Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/bursaek1/bursajinekolog.com/wp-content/plugins/appointments/includes/class-app-worker.php on line 805
9 Haftalık Hamilelik - Gebelik | Bursa Kadın Hastalıkları Uzmanı

9 Haftalık Hamilelik – Gebelik

9 haftalık gebelik
Hamileliğin 9. Haftası

9 Haftalık Hamilelik – Gebelik

Hamileliğin 9. Haftasında Neler Olur? 9 haftalık hamilelik süresince anne ve bebek ne durumdadır? Annede ne gibi değişiklikler olur sorularına cavbp verdiğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.
Hala birinci trimesterdesiniz. Bu dönemin son ayında ve ilk haftasındasınız. Hamileliğinizin 9. Haftasında uyku isteği, mide bulantısı, mide yanması ve sık sık idrara çıkma isteği maksimum seviyeye gelebilir. 3. Ayı tamamladığında bu şikayetlerin çoğu azalma eğilimindedir.

Gebeliğin 9. Haftasında Bebek Ne Durumdadır?

Anne karnında 9 haftalık bebek büyüklük olarak 2.2 – 3 cm civarlarındadır. Bu dönemde kafa irileşmiş, eller daha belirgin şekilde oluşmuş, kol ve bacaklar uzamış durumdadır. İç organlarında pankreas ve safra kesesi oluşmuş, iç üreme organları oluşmaya başlamıştır. Ancak cinsiyet tahmini için hala erken, çünkü dış kısım hala oluşmamıştır.

Hamileliğin 9. Haftasında Annede Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu dönemde, daha önce yaşadığınız şikayetleri yaşamanız olasıdır. Biraz daha fazla hissedebilirsiniz şikayetlerinizi ancak yakın zamanda bu şikayetleriniz azalacaktır. Bu dönemde vücudunuzdaki kan miktarı da normal bir kadına göre yaklaşık olarak yüzde 50 daha fazladır. Bu, anneyi ve bebeğini korumaya yönelik ve anne adayının doğumda kaybedeceği kan kaybına karşı avantaj sağlayacaktır.
Bu dönemde bebeğiniz hareket etmeye başlar ancak sizin bu hareketleri hissedebileceğiniz söylenemez. Bu hareketleri hissetmeniz için bebeğinizin biraz daha büyümesi gerekiyor.

9 Haftalık Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmeli?

9 haftalık hamilelik dönenimde yiyeceklerinize, ilk öğrendiğiniz günden beri dikkat ettiğiniz gibi devam etmelisiniz. Çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda durmamalı, elektromanyetik alanların olduğu alanlarda durmamalısınız. Radyasyon etkilerinden kendinizi korumalı ve beslenme alışkanlıklarınızda bebeğinizin gelişimi için doktorunuzun yönlendirdiği şekilde devam etmelisiniz.

Hamileliğin 9. Haftasında Nasıl Beslenilmeli?

Anne adaylarının, gebeliğin 9. Haftasında mevsim meyve ve sebzeleri, C vitamini , folik asit, kalsiyum, demir ve karbonhidrat değerlerini, doktorunuzun önerdiği şekilde uygun seviyede tutmalısınız. Hafif yemekleri tercih etmek, 9. Haftada sizi mide bulantılarından bir nebze uzak tutmaya fayda sağlayabilir.

Hamileliğin 10. haftasında sizi neler bekliyor? Nelere dikkat etmelisiniz? Bebeğinizin durumu nedir? Bunları merak ediyorsanız 10. hafta hamilelik yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim