7 Haftalık Hamilelik – Gebelik

7 Haftalık Hamilelik Gebelik
Hamilelikte 7. Hafta

7 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Hamileliğin 7. Haftasında Annedeki değişimler nelerdir? 7 haftalık hamilelik süresince bebek ne durumdadır? Anne adayı nasıl beslenmeli? Nelere dikkat etmeli? gibi sorularınıza bu yazımızda cevap vereceğiz.

7 Haftalık Hamilelikte Bebek Ne Durumdadır?

Bu dönemde, zigot olarak başlayan yolculuğundaki boyutunun tam 10 bin katı büyümüş durumda olan bebeğiniz artık 0.4-0.5 cm aralığındadır. Bebeğinizdeki kalp atım sayısı yaklaşık olarak dakikada 100 ile 160 arasında değişir.Beyin hücreleri yoğun bir şekilde oluşmaya devam eden bebeğinizin ağız ve dil organı şekillenmeye başlayacak. Bağırsaklar gelişecek, apandist hazır olacak. Hareketlerini sağlayacak olan uzuvları da artık şekillenmeye başaladı. Böbrekler de artık kendini hazırlamaya başladı. Bebeğinizin görünümünü merak ediyorsanız sayfamızın hemen üstündeki resim, yaklaşık olarak bebeğinizin görüntüsüdür.

7 Haftalık Hamilelikte Annede Ne Gibi Değişiklikler Olur?

7 haftalık hamilelik, ilk trimester döneminde olduğundan daha öncekilerle benzeşen şikayetler yaşayacaktır. Mide yanması(reflü belirtilerine benzer), baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik durumu, sürekli uyuma isteği, kokuya karşı hassasiyet, baş ağrısı bu hafta da devam edecektir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu, her anne adayında görülmeyebilir. Bu belirtileri yaşayan annelerin kendi fizyolojik ve biyolojik durumlarına göre önlemler almasını tavsiye ederiz. Denemeyi düşündüğünüz bütün önleyici aksiyonlardan önce doktorunuza danışınız. Doktorunuz, sizin geçmiş rahatsızlıklarınız ve mevcut durumunuz için size en uygun tavsiyeyi yapabilir.

Hamileliğin 7. Haftasında Nasıl Beslenilmeli?

Bu haftalarda bebeğinizin kalsiyum ihtiyacını karşılamak için D vitamini içeren besinler ve süt ürünleri tüketmenizi tavsiye ederiz. Doktorunuz bu konuda da yönlendirici olacaktır. Kalsiyum ihtiyacını belirlerken bir takım testler ve sizin kişisel durumunuza göre takviye verilebilir ya da yiyecek türleri tavsiye edilebilir. 7 haftalık  hamilelikte nasıl besleneceğinizi doktorunuzla konuşarak ilerlemeniz en doğrusudur.

Peki bebeğinizin 8. haftasında nasıl görüneceği, sizin nelere dikkat etmeniz gerekli olduğunu ve nasıl beslenmeniz gerektiği konusunu merak ediyor musunuz? Ozaman yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Yorumlarınızı, sorularınızı sayfamızda yapabilirsiniz. Doktorumuz bilgilenmek istediğiniz her konuda size içtenlikle yardımcı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim