6 Haftalık Hamilelik – Gebelik

6 haftalık hamilelik gebelik süreci ve anne

6 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Hamileliğin 6. haftasında sizdeki ve bebekteki değişim ve gelişimleri, nelere dikkat edilmesi gerekir? 6 haftalık hamilelik süresince nasıl beslenilmeli sorularına cevap verdiğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.
Bu haftalarda bebeğinizin kalbini dinleyebilirsiniz. Karın yağ dokusu veya gaz olması gibi durumlarda doktorunuz vajinal görüntüleme yoluna gider. Bunda korkulacak bir durum yoktur. Doktorunuz vajinal yoldan bebeğinizin görüntüsünü ve kalp atışını size gösterecek ve dinletecektir. Aynı zamanda rahim ve yumurtalıklarınızı da kontrol eder ve süreç ile ilgili sizi bilgilendirir.

6 Haftalık Hamilelik Sırasında Annedeki Değişiklikler

6 Haftalık Hamilelik boyunca da  5. Haftadaki gibi akıntı ve kanama olabilir. Çoğunlukla rahim kanalından dolayı oluşan bu durum için korkacak bir durum yoktur. Tabii ki bu durumu da doktorunuzla paylaşmalısınız. Kanama veya akıntının başka durumlardan oluşma ihtimaline karşılık bazı kontroller gerekebilir.

Hamileliğin 6. Haftasında Bebekteki Değişiklikler

6. haftasında bebeğiniz hızla büyüyor.. Bebeğinizin görünümü neredeyse C harfine benzer. Daha önce 2 bölümden oluşan kalp bu dönemde 4 bölüm halindedir. Kan dolaşım sistemi de oluşmaya başlamış ve kan pompalanmaya başlamıştır. Göbek kordonu oluşmaya başlar ve baş bölümünde 4 oyukta gözler ve kulaklar oluşacaktır. Başın ön tarafında oluşan ufak çıkıklık da burnu oluşturacaktır. Bebeğinizin beyni, artık büyüyen başının içini yavaş yavaş dolduracak. Çene ve yanaklar da oluşmaya başlıyor. Bebeğinizin uzunluğu yaklaşık olarak 0.2-0.4 cm arasındadır.

Hamileliğin 6. Haftasında Annedeki Değişiklikler

Anne adayları özellikle bu haftalarda bulantıdan kaynaklı kilo kayıpları yaşayabilir. Bulantı yaşamayan şanslı anne adaylarında kilo alımı yavaş yavaş başlamıştır. Vücudunuzun yapısına göre belli kısımlarda yağlanma ve kilo alımı oluşabilir. Gebeliğin hormonları olarak bilinen hormonlar hem bebeğin gelişiminde hem de anne adayının organ işleyişinde etkilidir. Değişiklikler 5. Haftadan çok farklı olamamakla beraber midede reflü ağrısı gibi yanma, kabız olma, yorgunluk, çok sık idrar yapma ihtiyacı ve akıntı durumları görülebilir. Ancak bunlar doğal süreçlerdir.

Hamileliğin 6. Haftasında Nasıl Beslenilmeli?

Bu süreçte yediklerinize dikkat etmeli, yediğiniz besinlerin içeriğini iyi bilmelisiniz. Bu konuda da doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz, size içetenlikle yardımcı olacaklardır. Sizin takip edeceğiniz kısımlarda yediklerinizin mineral değeri, vitamin değeri , kalsiyum magneyzum, çinko ve folik asit bakımından yüksek gıdalar tüketmelisiniz. Mevsimin meyve ve sebzelerini tüketmeli, porsiyonlarınıza uygun olarak balık, et ve süt ürünleri yemelisiniz.

1 Adet Cevap

  1. Şubat 18, 2019

    […] haftalık hamilelik boyunca neler olacağını ve merak ettiğiniz gelişmeleri yazımızdan takip […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim