32 Haftalık Hamilelik – Gebelik

32 haftalık gebelik
32 haftalık hamilelik gebelik

32 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Bebeğinizin bu hafta çok fazla yer kapladığını söyleyebiliriz. Bebekler doğuma yaklaştıkları zaman çok daha fazla kilo alma eğilimindedir. Bu sebeple endişelenmeyin. Bebeğinizin 32 haftalık hamilelik süresince ağırlığı 2 kiloya yaklaşıyor. Bu ise geçen haftaya kıyasla 2 santimetre daha uzun. Yani 42 cm civarında. Bu hafta çok güzel bir haberimiz var! Oldu ki bebeğiniz erken doğdu. Bu hafta doğan bir bebekle normal zamanında doğan bebek arasında çok fark yok! Kendi işlevlerini yerine getirebilir.

32 Haftalık Hamilelik – Bebekte Görülen Değişimler

Anneler doğuma yaklaştıkları her hafta ortalama 350 gram ila 450 gram arasında kilo alımı yaparlar. Bu da bebeğinizin hızlı bir şekilde büyümesine ve gittikçe bulunduğu alana sığamamasına yol açarlar. Aldığınız kiloların yarısı bebeğinize yarısı da size yarıyor.

Bu hafta bebeğiniz saç ve el – ayak tırnak oluşumunu tamamladı. Bu hafta anne adaylarında mide bulantısı görülebilir. Çünkü bebeğinizin saçları midenizi bulandırabilir.

Artık bebeğiniz doğum için son gelişimlerini tamamlamak üzere. Teni pürüzsüz hale geliyor. Vücudu yağ biriktirmeye de devam ediyor. Bu dışarıda onun ısısını korumasına yardımcı olacak. Geçen haftada belirttiğimiz gibi, bebeğiniz bu haftada emme ve el – kol hareketlerine devam ediyor. Sindirim sistemi tamamlandı. Bu hafta ila 38. Hafta arasında bebeğiniz doğum pozisyonuna geçebilir. Ancak baştan belirtmek istiyoruz ki bebeklerin %5’i bu pozisyona doğum öncesi geçerler. Eğer bebeğiniz henüz doğum pozisyonu almadıysa sakın endişelenmeyin.

 32 Haftalık Hamilelik – Annede Görülen Değişimler

Umarız ki, hem kendiniz hem de bebeğiniz için güzel bir şekilde dinleniyorsunuzdur. Bebeğiniz gün boyunca sürekli dinleniyor. Artık düzenli bir şekilde uyuyup, uyanıyor. Belki de rüya bile görebilir!

Vücudunuz bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için daha çok çalışıyor. Hamilelik öncesi kan miktarınızla şuan ki kan miktarınız arasında çok fark var. En az yüzde 40 arttı.

Rahminiz yukarıya doğru baskı yaptığı için mideniz sıkışıyor olabilir. Hatta yattığınızda mideniz yanabilir. Bu belirtilerden kurtulmak ya da azaltmak için uyurken başınızın altına yastık koyabilirsiniz.

Bebeğinizin ağırlığı arttığı için sırtınızda ve belinizde ağrılar olabilir. Durumu gözlemleyin. Eğer artan ağrılarınız olursa, doktorunuzla iletişime geçin. Bu erken doğum belirtisi olabilir! Vücudunuz kendini yavaş yavaş doğuma hazırlamak için çalışıyor. Kaslarınızı kasıp gevşetiyor. Telaş etmeyin! Kısacası bu zamanlar, doğumunuz için birer prova. Bu sancılar, daha önce doğum yapan kadınlarda daha sık görülebilir. Sancıların süresi 15 ila 30 saniye arasındadır. Yerinizi ve pozisyonunuzu değiştirdikçe sancılarınız geçecektir. İmkânınız varsa yürüyün.

Doğum Odasında Kimle Olacak?

Artık doğuma yavaş yavaş yaklaştınız. Bu sebeple doğum gerçekleşmeden önce bazı noktaları tamamlamanız gerekiyor. Doğum kişisel bir deneyimdir. Bu süreç içerisinde yanınızda kimlerin olmasını istediğinizi kendiniz belirlemelisiniz. Ancak misafir listesi hazırlayacaksanız bu konuda sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz bir liste hazırladık:

Araştırmalara göre annelerin;

  • % 44’ü eşi ve tıbbi ekibin olmasını ister
  • % 37’si başka bir aile ferdinin odada olmasını ister
  • % 16’sı bir arkadaşını yanında ister
  • % 3’ü ebe ve doğum koçu ister.

Doğum öncesi eşinizle her konuda anlaşın. Buna doğuma girmek de dâhil. Bazı anneler eşlerinin doğuma girmesini isterken, eşler istemez. İlk olarak bunu netleştirin.

Eğer anneniz ve kayınvalideniz yanında kendinizi rahat hissedemeyeceğinizi düşünüyorsanız, bu konuda hastane yönetimini bilgilendirebilirsiniz. Hasta yönetimi odada sadece eşinizi bırakarak, akrabaları odadan çıkartabilir.

Doğum hemşireleri vardiyalı çalışır. Eğer doğuma anında yanınızda koç ve ebe istiyorsanız, bunu önceden ayarlamalısınız. Ciddi düşünülmesi gereken bir konudur.

Peki hamileliğin 33. Haftasında sizi neler bekliyor? Buradan yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim