Hamilelik Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

 

 

Hamilelik Tesi Nedir?

Adet gecikmesinden sonra doğal olarak ilk akla gelen soru, “hamile miyim?” oluyor. Hamilelik testi ne zaman yapılır?, hamilelik testinde çizgi anlamları nedir?, hamilelik testi nasıl yapılır? gibi sorularınıza cevap vereceğimiz bu yazımızda gebelik testi ve aklınıza takılan diğer sorulara cevap bulmaya çalıştık.

 

Hamilelik Testi Nezaman Yapılır?

 

Yapılan test kitlerinin özelliklerine göre değişmekle beraber, hamilelik testi için en uygun zaman, adet gecikmesinden sonraki 3-4 günlük süreçtir. Testin süresinin adet gecikmesinden sonra olmasının nedeni, yumurtanın döllenmesi sonrası Beta HCG hormonunun da salgılanması gerekliliğidir. Bu dönemden önce yapılan testler, kişi hamile olsa bile negatif sonuç çıkarabilmektedir. Hangi test için hangi süreler arası yapılması gerektiğini, hamilelik testi markadalarını ve en iyi sonuç veren gebelik testi kitlerini yeni bir yazımda detaylı olarak paylaşacağım.

 

Adetim Düzensiz, Ne Zaman Hamilelik Testi Yaptırmalıyım?

 

Adet gecikmesi, özellikle hamile kalmak isteyen kadınlarda sürekli olarak “hamile miyim?” sorusunu akla getirebilir. Bunun için sabırlı olmalı ve önerimiz 1 yıllık sürede en uzun adet döneminizi göz önüne alıp bu süreyi bekledikten sonra bu sorulara cevap almayı beklemelisiniz. Aksi takdirde daha önce de bahsettiğimiz gibi hem HCG hormonu salgılanmamaya başlamış olabilir, hem de kitler için gereksiz ücret ödememiş olursunuz.

 

Gebelik Testinde Silik Çizgi Çıktı, Hamilemiyim?

 

Hamilelik testi kitleri HCG hormonunun varlığına dayalı bir sonuç çıkarmaktadır. Hamilelikte HCG hormonu salgılanır ve doğru zamanda yaptıyasanız ve hamile iseniz bu çizgi silik dahi olsa hamile olduğunuza işarettir. Bu aşamadan sonra doktorunuz da gerekli görür ise iki günde bir kan testi ile Beta HCG hormonu ölçümü yaptırabilirsiniz. İlk dönemlerde genel olarak değerlerin 2 gün öncesine göre 2 katı çıkması beklenir.

 

Önce Pozitif, Sonra Negatif Çıkan Hamilelik Testi Neden Olur?

 

Bu test sonuçlarında çıkan dırumda bir çok gebeliğin sonlanma durumu kimyasal gebeliktir. Peki kimyasal gebelik nedir? Döllenmiş yumurtanın rahmin içine yerleşememesi kaynaklı gerçek bir hamilelik oluşamamsı durumudur. Kadınların birçoğu bu durumu farketmez ve biraz gecikmeli olsa bile adet görür. Bu şüpheniz varsa muhtemelen erken gebelik testi yaptırmışsınızdır ve HCG hormonu test kiti tarafından tespit edilmiştir. Bir süre sonra HCG hormon değerleri giderek düşecektir.

 

Gebelik Testi Pozitif Çıktı Ama Adet Oldum! Bu Ne Demek?

 

Önceki başlıkta da açıkladığımız gibi, muhtemelen erken gebelik testi yaptırdınız ve kimyasal gebelik sonucunda hamile olduğunuz kanısına vardınız. Yeni yapacağınız testlerin sonucu negatif olacaktır.

 

Önce Negatif, Sonra Pozitif Gebelik Testi Sonucu Neden Olur?

 

Bir önceki başlığın aksine burada “hamile miyim?” sorunuza cevabımız, “evet!” . Hamile kalmak isteğinde olan kadınlarımız genellikle erken evrede test yaptırmakta ve aslında daha HCG hormonu salgılanmaya başlamadığından negatif sonuç almakta, bir süre sonra HCG hormonu salgılanmaya başlamaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi adet gecikmesinden 3-4 gün sonra yapılan test bu yüzden daha sağlıklıdır. Şimdi hamileliğinizin tadını çıkarın, tebrik ederiz.

 

Hamilelik Testi Negatif Çıktı Ama Kendimi Hamile Gibi Hissediyorum! Ne Yapmalıyım?

 

Kadınların bu dönemde en güçlü ve en şaşırtıcı özelliklerinden biri de aslında test yaptırmamış olsa bile hamilelik durumunu hissedebilmesidir. Eğer böyle bir hisse kapıldıysanız ve doğru dönemdeyseniz hemen bir test yaptırmanızı öneririz.

 

Eğer test yaptınız, negatif çıktı ve hala aynı hissi taşıyor iseniz adet döneminizin gecikmesini beklemenizi ve bu süre içerisinde yine de hamile gibi davranmanızı öneririz. Size bu süreç içerisinde kendi vücudunuzu dinleyip sorularınıza cevap bulacağınız bir yazı hazırladık. Hamilelik belirtilerini hafta hafta değişimleri ve daha fazlasını hamilelik belirtileri yazımızdan okuyabilirsiniz.

 

Hamilelik Testi Yaptım, Negatif Çıktı Ama Adet Olmadım!

 

Adet gecikmesinin birçok nedeni olabileceği gibi, daha önce de belirttiğimiz gibi, testi yaptırmakta erken davranmış olabilirsiniz. Adet gecikmeniz 3-4 günü bulduysa test yaptırmanız sizi daha doğru bir sonuca ulaştıracaktır.

 

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

 

Genel olarak anne adayının son 4 saatte idrara çıkmamış olarak test yapmasını tavsiye ederiz. Aldığınız gebelik testi kitinin yapısına göre test süreleri ve test yöntemleri değiştiğinden, kitin uygulama önerilerini atlamadan test yapmanız önemlidir. Aksi takdirde testler yanlış sonuç verebilir. Emin olamadığınız durumlarda kan testi yaptırarak Beta HCG testi yaptırmanız en doğru sonuca ulaştıracaktır sizleri.

 

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

 

Genel yöntem olarak korunmak yerine, adet dönemine yakın cinsel ilişkiye girerek gebelikten sakınmaya çalışan çiftler için hamilelik riski söz konusudur. Spermlerin yaşama ömrü rahim içerisinde 72 saati bulablmektedir. Ancak fizyolojik ve beslenme, stres, kaygı durumlarına göre adete yaklaşma döneminin uzadığı durumlar hamilelik riski taşımaktadır. Bu yöntemi uygulayan çiftlerimiz için bir öneri, bu dönemde rahmi koruyan laktik asit üretimi de durduğundan, enfeksiyon riskine karşı korunmanız daha doğru bir yoldur. 

Daha fazla bilgi için doktorunuzla iletişime geçebilir, dilerseniz randevu alabilirsiniz.

Hamilelik Testi Örneği

Pozitif çıkan bir anne adayının, kanalımıza eklediğimiz hamilelik testi videosunu izleyebilirsiniz. 

 

1 Adet Cevap

  1. sevim dedi ki:

    Teşekkürler, harika bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim