Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

 

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri, hamilelik başladığı andan itibaren anne vücudunda hormonal ve fiziksel etkilere bağlı olarak değişiklikler meydana gelmeye başlar. Bu değişiklikleri birçok anne adayı hissetse de bazı anne adayları tarafından farkedilemeyebilir. Farkedilen ilk andan itibaren “Hamile miyim?” sorularına cevap bulabileceğiniz yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Bu sorunun cevabını bulduktan sonra her şey olumlu ise “Kaç haftalık hamileyim?” sorunuza cevaplarınızı bulacaksınız ve hafta hafta hamilelik, ay ay gebelik belirtilerini hamilelik süreniz boyunca sizlere detaylıca açıklayacağım. Bu süreçte doktorunuzla beraber ilerlemeniz gerektiğini de belirtelim.

Hamilelik belirtileri nelerdir? 

Hamileliğin başlamasıyla vücutta artış gösteren östrojen ve progesteron hormonlarındaki artışla beraber göğüslerde hassasiyet ve büyüme görülür. Unutulmamalıdır ki bunlar aynı zamanda adet belirtisi de olabileceğinden, daha kesin sonuç olarak erken gebelikten şüphelenildiğinde gebelik testi yaptırılmalıdır. Hamileliğin başlangıcında bu belirtiler çok ileri düzeyde olmasa da hafta hafta gebelik değişimleri kendini gösterecektir. Hormonların salgılanması ile beraber rahim büyümesi, beslenme alışkanlıkları hafta hafta ve ay ay hamilelik belirtilerini farklılaştırabilir. Gelin hep beraber hamileliğin ilk haftasından itibaren oluşan belirtileri inceleyelim. 

 

Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi midir? 

Adet gecikmesi birçok anne adayının ilk şüphelendiği bulgudur. Her gecikme gebelik belirtisi olmasa da bu dönem yakından takip edilmelidir. Geciken adet aynı zamanda diğer kadın hastalıklarının da sonucu olabilmektedir. Adet gecikmesinin gebelikten sonra en bilinen nedenleri yeme bozuklukları ve stres, sıkıntıdan kaynaklı durumlardır. Gecikmenin uzun olduğu dönemlerde belirtlen gebelik, erken hamilelik bulguları yoksa bir uzman kadın hastalıkları doktoru’na görünmenizi tavsiye ederim.

 • Göğüs ağrısı ve meme hassasiyeti

Erken gebelik durumlarında göğüslerde büyüme ve hassasiyet olabilmektedir. Burada da unutulmaması gereken detay, bu belirtilerin de adet belirtileri olduğudur. Erken hamilelikte göğüsler şişer ve bununla beraber göğüs uçlarının da genişlemesi ve koyulaşması söylenebilir. Genellikle döllenmeden hemen sonra başlasa da hafta hafta hamilelik değişimlerinde, ileriki zamanlarda da oluşabilir.

Meme uçlarında hassasiyetle başlayan bu belirtiler ilerleyen dönemlerde göğüslerin büyümesi ile devam eder. Hassasiyet nedeni gebelikten kaynaklanan progesteron ,östrojen ve prolaktin hormonların salgılanmaya başlamasıdır. Bebeklerin en değerli ve besleyici yaşam kaynağı olan süt kanalları da bu dönemlerde açılır ve gelecek meleklerinize hazırlanmaya başlar.

 • Kanama (Akıntı)

Bazı anne adaylarımızda akıntı görülmekte ve bu belirti de hamilelik belirtileri arasında sayılmaktadır. Bu kanama genellikle adet kanaması gibi değildir ve muhtemel bir anne adayı olduğunuzun habercisi olabilir. Bu belirtiyi gördüğünüz andan itibaren doktorunuza görünmenizi tavsiye ederim. Bu belirti aynı zamanda dış gebelik belirtisi olabilmektedir.

 • Baş dönmesi

Hamilelikte anne vücudunun değişimleri kaynaklı anne adayında baş dönmeleri görülebilir. Bu konunun tekrarladığı durumlarda doktorunuza görünebilirsiniz. Metabolik takip de bu süreçte önem arz etmektedir.

Hamilelik Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar?

 • Yorgunluk ve uyuma isteği

Hamilelik başlangıcı ile beraber progesteron hormonunun salgılanmasının artacağını belirtmiştik. Bu hormon anne adaylarımız üzerinde uyku durumu oluşturabilir. Genellikle ilk 3 ay süresince yorgunluk ve uyku hali olabilir. Bu belirtiler 3. Aydan itibaren giderek azalma eğilimi gösterir.

 • Mide ve sindirim problemleri

Önceki başlıkta da belirttiğimiz progesteron hormonu, vücut metabolizmasının yavaşlamasına sebep olabilir ve bu, bir takım sindirim sistemi sorunları oluşturabilir. Sindirim sorunları yaşadığınızda ilaç almadan önce, “hamile miyim?” şüpheniz var ise doktora gitmenizi tavsiye ederim.

 • Cilt problemleri

Hamilelik belirtileri arasında vücutta kahverengi lekelerin oluşması da gösterilebilir. Kasık çevresi, meme uçları, göbek ve karın çevresinde oluşan bu lekelerin, östrojen hormonu salgılanması ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Halk arasında buna gebelik maskesi de denmektedir. Birçok anne adayında bu lekeler görülmekte, bu lekeler güneş ışığına maruz kalındığında artma eğilimi gösterebilmektedir.

Hamileliğin 6. Ayı ve sonrasında hamilelik çatlakları, cildin gerilmesine bağlı olarak oluşabilir. Bu, vücudun fizyolohik durumuna ve kalıtsal faktörlere bağlı olsa da kullanılan kremler ve desteklerle bu çatlakları azaltmak mümkündür.

 • Kabızlık

Mide ve sindirim problemleri başlığımızda bu durumu belirtmiştik. Hormonlar yavaşlamaya başlar. Hamilelik durumundaki anne adaylarının rahminin büyümesi ve bağırsağın son kısmına baskı yapar. Bundan dolayı anne adayları kabızlık sorunu çekmektedirler. Burada yine dikkat etmemiz gereken önemli bir husus var, eğer “Hamile Olabilir miyim?” gibi bir şüpheniz var ise ilaç kullanımını yapmadan önce bunu netleştirmeniz ve gebe iseniz doktorunuz kontrolünüzde ilaç kullanmalısınız.

Hamilelik Belirtisi, Baş ağrısı

Hamileliğin ilk 3 ayında hormonal değişikliklerden dolayı normalden daha sık baş ağrısı yaşanabilmektedir. Hamilelikte baş ağrısı, genellikle gerilim tipi baş ağrısıdır ve hormonal değişim, kaygı ve stres kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Hamileliğin ilk 3 ayında yaşanan baş ağrıları için ağrı kesiciler tavsiye edilmemektedir. Hamilelikte ilaç kullanmak, bebeğin gelişimi açısında risk oluşturabilmektedir.

Bundan doayı ilaç kullanımında ek bir hassasiyet gerekiyor. Hamilelik döneminde teşhisi konulamayan ve ileri derece baş ağrıları, yüksek tansiyon, el ve ayaklarda ödem oluyorsa ilk fırsatta doktora gidilmelidir.. Hamilelikte baş ağrısı, hamileliğin 3’üncü ayından sonra hafifleyebilmektedir. Gebelik öncesi migren problemi yaşayan kadınlar, hamilelik döneminde baş ağrısı ile karşılaşabilmektedir.

 • Mide Bulantısı Normal mi?

Hamilelik belirtilerinin başlıcalarından biri olsa da mide bulantısının bir çok sebebi olabilmektedir. Gebelik döneminde Beta HCG ve östrojen hormonlarının artışı ile beraber mide bulantısına sebep olabilmektedir. Ay ay hamilelik belirtileri kişiye göre değişmekle birlikte, her anne adayında aynı dönemde görülmeyebilir.

Gebelikte ilk 3 ay boyunca anne adaylarını zorlayan bu durum bazı durumlarda baş dönmesi ile kendini gösterebilir. Mide bulantısı kaynaklı istifra sonrası vücutta besin ve sıvı kaybı olacağından, anne adaylarının beslenmesi konusunda daha hassas olması gereklidir.

Her mide bulantısı hamileliği işaret etmeyebilir. Aşağıdaki durumlarda Mide bulantısına sebep olduğu bilinenleri sıraladık:

 • Stresten kaynaklı mide bulantısı,
 • Vertigo(baş dönmesi) ,
 • Hepatit türleri,
 • Pankreas hastalıkları,
 • Gergin mide,
 • Mide fıtığı
 • Gergin bağırsak,
 • Reflü,
 • Mide tahrişi,
 • Bağırsak zarının tahrişi,
 • Böbrek hastalığı,
 • Safra kesesi hastalığı,
 • Virüs kökenli kabız,
 • Regli durumlarında da bulantı görülebilmektedir.
 • Koku hassasiyeti

Hamilelik döneminde östrojen hormonunun sebep olduğu bilinen koku hassasiyeti oluşmaktafır. Koku yoğunluğu olan sigara, parfüm, yemek kokusu ve deodorantlar anne adayında kusma refleksi oluşturabilmektedir.

 • Sık idrara çıkma

Hamileliğin 4. Ayına kadar hormonel olarak yaşansa da gebeliğin sonlarına doğru bebeğin anne karnında büyümesinden kaynaklı olarak idrar torbasına baskı yapabilmektedir. Ancak sadece bu durumlardan kaynaklı olmayabilir. İdrar yolu iltihaplanması gibi hastalıklar da buna sebep olabilmektedir. Şüphelendiğiniz durumlarda doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 • Kasık ağrıları

Hamileliğin 4 ve 5 inci hafta belirtileri arasında kasık ağrıları da olabilir.Bu durum embriyonun rahme yerleşmesinden kaynaklı oluşmaktadır. Bu belirli kanama ile beraber görülüyor ise riskli bir durum olabilir. Bu durumda muhakkak bir doktora görünmelisiniz. Hamilelik belirtileri olarak enellikle sızı şeklinde görülen bu ağrı çok yoğun şiddette olmamaktadır.

Hamilelik Belirtileri Kesinleştiğinde Ne Yapılmalı?

Hamilelik belirtilerinin özellikle birkaçını aynı anda yaşıyorsanız, hamilelik testinizi yapabilirsiniz. Bundan da emin olmaz iseniz yapılacak kan testi çok daha net bir sonuç ortaya koyacaktır.

 

2 Adet Cevap

 1. Hacer Kutluay dedi ki:

  Bu faydalı bilgiler için teşekkürler hocam, bütün sorulara cevap veren bir yazı olmuş.

 1. Şubat 18, 2019

  […] bir yazı hazırladık. Hamilelik belirtilerini hafta hafta değişimleri ve daha fazlasını hamilelik belirtileri yazımızdan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim