Yumurtlama Hesaplama

yumurtlama hesaplama

Yumurtlama Hesaplama

Regl başlangıç tarihlerinizi ve yumurtlama dönemlerinizi aşağıdaki yumurtlama hesaplama aracı ile öğrenebilirsiniz. Yumurtlama döneminiz hamile kalmanız için en uygun zamandır. Bu dönemlerde cinsel ilişkiye girmek hamile kalma şansınızı diğer dönemlere göre büyük oranda arttıracaktır.

Daha fazla bilgi için doktorunuzla iletişime geçebilir, dilerseniz randevu alabilirsiniz.

Son Adet Başlangıç Tarihi

Adet Düzeni (Genelde 28 gün)

Yumurtlama Testi

Yumurtlama testi, kadınlar tarafından yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini öğrenmek amacıyla yapılmaktadır. Hamile kalma ihtimalini yükseltmek isteyenler, bu test sayesinde, hamilelik için en doğru zamanı öğrenebilir. Yumurtlama hesaplama aracımız da size bu konuda yardımcı olacaktır.

Yumurtlama Testi Nedir?

Yumurtlama testinin tıptaki adı Luteinizan Hormon (LH)’dir. Hormon testinde bu değeler incelenmektedir. Hızlı LH artışı sonrasında ortalama 24 ila 36 saat arasında yumurtlama gerçekleşecektir. Ovülasyon günü ya da o günden 1 gün önce ilişkiye girmek, hamilelik ihtimalini arttıracaktır. Kişi, bu şekilde hamile kalma şansını arttıracaktır. Yumurtlama hesaplama aracımız ile bu günleri son adet tarihinize göre hesaplayabilirsiniz.

Yumurtlama Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Yumurtlama testi de aynı şekilde hamilelik testlerine benzemektedir. Temiz bir kap içerisine idrarınızı yapın. Test çubuğunun üzerine idrar pipeti yardımı ile 5 damla koyun. 5 dakika bekleyin. Daha sonra test çizgisini kontrol edin. Çizginiz belirli olursa, hamile kalma ihtimaliniz artacaktır. Test çizgisi çok açık renkte ise, hamile kalmak için biraz daha beklemeniz gerekecektir.
Anne olmak isteyenlerin, hamile kalması için doğru zamanlarda cinsel ilişkiye girmesi gerekmektedir. Bunun için de doğru yumurtlama gününün tercih edilmesi gerekmektedir. Peki, yumurtlama günü nasıl belirleniyor? Buradaki en kolay yolu sizlere açıklıyoruz: Yumurtlama testi!

Yumurtlama testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Yumurtlama testinizi yapmadan önce, adet döngünüzü bilmeniz gerekiyor. Bu süre içerisinde adet kanamanız, yumurtla döneminizi öğrenmenize yardımcı olacaktır. İlk adet gününden son gününe kadar olan günlerin sayısını hesaplayın. Eğer adet döngünüz düzensiz ise, bunun için son 3 aydaki kısa adet gününüzü öğrenin. Örnek vermek gerekirse, adet gününüz 25 günde 1 oluyorsa, adet kanamanızın başlamasından itibaren saymaya başlayın. 9. Güne geldiğinizde de bu testi yapabilirsiniz. Adet döngünüz doğru ise yani 28 günde bir ise, yumurtlama testini 12. günde yapmaya başlayabilirsiniz. Test sonucunu pozitif görene kadar, her gün bir test yapabilirsiniz.

Test Sonucunu 5 Dakikadan Sonra Değerlendirebilir Miyim?

Test sonucundan tam verim alabilmeniz için 5 dakikanız bulunuyor. 5 dakika içerisinde sonucu değerlendirmelisiniz. Pozitif sonuç birkaç boyunca gözükebilir. Ancak negatif hatalı olabilir. Bu da sonucu yanlış değerlendirmenize yol açacaktır. 5 dakika içinde testi okumak ve karışıklığa mahal vermemek için testi çöpe atmalısınız.

Yumurtlama Testini Koruyucu Amaçla Kullanabilir Miyim?

Yumurtlama testi, adı üzerinde yumurtlamanızı belirlemektedir. Bu sebeple hamileliğinizi önlemeye yardımcı olamamaktadır. Bu şekilde tasarlanmamaktadır. Spermlerin ömrü 72 saattir. Bu sebeple yumurtlama döneminizi hesaplamadan önce cinsel ilişkiye girmeniz de hamilelik şansınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Kullandığım İlaçlar Testi Etkiler Mi?

Her ilaç, yumurtlama testini etkilememektedir. Ancak bazı hormon testleri bu testin sonucunu etkileyebilir. Eğer bu şekilde bir ilaç kullanıyorsanız, testi doktorunuzla beraber yapmanızı öneriyoruz. Diğer ilaçlar, antibiyotikler, gebeliği önlemek için kullanıla haplar ve ağrı kesiciler bu sonucu hiçbir şekilde etkilememektedir. Kısırlık konusunda net bir teşhis konulmadıysa, doktorunuza danışarak, testi yaptırabilirsiniz. Ancak menopoza girdiyseniz, hCG iğnesi yaptırdıysanız ya da yakın zamanda bir hamilelik geçirdiyseniz bu testleri kullanmayın.

Tükürükle Yapılan Testler

Bu testlerde, diğer testler gibi adet dönemi ile alakalıdır. Adet döneminin ortasında östrojen hormonu artmaktadır. Bu da yumurtlama gününüzü tespit etmeye yardımcı olmaktadır. Elbette ki, idrar testleri kadar kullanışlı değildir. Bu sebeple de idrar testleri kadar da yaygın değildir.

Adet Döngüsüne Göre Yumurtlama Testi

Adet döneminizin süresine göre testinize ne zaman başlayacağınızı aşağıda bulabilirsiniz:

  • 25 günlük adet: 9. gün
  • 26 günlük adet: 10. gün
  • 27 günlük adet: 11. gün
  • 28 günlük adet: 12. gün
  • 29 günlük adet: 13. gün

Konu ile ilgili hamile kalmak için neler yapılmalı? videomuzu izleyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim