5 Haftalık Hamilelik – Gebelik

5 Haftalık Hamilelik
Hamilelikte 5. Hafta

5 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Hamileliğin 5. Haftasında Bebek hızla büyümeye devam eder. 5 haftalık hamilelik süresince neler olur? Anne ne durumdadır? Nelere dikkat edilmelidir? Sorularına yanıt alacağınız yazımızı okuyabilirsiniz.

5 Haftalık Hamilelik Süresince Bebeğin Gelişim Durumu Nedir?

Bebeğiniz hızla büyümeye devam ederken, annede de değişmler belirmeye başlar. Bebeğiniz bu dönemde yaklaşık olarak 1.30 boyundadır. Bu haftada bebeğinizin kalbi ve dolaşım sistemi şekillenir. Susam tanesi kadar olan kalp, 2 adet kanalcıktan oluşur ve bu dönemde bebeğin kalbi atmaya başlar.
5 haftalık bebeğinizi görmek isterseniz, doktorunuz vajinal yoldan yaptığı ultrason ile keseyi görüntüleyebilir. Bebeğiniz o kadar küçüktür ki bu dönemde kalbinin atışını ve bebeğinizi görmeniz pek mümkün değildir.

Hamileliğin 5. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Hamileliğin 5. Haftasında anne, fiziksel olarak dış çevreye pek fazla ipucu vermez. Bu zamanlarda anne yorgun hisseder, mide bulantıları olabilir ve sık sık idrara çıkar. Bu gelişmeler annenin olumlu bir süreç içerisinde olduğunun da belirtileridir. Bu değişiklikler sizi zorlasa da eminiz ki bu belirtilerin bir kısmını yaşamak sizi heyecanlandırıyor!

Hamileliğin 5. Haftasında Vajinal Akıntı Nedenleri

Artan hormon seviyesi ile beraber vajina duvarına baskı yapmasıyla vajinal akıntılar oluşabilir. Bu akıntılar zaman zaman artıp azalabilmektedir. Bu asidik yapının , vajinanın dezenfekte olmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bu dönemde sizler de vajinal hijyeninize özen göstermelisiniz.

5 Haftalık Hamilelikte Kanama Nedenleri

Hamileliğin 5. Haftasında kanama farklı nedenlere işaret edebilir. Ancak genellikle anne adayının ilk 3 ayda hafif kanamalar yaşaması doğal ve olasıdır. Bu süreçte mutlaka doktorunuzu haberdar edin, kanamanın ne sıklıkta ve renk, koku detaylarını doktorunuzla görüşün.

5. Hafta Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi gebeliğin ilk 3 ayında anne adaylarının mide bulantısı olabilir. Mide bulantısı genellikle 3. Ayın sonrasına doğru azalma eğilimindedir. Günün her döneminde olan mide bulantısı genel olarak sabah saatlerinde görülmektedir. Stres, yağlı beslenme, kaygı, kokuya hassaiyet bu nedenler arasındadır.

Gebeliğin 5. Haftasında Nasıl Beslenilmeli?

Özellikle bu dönemde mide bulantınızı bastırmak için tuzlu ve zencefilli yiyecekler yararlı olabilir. Mide asidinin etkisinin azaltılması da mide bulantınıza iyi gelecektir. Bol sıvı tüketmek, taze zencefil yemek ya da çayını yapmak, ekmek parçaları yemek bu konuda size yardımcı olacaktır. Çok fazla ya da az yememelisiniz. Azar azar ve sık sık yemek, mide doluluğundan ya da boşluğundan kaynaklanan mide bulantılarını azaltacaktır.

6 haftalık hamilelik boyunca neler olacağını ve merak ettiğiniz gelişmeleri yazımızdan takip edebilirsiniz

2 Adet Cevap

  1. Şubat 18, 2019

    […] 5 haftalık hamilelik sürecinde sizi neler bekliyor? Merak ettiğiniz bütün detaylar için sayfamızı ziyaret […]

  2. Ekim 12, 2019

    […] Haftalık Hamilelik boyunca da  5. Haftadaki gibi akıntı ve kanama olabilir. Çoğunlukla rahim kanalından dolayı oluşan bu durum için […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim