

30 haftalık hamilelik gebelik

30 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Artık geldik 30. Haftaya! Bu hafta sizi ve bebeğinizi önemli değişimler bekliyor! Meraklı anne ve babalar için hazırladığımız yazımızda 30 haftalık hamilelik konusuna geldik. Özellikle belirtiyoruz ki bu haftada sadece anneler değil, aynı zamanda da babalar da kendilerini yorgun hissedebilirler. Annelerin bu dönemde aldığı kilolar aynı zamanda bebeklerini de ağırlaştırmaktadır. Bu da hem kendilerini hem de bebeklerini taşıdıkları için daha çok güç harcamalarına sebep oluyor. Bu da onların yorgun olmasına neden oluyor. Bunun dışında annelerin hormonal değişimleri bu hafta fazla olabilir. Bu da onların orgun ve mutsuz olmalarına sebep olabilir. Eğer anneler bunlardan şikâyetçiyse, uyku düzenlerine dikkat etmeli ve düzenli beslenmelidir.

Hamilelikte 30. Haftada Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Bu hafta bebeğinizde meydana gelen değişimleri merak ediyorsanız, kesinlikle doğru adrestesiniz. Bebeğinizin bu hafta ağırlığı 1,5 ila 1,6 arasında değişebilir. Boyu ise 40 santimetreye ulaşabilir. Ancak bu haftadan sonra kilo alımları artabilir. Bu da bebeklerinizin yağ depolamasını sağlar. Bu şekilde doğum sonrasında kendi vücut ısılarını koruyabilirler. Yağ tabakaları sadece ısı depolamaz aynı zamanda da enerji depolar. Ağırlıklarının her hafta +200 gram daha artacağını söyleyebiliriz. Ancak annelerin dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekiyor.

Bebeğin 30 haftalık hamilelik içerisinde, geçen haftaya kıyasla yeri biraz daha daraldı. Bu da onun tekmelerine maruz kalabileceğiniz anlamına geliyor. Bebeğiniz artık beyin gelişimini tamamlamak üzere. İlk haftalarda bebeğiniz kendini dışarıya karşı korumak için bir tüy tabakası geliştirmişti. Artık yağ depolamaya başladığı için bu tüyler kaybolacak. Tüylerine ihtiyacı yok. Çünkü kendi enerjisini ve ısısını kendi koruyabilecek. Doğduğu zaman vücudunun çeşitli bölgelerinde tüyler görebilirsiniz. Ancak endişelenmeyin. Bunlar zaman içerisinde ortadan kalkacak.

Bebeğiniz bu hafta önemli bir değişim geçiriyor. Kırmızı kan hücrelerini kendi kemikleri oluşturmaya başlayacak. Daha önceki haftalarda yardım alarak bunu üretebiliyordu. Boşaltım sistemini de geliştirdi. Bu hafta ultrasona girdiğinizde bebeğinizi yüksek ihtimalle cenin pozisyonunda görebilirsiniz. Anne karnında şu an en rahat pozisyonu. Çünkü yeri daralıyor!

Annenin Vücudunda Görülen Değişimler

Bebeklerinin ağırlıkları arttıkça ve yerleri daraldıkça annelerimiz bu durumdan rahatsız olacak. Çünkü her hafta yükleri katlanarak artıyor. Anne karnının görünümü bu hafta karpuza yaklaştı. Geçen hafta bal kabağı gibiydi. Bundan şunu anlayabiliriz. Bebeklerin aldığı en ufak gramlar bile oldukça büyük etkiye sahip. Anneler artık daha ağır oldukları için yataktan kolay kalkamayacak. Bu sebeple kalkarken yardım alabilir ya da yan yatarak kalkabilirsiniz.

Durumunuzdan dolayı hareketlerinizde kısıtlanmalar olabilir. Bu sebeple hareket yapmak için kendinizi kesinlikle zorlamayın. Hareketleriniz kısıtlandığı için nefes nefese kalmanız son derece normal. Fiziksel olarak kendinizi zorlayacak hareketlerde bulunmayın. Ancak hiçbir şey yapmasanız bile ayaklarınızda ve ellerinizde terlemeler meydana gelebilir. Durduk yere nefesim yetmiyor diyebilirsiniz. Bunun sebebi bebeğinizin ara sıra diyaframınıza baskı uygulaması.

30 Haftalık Hamilelik Süresince Nasıl Beslenmeliyim?

Her anne, bebeklerinin beslenmelerini doğru bir şekilde yapmak için internet üzerinden araştırma yapıyor. Bebeğinizin gelişimini hızlandırdığı için daha çok enerjiye duyacağını belirtmemiz gerekiyor. Bu bazı anneler tarafından çok yemeliyim algısına sebep oluyor. Ancak bu son derece yanlış. Doktorlar genellikle günlük en fazla, fazladan 300 kalori alınmasını yeterli görüyor.

Ancak sizin ve bebeğinizin farklı bir durumu bulunabilir. Bu sebeple ayrıntılı bilgiyi sizlere doktorunuz verecektir. Bu dönemde kesinlikle öğün atlamamanızı öneriyoruz. Öğün atlamanız sadece sizin için değil, bebeğiniz için de sakıncalı bir durum. Vücudunuzda eksik bir şey olursa, bu bebeğinizi de etkileyecektir.

Hafta hafta hamilelik takibiniz için hafta hafta hamilelik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Peki hamileliğin 31. Haftasında sizi neler bekliyor? Buradan yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim