hamilelik takibi gebelik takibi

Hamilelik Takibi – Gebelik Takibi

Hamileliğin başından doğum sonrasına kadar anne ve bebeğin durumunu değerlendirmek ve anne ve babayı bilgilendirmek amacıyla bir çeşit muayene rutinine hamilelik takibi denir. Çiftin bu muayenelere hamilelik planlaması yapmadan önce başlaması daha doğrudur. Hamilelik öncesinde yapılan muayenede anne adayının hamilelik esnasında herhangi bir problem yaşayıp yaşamayacağı araştırılır. Hamileliğe hazırlık aşamasından başlanması gerekilen hamilelik takibinde anneye gerekirse vitamin gibi takviye ilaçlar verilir. Hamilelik takibinde çiftler hamilelik hakkında bilgilendirilerek annenin gebeliğe ilk adımı sağlıklı bir şekilde atması sağlanır.

Hamileliğin Planlanması Durumunda Neler Yapılır?

Hamilelik oluşmadan önce henüz hamilelik planlaması aşamasında bir doktora başvurduğunuzda anneye çeşitli tahliller yapmaktadır. Bu tahlillerin sonucuna göre hamilelik esnasında oluşabilecek riskler en aza indirilir. Hamilelik takibi sırasında annenin kızamıkçık ve benzeri enfeksiyon hastalıkları geçirip geçirmediği de araştırılır. Şayet anne adayı kızamıkçık geçirmemişse hamilelik esnasında geçirmemesi için oldukça dikkatli olunur. Bunun nedeni ise hamilelik sırasında kızamıkçık enfeksiyonu geçirmenin beraberinde bir sürü sorunu getirmesidir.

Anne adayı aşırı kilolu ise gebelik takibi başlarken anne adayının kilo vermesi önerilir. Anne adayında diyabet söz konusuysa hamilelik öncesinde ya da hamilelik takibi sırasında kan şekeri düzenlenmelidir. Ayrıca anne adayının sigara, alkol kullanımı gibi kötü alışkanlıkları varsa ve bilinçsizce ilaç tüketiyorsa bu konular hakkında bilgiler verilir. Hamilelik planlaması yapan bütün anne adaylarına NTD (nöral tüp defekti) proflaksisi için önerilen dozda folik asit vitaminine başlanır. Anne adayı riskli yörelerinin birinde yaşıyorsa,  hemoglinopatiler ve kistik fibrozis gibi taşıyıcı hastalıkların var olup olmadığı da araştırılmaktadır. Hamilelik takibiniz boyunca her haftanızı, hamilelikte neler yaşayacağınızı, sizi nelerin beklediğini ve bebeğin durumunu hafta hafta hamilelik sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Hamilelik Takibi Süreci

Hamileliğinizin başlaması ile birlikte hekiminiz hemen hemen her ay bir kere sizi muayene edecek ve değerlendirecektir. Hamilelik takibi sırasında her muayenede anne adayının kilosu ve tansiyonu ölçülmektedir. Ayrıca hamilelikte her ayın beraberinde getirdiği bazı testler vardır. Bu testler ile beraber her ay ultrason muayenesi yapılır. Ultrason ile bebeğinizin kilosunun ayına göre normal olup olmadığı değerlendirilir. Özellikle 5 ayın sonunda anne adayı ayrıntılı ultrasonografiye yönlendirilerek bebekte anomali varlığı araştırılır.

Doğuma yakın dönemlerde yapılan hamilelik takibi muayenelerinde ise annenin kemik yapısı ve doğum yolu vajinal muayeneyle yapılır. Bu muayene sonrasında bebeğin duruşuna ve kilosuna göre kıyaslama yapılarak annenin normal doğuma elverişli olup olmadığına karar verilir. Ancak doğum anına kadar bir kadının normal doğum yapıp yapmayacağı kesinlik kazanmaktadır. Bazı durumlarda bebeğin ters gelmesi ile birlikte normal doğumun başlanması beklenmez ve sezaryen doğuma başvurulur.

Hamilelik Takibinin Önemi

Hamilelik takibi gerek anne açısından gerekse bebek açısından oldukça önemlidir. Örneğin; annenin beslenmesinin aşırı yetersizliği söz konusu olduğunda hamilelik takibini yapan hekim tarafından anneye multivitamin desteği önerilmektedir. Ancak beslenmesi düzgün olan ve değerleri normal seviyede çıkan bir anne adayı rutin multivitamin desteğine ihtiyaç duymamaktadır. Gebelik takibi sırasında yapılan bir diğer testise hepatit yani sarılık testidir. Bu testte anne adayının sarılık geçirip geçirmediği araştırılır.  Şayet anne adayında sarılık var ise doğum sırasında bebeğe geçmemesi için bazı önlemler alınmaktadır. Bu önlemlerin başındaysa doğumdan hemen sonra hiperimmünglobulin ve aşı yapılmazsa gerekmektedir. Bebeğe yapılan bu sarılık aşısı doğumdan sonraki 2 ve 6. aylarda da tekrarlanmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın önerisine göre yeni doğan tüm bebeklere hepatit b aşısı yapılmaktadır. Ayrıca hepatit değeri düşük olan anne adaylarına da hastalığa karşı koruyucu olarak hepatit b aşısı yaptırması önerilmektedir.

Randevu almak için randevu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Randevu Alın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim