8 Haftalık Hamilelik – Gebelik

8 haftalık gebelik
8 haftalık gebelik

8 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Hamileliğin 8. haftasında hala 1. trimesterdesiniz. Bu yazımızda 8 haftalık hamilelik süresince annedeki değişiklikler, bebeğin 8. Haftadaki durumu ve gelişimi ve anne adayları nelere dikkat etmeli? sorularının cevaplarını arayacağız.

8 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Durumu Nedir?

Artık bebeğiniz milimetre değil, santimetrelerle ölçülecek. Bu dönemde bebeğiniz bir fasulye tanesi kadardır. Boyu yaklaşık olarak 1.5-2 cm olarak ölçülür. Bu dönemde bebeğin dudakları , burnu, bacak ve göz kapakları, sırt kısmı şekillenmeye başlar. El ve ayak parmakları perdeli şekilde görülebilecek, bacakları daha uzun olacak, dirsek ve bilekleri görebileceksiniz. Kalp atım sayısı dakikada yüzelli civarlarındadır.

8. Hafta Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Anne adayları hamileliğin 8. Haftasında genel olarak fiziksel büyük bir değişiklik hissetmezler. 8 haftalık hamilelik döneminde rahim genişler, bu genişleme idrar torbasına baskı yapar ve anne adayının daha fazla idrara çıkmasına neden olur. Bu dönemde rahim sürekli esneme ve kasılma hareketleri yaptığından, kasık bölgesinde ağrılar hissedilebilir. Bu anne adayları için normal bir gelişmedir. Plesentanın büyümesi nedeniyle ağrı ve krampların yanı sıra ufak kanamalar görülebilir. Bu durumda doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Hamileliğin 8. Haftasında İstenen Testler Nelerdir?

8 Haftalık hamilelik sürecinde doktorlar genel olarak idrar kültür testi, kan sayımı, frengi, hepatit, idrar analizi, kan şekeri testi, rahim ağzı kültürü kontrolü, kızamık hastalığı testi yaptırabilirler. Doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda ek testler istenebilir. Bu sizin hamilelik sürecinize ve geçmiş hastalık durumlarınıza göre değişkenlik gösterebilir.

8 Haftalık Hamilelikte Anne Nasıl Beslenmeli?

Gebeliğin 8. Haftasında anne adayları kalsiyum, magnezyum, folik asit, demir, çinko b6 ve E vitaminleri almalıdır. Besinleri ne öğünlerde, ne sıklıkla ve ne miktarda alacaüınızı doktorunuzla beraber belirlemelisiniz. Bu besinler genel olarak süt ve süt ürünlerinde, sebzelerde, mercimek ıspanak, kuzu eti, yoğurt, domates, muz, avokado, badem, sığır eti, yeşil fasulye, kuru fasülye, balık ve mantarda bulunur. Yine mevsim yeşilliklerinden bolca yemenizi tavsiye ederim. Doktorunuz bu konuda size en uygun tavsiyeyi verecektir.

Bebeğinizin 9 haftasında nasıl görüneceği, sizin nelere dikkat etmeniz gerekli olduğunu ve nasıl beslenmeniz gerektiği konusunu merak ediyor musunuz? Ozaman yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Yorumlarınızı, sorularınızı sayfamızda yapabilirsiniz. Doktorumuz bilgilenmek istediğiniz her konuda size içtenlikle yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim