31 Haftalık Hamilelik – Gebelik

31 haftalık gebelik
31 haftalık hamilelik gebelik

31 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Bebeğiniz her geçen haftaya kıyasla biraz daha büyüyor. Artık 31 haftalık hamilelik sürecindesiniz. Anneler hafta hafta gelişimleri tam olarak fark edemeseler de, bebekleriniz her hafta gelişim gösteriyor. 31. Haftayı merak eden anne ve babalar için merak edilen bütün noktaları cevaplandırmak istiyoruz.

31 Haftalık Hamilelik Süresince Bebeklerde Meydana Gelen Değişimler

Her şeyden önce şunu belirtebiliriz ki, bebeğiniz neredeyse bir kavun büyüklüğüne erişti. Boyu ise artık 40 cm’den fazla oldu. Ağırlısı ise ortalama 1,800 grama ulaştı. Artık kollarını ve bacaklarını hareket ettirebiliyor. İstemeyerek de olsa artık size tekme atabiliyor! Vücudu gelişmeye ve genişlemeye devam ediyor. Özellikle derisinin altına biriken yağ tabakası sayesinde büyümesini daha hızlı bir şekilde ilerletebiliyor. Bebeğinizin tekmeleri sizi uyutmayabilir, ya da uykunuzdan uyandırabilir. Ancak bu duruma üzülmeyin. Bu bebeğinizin sağlıklı olduğunun en net göstergeleri arasında bulunuyor.

Bebeğinizin beyni gelişmesini tamamladı. Çalışmaya da başladı. Sinir hücreler arasındaki bağlantı çok hızlı. Rahim içinde sıvının içerisinde olduğu için koku alamıyor. Ancak burnu ve ciğerleri de gelişti. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren annesinin kokusunu almaya başlayacak. Bu da aslında bebeklerin annelerine ilk zamanlarda neden bu kadar bağlı olduğunu ve bu kadar kişi içerisinde annelerini nasıl ayırt edebildiklerini bizlere gösteriyor. Peki, bebeğinizin rahminizde neler yaptığını merak ediyor musunuz? Yani, bütün gününü nasıl geçiriyor? Hıçkırıyor, ellerini ve ayakları hareket ettiriyor, ayakta durmaya çalışıyor ve hatta parmaklarını bile emiyor. Bazı bebekler baş parmaklarını o kadar çok emiyor ki, doğduklarında parmaklarında ufak bir nasır bile oluyor.

31 haftalık hamilelik süresince idrar kesesi dahil olmak üzere pek çok organı gelişmeye başlıyor. Artık bu haftadan itibaren en zaman gece ne zaman gündüz olduğunun bilincinde. Sizden aldığı tepkiler doğrultusunda. Ancak karanlıkta olduğu için uyku zamanını ayarlamış değil. Bu sebeple gece ya da gündüz tekme yemeniz olağan bir durum. Bu dönemde bebeğinizin hareketlerini takip edin. Hareketlerde biz azalma görürseniz ya da fark ederseniz bir bardak su için. Buna rağmen bir gelişme olmazsa hemen doktorunuz ile iletişime geçin.

31 Haftalık Hamilelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

31 haftalık hamilelik süresince hem bebekte hem de annede meydana gelen değişimleri aktarıyoruz. Çünkü bu durum ikisinin de gelişmesini içerisinde barındırıyor. Bu haftadan itibaren annelerin rahimlerinde bir kasılma olabilir. Bu kasılmalar artık hamilelik sancılarıdır. Genellikle pek çok anne hamileliğin ikinci yarısından itibaren hissetmektedir. Sancılar, doğum sancısı gibi düzenli değil. Ancak takip etmekte yarar var. Çünkü erken doğum belirtisi olabilir. Peki, erken doğum belirtileri nedir?

– Sancılarınız 1 saat içinde 4’ten fazla oluyorsa,

– Vajinal akıntınızda bir tuhaflık oluyorsa (Akıntınız daha sulu, daha mukuslu ya da daha kanlı)

– Adet ağrısına benzeyen ağrılar

– Pelvik bölgesindeki baskılar

– Sırtın alt bölgesindeki ağrılar

Belirtilen bu şikâyetlerin hepsi erken doğumun habercisidir.

Anneler bu haftadan itibaren göğüslerindeki süt akıntısı ile karşılaşabilirler. Bunun için göğüs pedi kullanabilirsiniz. Sutyenleriniz küçük gelmeye başlayabilir Endişelenmeyin. Bu göğüslerinizin olgunlaştığına ve süt ürettiğine dair bir işaret. Emzirme sutyeni kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sutyenlerden alırken normal bedeninize göre 1 beden daha büyük alabilirsiniz.

Midenizin git gide yukarıya geldiğini hissedebilirsiniz. Bu çok normal. Çünkü bebeğiniz büyüyor. Büyüdükçe sizi sıkıştırıyor. 31. Haftada rahminiz neredeyse göbek deliğinize yakın. Bu da iç organlarınızın itilmesine ve sıkıştırılmasına sebep oluyor. Bazı zamanlarda nefesinizin yetmediğini hissedebilirsiniz. Bu çok normal. Siz bebeğim nefes alamıyor diye endişe etmeyin. O plasenta sayesinde nefesini gayet rahta bir şekilde alıyor!

Peki hamileliğin 32. Haftasında sizi neler bekliyor? Buradan yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim