Sezaryen Doğum

sezeryan doğum bursa
Bursa sezaryen doğum

Sezaryen Doğum

Günümüzde sezaryen doğum veya halk ağzı ile sezeryan, tıbbi zorunluluklarve hastaların isteğine bağlı olarak da yapılmaktadır.  Ülkemizde artan sezaryen oranlarının en sık sebebi geçirilmiş sezaryen olması ve hastanın isteğine bağlı yapılan sezaryen ameliyatlarıdır.

İsteğe bağlı sezaryen herhangi bir tıbbi neden olmaksızın annenin doğumdan korkması, doğum sancıları çekmek istememesi, bebeğine zarar geleceği korkusu ve doğuma bağlı oluşabilecek estetik kaygılar (sarkma, genişleme,dikişler) nedeniyle tamamen anne tarafından tercih edilmektedir. 39. Haftasını dolduran gebelerde elektif (isteğe bağlı) sezaryen kararı alınabilir.

Tıbbi olarak bir çok zorunluluk sezaryen sebebi olmaktadır. Bu sebepler anne babanın tıbbi durumuna bağlı olduğu gibi tamamen bebeğin durumuna doğumun seyrine göre de olabilir. Sezaryen ameliyatı için hafta kararı yine bu saydığımız sebeplere göre değişkenlik gösterir.

Başlıca Tıbbi Sezaryen Doğum Nedenleri

 • Makat geliş: Bebeğin doğum kanalına ters girmesidir. Baş geliş tüm gebeliklerde %95 görülürken, makat geliş, ayak geliş, yan geliş gibi prezentasyon anomalileri %5 oranında görülmektedir. Prezentasyon anomalilerinin bebekte fiziki hasarlara yol açmaması için sezaryen tercih edilmektedir.
 • Baş-pelvis uygunsuzluğu:Bebeğin baş çapıyla annenin kemik yapısı (pelvis) arasındaki uyumsuzluk sebebiyle doğum ilerlemez ve sezaryen kararı verilir.
 • İri bebek: Bu durumda da bebeğin baş ve gövde çapının büyüklüğü normal doğuma imkan vermeyebilir ve bu durumda da sezaryen kararı alınabilir.
 • Plasenta previa:Plasentanın (bebeğin eşi) rahim ağzını tamamen yada kısmen kapatması durumunda bebeğin rahim ağzından geçişi mümkün olmayacağı için sezaryen kararı alınmaktadır.
 • Dekolman (Ablasyo plasenta) :Plasentanın bebek doğmadan rahime yapışık olduğu yerlerden ayrılmasıdır. Böyle bir durumda anne ve bebekten kanama olacağı ve bebeğe kan ve oksijen akımı bozulacağı için acil sezaryen uygulanmalıdır.
 • İkiz yada çoğul gebelik :Kesin endikasyon olmamakla birlikte tüm çoğul gebeliklerde her bir bebeğin baş geliş pozisyonunda olması istenir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda( bebeklerden biri makat yada transvers (yan) pozisyonda olacağı için) sezaryen tercih edilir.

Bebeğe Bağlı Tıbbi Durumlarda Sezaryen Doğum

 Bebeğe bağlı yapısal-fiziki anomalilerde;
 • iç organların barsakların dışarda olduğu omfalosel/gastroşizis durumlarında
 • omurgada sinir yada zarlarının açıkta olduğu spina bifida durumlarında
 • yapışık ikizlerde (siyam ikizleri)
  Sezaryen doğum kararı alınır. Ayrıca rahim ağzını tıkayan büyük myomlarda da sezaryen gerekliliği doğabilir

Anneye Bağlı Tıbbi Durumlarda Sezaryen Doğum

 • Annenin doğum sancılarında ve ıkınmasında hayati risk oluşturan bazı hastalıklarda;
 • Beyin damarlarında anevrizma
 • Lumbal disk hernisi (Bel fıtığı)
 • Astım
 • Kalp ve kapak hastalıkları
 • Doğum kanalından bebeğe bulaşma ihtimali olan genital herpes(uçuk) ve genital siğillerin olma durumu
gibi nedenlerden dolayı sezaryen doğum kararı alınır.

Bebeğe Bağlı Tıbbi Durumlarda Sezaryen Doğum

Fetal distress:  NST izlemlerinde bebeğin kalp atış hızında düşmeler olması acil sezaryen sebeblernden birisidir.
Amnion sıvısında mekonyum(kaka) olması: Bebeğin anne karnında kakasını yapması olarak bilir. Bebeğin anne karnında kakasını yapması bebeğin sıkıntıda olduğunu gösterir. Eğer bebek anne  karnında bu mekonyumu aspire ederse (akciğerine çekerse) doğum sonrası akciğer problemleri yaşanabilir. Sadece amnion sıvısının mekonyumlu olması sezaryen sebebi olmamakla birlikte, bebeğin kalp atışlarında da düşme gözlenirse acil sezaryen kararı alınır.
Kordon sarkması: Bebek rahim ağzından çıkmadan önce kordonun dışarı çıkmasıdır. Bu durumda kordon bebek ve anne pelvisi arasında sıkışır ve bebeğe kan akışı durur. Bebek açısından ölüm riski yüksektir ve acil sezaryen sebebidir.
İlerlemeyen travay(doğum eylemi): Rahim kaslarının düzenli ve yeterli kasılmasına ve annenin kemik yapısında problem olmamasına rağmen, rahim ağzında açılmanın yada bebeğin doğum kanalında ilerleyişinin durmasıdır.
Tüm karın içi ameliyatlarda olduğu gibi sezaryen ameliyatında da, ameliyat sonrası yapışıklıklar olur. Günümüzde en fazla 3 sezaryen yapılabilir denilmesinin nedeni, bu yapışıklıklar ayrıca rahime yapılan kesilerin, bebeğin yada bebeğin eşinin kesi yerine yapışması sebebiyle annede hayati risk oluşturmasıdır.

Sezaryen Doğum Son Seçenek Olmalıdır

Doğum bir yol ve süreçtir.

 • Rahim kasılmaları yeterliyse,
 • Bebeğin doğum kanalına inişi normal pozisyondaysa ,
 • Bebeğin kalp atışlarında (NST) problem yoksa
 • Annenin kemik pelvisi doğuma elverişliyse
yani yolda problem yoksa yolcuda problem yoksa ve itici güçte problem yoksa kesinlikle öncelikli olarak normal doğum tercih edilmelidir.

Randevu almak için randevu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Randevu Alın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim