4 Haftalık Hamilelik – Gebelik

4 Haftalık Hamilelik Gebelik - Anne

4 Haftalık Hamilelik – Gebelik

4 haftalık hamilelik süresince ne olur? Gebeliğin 4. Haftasında anne adaylarını neler bekler?Hamileliğin 3. Haftasında beslenme nasıl olmalı? 4. Hafta hamilelik belirtileri nerlerdir?.. gibi sorularınızın cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

4 Haftalık Hamilelik Süresince Bebek Gelişimi Ne Durumdadır?

Embriyo artık ana rahmindedir. Bu dönemde embriyo rahmin iç duvarına salgıladığı maddeler ile tutunmaya devam edecektir. Tutunma tamamlandıktan sonra ikiye bölünen hücrenin bir parçası, geri kalan kısmı ise plasentası olacaktır. Plasenta anne karnında bebekle beraber büyür ve doğumdan sonra dışarı atılır.

Hamilelikte 4 haftalık bebek nasıl olur? Büyüklüğü Nedir?

Bu dönemde bebeğin içinde yaşayacağı amniyon sıvı(su kesesi) ve besin kesesi oluşur. Embriyo üç katmanlıdır ve bu katmanlar gelişir ve vücudu oluşturmaya başlar.

İlk katman (endoderm) bebekte böbrekler, karaciğer ve sindirim sistemini oluşturmaya başlar. İkinci katman(mezoderm) ise bebeğin böbreklerini, cinsel organını, kemik ve kasları oluşturur. Son, yani dış katman ise saçını, derisini ve gözlerini oluşturur.

4 Haftalık Hamilelikte Annede Hangi Değişiklikler Olur?

Genellikle hamileliğin 3. Döneminde saydığımız belirtiler burada da devam eder. Anne adayının ilk oniki haftada kalpte daha hızlı atım oluşur. Bunun nedeni, rahimde büyüyen bebeğe gereken oksijen ihtiyacıdır. Bu durumdan ötürü anne adayları daha bitkin ve uyku ihtiyacı hissederler. Hamileliğin başlangıcı ile beraber artan östrojen ve progesteron hormonları nedeni ile göğüslerde büyüme, göğüs uçlarında hassaslaşma ve ağrı hissedilebilir. Rahim duvarı kalınlaşır ve gelişen kan damarları bebeğin beslenmesi için daha uygun hale gelir. Mide bulantıları olur, artabilir veya %25 gibi küçük bir oranda da olsa anne mide bulantısı yaşamayabilir. Bu dönemde kokuya hassasiyetin artması , kanda hormon seviyesinin yükselmesi bulantı nedeni olarak tahmin edilmektedir.

Hamileliğin 4. Haftasında Nasıl Beslenmeliyim?

Artık biraz kilo alımı başlayabilir. Bu endişelenecek bir durum değildir. Anne adayı günlük 350 kalori ek alabilir. Anne sağlığı açısından aşırı derecede kilo almamaya dikkat edilmelidir. Mevsimin meyve ve sebzelerinden bolca tüketmelisiniz. Mümkün olduğu kadar besleyici yemekler yemelisiniz. Bu dönemde sigara içmeyin, alkol almayın, kimyasal maddelerden uzak durun. Aynı zamanda kafeinden de uzak durmanız sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Saç boyalarının da bir miktar deri tarafından emildiği bilinmektedir, bu yüzden temkinli yaklaşmalısınız. Zorunlu ise saç uçları boyanmalı ancak saç diplerine boya sürülmemelidir. Sigara içenlerin de yanında durmamanızı tavsiye ederiz.

Peki 5 haftalık hamilelik sürecinde sizi neler bekliyor? Merak ettiğiniz bütün detaylar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim