Normal Doğum Takibi

normal doğum

Normal Doğum

Hamileliğin 38 ve 41. haftaları içerisinde herhangi bir cerrahi müdahale olmadan kendinden başlayan kasılmalar, sancılar ve suyun gelmesiyle bebeğim vajinal yoldan dünyaya gelmesine normal doğum denir. Şayet anneyi ve bebeği tehdit edecek herhangi bir sağlık durumu söz konusu değilse her anne adayı bebeğini normal doğumla dünyaya getirmelidir. Normal doğum en doğru doğum şeklidir ve en doğal yöntemdir. Normal doğumun ne kadar acılı olduğu bilinse de bu acı anlık bir acıdır ve doğumdan sonra tabiri caizse uçup gitmektedir.

Normal Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Normal doğum için en ideal süre 40 haftadır. Ancak bazı doğumlar 37 ve 42. hafta içerisinde gerçekleşebilmektedir. Bu durum sıkıntılı sonuçlar doğurmamaktadır. Ancak gebeliğin 37 haftasında haftasından önce gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak adlandırılmaktadır. Erken doğumlarda bebeğin gelişimi tamamlanmadıysa bir süre kuvözde kalma ihtimali bulunmaktadır.

Doğum Çantanızı Hazır Bulundurun

Doğum belirtilerinin yaşamaya başlamadan önce mutlaka doğum çantanızı hazırlamanız gerekmektedir. Doğum çantanızı eksiksiz hazırlanması hastane ve hastaneden çıkarken işlerinizi kolaylaştıracak. Doğum çantası hazırlarken kendinize bir çanta bebeğinizi ayrı bir çanta yapmanız yakınlarınızın eşyalarınızı kolay bulmasına sağlayacaktır.

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Doğum belirtilerinin birine ya da birkaçını yaşıyorsanız, bir an önce hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Özellikle suyunuzun gelmesinin ardından doğum başlamaktadır. Normal doğumun yapılabilmesi için rahim ağzının yaklaşık 10 cm kadar açılması gerekmektedir. İlk doğumunu yapan anne adaylarının rahim ağzı her saatte 1 cm açılır. Bu nedenle normal doğum süresi 8 ila 10 saati bulabilir. Bu süreçten sonra gereken geri kalan açıklık ise ıkınma ile sağlanmaktadır. Ancak doğum süreci annenin 2. doğumunda 2 saat, 3. doğumunda ise 3 saat kadar azalmaktadır. Açılmanın tamamlanmasının ardından doğum başlamaktadır. Anne ne kadar güçlü ıkınırsa ve doğru nefes alırsa normal doğum o kadar hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşir. Bazı durumlarda doktorlar bebeğin çıkışını kolaylaştırmak için epizyotomi denilen bir kesi ile vajinayı genişletebilir. Ikınmaların ve kasılmalarının ardından bebeğin başı görünür. Bebeğin başı göründükten sonra doktor anneye ıkınmamasını ve derin nefes alıp vermesini söyler. Bebeğin önce başı ardından omuzları ve tüm vücudu yavaş yavaş çıkartılır. Ardından göbek kordonu kesilir. Dünyaya gelir gelmez soluk almaya başlayan bebeğin oksijenin ciğerlerini acıtması nedeniyle yaklaşık 5 dakika ağladığı görülmektedir.

Acısız bir doğum isteyen anne adayları normal doğum esnasında epidural anestezide isteyebilir. Bebeğin doğmasının ardından anne de bir süre daha kasılmalar devam etmektedir. Bu kasılmalar ile birlikte plasenta vücuttan atılır ve anne büyük bir rahatlama yaşayacaktır. Doğumun ardından doktor dikişe ihtiyaç duyarsa birkaç küçük dikiş ile perineyi kapatacaktır. Bu işlemlerin ardından odanıza çıktığınızda bütün acılarınız bitmiş olacaktır.

Normal Doğum Dikişleri

Normal doğum sırasında vajinaya epizyotomi yani doğum kesisi yapıldıysa vajinaya dikiş atılması gerekir. Kesinin büyüklüğüne göre dikişlerde değişmektedir. Doğum kesisine atılan dikişler çok kısa bir süre içerisinde iyileşerek kendiliğinden erimektedir. Ancak bu durum temizliğine dikkat edilirse ve doğru bakımı yapılırsa mümkündür. Normal doğum dikişlerinin enfeksiyon kapmaması için annenin dikkat etmesi gereken bazı durumlar söz konusudur.

  • Tuvalet sonrası ılık su ile bölgenin temizlenmesi gerekmektedir.
  • Akıntı ve kanama nedeniyle kullanılan petin sık sık değiştirilmesi enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Bu süreçte annenin mümkün oldukça yatıp dinlenmesi gerekmektedir. Dikişlerin hızlı iyileşmesi için dinlenmek ve ağır iş yapmamak oldukça önemlidir. Ayrıca ilk aylarda bebeklerde sürekli uyumaktadır.

Randevu almak için randevu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Randevu Alın

Sezaryen doğum için sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim