Anne Sütünün Faydaları ve Emzirme

anne sütünün faydaları ve emzirme
anne sütünün faydaları ve emzirme

Anne Sütünün Faydaları ve Emzirme

Anne sütünün ne kadar mucizevi olduğunu bilmeyen yoktur.  Anne sütünün faydaları ve emzirme yazımızda sizlere merak ettiğiniz soruları cevaplayacağız. Anne sütü, bebekleri korumakta ve sindirimlerini de kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple uzmanlar, bebeklerin en az 6 ay anne sütü ile beslenmesini öneriyor.

Bebeğin doğmasıyla beraber anneden salgılanan anne sütü, bebeklerin ihtiyacı duyabileceği bütün vitaminleri ona vermektedir. Bebeklerin gelişimi noktasında önemli olan bu besin kaynağı, son derece kolay bir şekilde sindiriliyor. Bebekleri hastalıklardan koruyabilen bu mucizevi besinin faydalarını sizler için sıralamak istiyoruz:

 • Emzirmek her şeyden önce anneye büyük fayda sağlamaktadır. Bebek ile anne arasında bir köprü görevi gören emzirme, doğum sonrasında annenin kanamalarını da azaltacaktır.
 • Annenin rahim, meme yumurtalık gibi kanserlere yakalanmasını önler. Aynı zamanda da kemik erimesi gibi durumlarında önüne geçtiği bilinmektedir.
 • Anne emzirirken oksitosin hormonu salgılamaktadır. Bu hormon ise mutluluk hormonu olarak da bilinmektedir.
 • Emzirme, obezitenin önünü kesmektedir. Anne sütünde yağ oranı yüksektir. Bu da bebeğin doymasını sağlıyor ve açlık hissini ortadan kaldırıyor. Doğru bir şekilde beslenen bebekler, anne sütü sayesinde yeterli kilo alabiliyor.
 • Bebeği enfeksiyonlara karşı koruyor. Anne sütü bebeği birçok mikroba karşı koruyor. Bebeklerin vücudu dışarıya karşı çok savunmasız. Anne sütü içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller bebeği dış dünyaya karşı korumaktadır.
 • İlk günlerde anneden gelen süte kolostrum denilmektedir. Bu süt, içeriğinin zengin olmasıyla bilinmektedir. Bebeği korumaktadır. Olgun süte kıyasla çok fazla vitamini içerisinde barındırmaktadır. Bebeklerde alerjik hastalıkların önüne geçmektedir.
 • Anne sütünün en önemli faydalarının arasında, büyüme faktörleri gelmektedir. Bebekteki büyümeye faktörlerini olumlu yönde etkileyen bu besin, birçok organının sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olmaktadır. Bebeklerin gelecek hayatlarını olumlu yönde etkilemektedir.
 • Bağırsak hareketlerini hızlandırıyor. Bu da bebeklerin böbreklerine ağır bir yük binmesini önlüyor. Özellikle daha önce bahsettiğimiz anneden gelen ilk süt, bebeğin ilk dışkı yapmasını kolaylaştırıyor. Böbreklere de sindirim konusunda yardımcı oluyor.
 • Anne sütünün sadece bebeklere değil, aynı zamanda da annelere de faydası bulunmaktadır. Annenin meme kanserine yakalanmasını önlemektedir.

Anne Sütünü Hangi Besinler Arttırmaktadır?

Anne sütünün faydaları kadar sütün arttırılması da önemlidir. Anne sütünü arttıran en önemli besin sudur. Annenin mutlaka gün içerisinde 12 bardak su tüketmesi gerekmektedir. Bunun dışında yapılan bazı çalışmalar sonucunda bazı bitkilerin de anne sütünü arttırdığı gözlemlenmektedir. Bu bitkilerden bir tanesi de dereotu ve rezenedir.

 • Kimyon: Süt üretimini arttıran kimyon aynı zamanda doğum sırasında güçsüzleşen anneyi de güçlendirmektedir. Anneler, yüzyıllardan beri kimyonu süt arttırıcı bir besin olarak kullanmaktadır.
 • Yeşil Sebzeler: Mükemmel besin kaynakları arasında yerini alan yeşil sebzeler, süt üretimini arttırmaktadır. Aynı zamanda da bebekte ve anne de sindirime de yardımcı olmaktadır. Vücudun direncini arttırmaktadır.
 • Sarımsak: Annelerin bir kısmı kokusu sebebiyle, sarımsaktan hoşlanmamaktadır. Ancak anne sütünü arttıran ürünlerden bir tanesi de sarımsaktır. Sarımsak içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde hem anneyi hem de bebeği güçlendirmektedir.
 • Kırmızı ve Turuncu Sebzeler: Kırmızı ve turuncu sebzeler arasında bulunan havuç, turp, lahana ve tatlı patates gibi besinler hem anneye hem de bebeğe çok faydalıdır.

Anneler Strese Girmemeli

Yukarıda anne sütünün faydaları ve beslenme şeklinden,  hem bebeğe hem de anneye olan yararlarından bahsettik. Annelerin bu konuda dikkat etmesi gereken en önemli nokta, süt gelmeyecek diye sıkıntıya girmemeleridir. Bu dönemdeki stres ne yazık ki sütün gelmesini engelliyor. Özellikle erken doğan bebeklerin annelerinde bu risk daha fazla. Bebek ne kadar küçük olursa olsun, anne sütü her zaman gelmektedir. Gelen süt bebeğe yetmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim