Bursa Smear Testi

bursa smear testi nedir nasıl yapılır
bursa smear testi yapılan yerler

Bursa Smear Testi Nedir?

Kadınların rahim ağzını (serviks) değerlendirmek için uygulanan Bursa Smear testi, hem enfeksiyonlar hem de kanser gibi durumların kontrol edilmesi amacıyla yapılmaktadır. Bir nevi rahim ağzı tarama testi olan Smear testi, halk arasında rahim ağzı kanseri testi ve simir testi olarak bilinmektedir. Tıp dilinde ise Smear testi, CVS (Cervico- vaginal smear testi), PAP testi ya da PAP smear testi isimleriyle anılmaktadır. Kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci sıklıkla görülen rahim ağzı kanserinin önemli habercisi olan Smear testinin amacı kanser öncesi lezyonların erken teşhis edilmesidir. Bu testi hastanemizde başarı ile yapmakta ve her konuda sizi bilgilendirmekteyiz. Bursa smear testi için makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Hayat kurtarıcı bir test olan Smear testi, rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için oldukça önemli bir testtir. Günümüzde tüm jinekolojik muayenelerin bir parçası haline gelen Smear testi, rahim ağzından dökülen hücreler smear çubuğu ile toplanması işlemidir. Vajinaya “spekulum” isimli bir alet takıldıktan sonra serviks görülür hale getirilerek vajinaya dökülen hücreler toplanır. Aynı fırça ile rahim ağzından da bir sürüntü alınmaktadır. Oldukça basit ve ağrısız bir işlem olan bursa smear testi için, toparlanan hücreler özel mikroskoplar altında incelenmektedir. Burada en önemli nokta ise rahim ağzını rahim boşluğuna bağlayan kanaldan ve vajinadan ayrı ayrı örnekleri alınması gerektiğidir.

Smear Testi Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilir?

 • Simir testi yapılmadan en az 24 saat önce cinsel ilişkiye girilmemesi gerekmektedir.
 • Herhangi bir vajinal krem kullanılıyorsa en az 72 saat önceden bırakılması gerekir.
 • Testten önce vajinal duş yapmamış ve kanama geçirmemiş olunması gerekir.
 • Testi yaptırmak için en uygun zaman ise regl kanamasının bitiminden 10 gün sonrasıdır. Bir sonraki adet kanamasına kadar herhangi bir gün test yaptırılabilir.
 • Yılda mutlaka uygulanması gereken testler arasında yer alan test, genç yaştaki kadınlarda yılda 1 kez, ilerleyen yaştaki kadınlarda ise yılda en fazla 2 kez yapılmalıdır.
 • Düzenli olarak testi yaptırmak olası bir rahim ağzı kanseri rahatsızlığının önüne geçmektedir. Erken teşhis edilmesiyle ise basit bir şekilde tedavi edilmektedir.

Test Sonuçları İçin Patoloğa Hangi Bilgiler Gereklidir?

Steril bir ortamda alınan hücreler, özel bir tüpün içerisinde patoloji uzmanına gönderilmektedir. Rahim ağzı kanseri taraması yapan patoloji uzmanı ise gelen hücreleri incelerken aşağıdaki bilgilere gereksinim duymaktadır. Bu tanılar sayesinde patoloji uzmanının tanı koyma işlemi hızlanmaktadır.

 • Klinik olarak ön tanı
 • Kişinin yaşı
 • Kişinin şikayetleri
 • Pap Smear’in ne amaçla istendiği
 • Adet düzeni ve son adet tarihi
 • Şu anda gebelik olup olmadığı, önceden kaç gebeliğinin olduğu
 • Doğum kontrol hapı ya da diğer hormonal ilaçlardan kullanılıp kullanılmadığı
 • Rahim içi araç (spiral) kullanıp kullanmadığı

Patoloji uzmanı gelen hücreleri ve bir takım kimyasal maddeler ile boyayarak ışık mikroskobu altında inceler. İncelemelerin ve kişinin bilgilerinin ardından tanısını koyar.

Smear Testi Kimlere Yapılır?

rahim ağzı kanseri

Eskiden 35 yaşından sonra yapılması öngörülen test, günümüzde cinsel yaşantının başladığı zamanı esas almaktadır. Ancak yine de daha küçük yaşlarda ilişkiye girmiş olsa dahi 21 yaşından sonra yaptırmak daha doğrudur. 21 – 30 yaş arası düşük risk grubunda 3 yılda bir yapılması önerilmektedir. 30 yaşından sonra ise HPV testi ile birlikte yapılmaya başlanan bu test, 30 – 65 yaş arasında 5 yılda bir yapılmalıdır. Ancak co-test olarak bilinen HPV testli Smear testi yapılamıyorsa, bu yaş aralığındaki kişilerin 3 yılda bir sadece smear testi yaptırması önerilmektedir. HPV testinde ise dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta, bu testin yaşından küçüklere yapılmaması gerektiğidir. Rahim ağzı kanseri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bursa’da smear testi yaptırmak için aşağıdaki butonu tıklayarak randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Smear Testi Fiyatı 2019 Ne Kadar?

Bursa smear testi fiyatı 2019 için web üzerinden yasal zorunluluklar nedeni ile ilgili fiyat bilgi verilememektedir. İsterseniz bizimle Randevu Al butonu ile iletişime geçebilir, sağ altta whatsapp iletişim butonunu tıklayarak merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için doktorunuzla iletişime geçebilir, dilerseniz randevu alabilirsiniz.

Randevu Alın

Bursa smear testi nasıl yapılır, hangi durumlarda yapılır ile ilgili sağlık bakanlığı tarafından oluşturulmuş smear testi videosu izleyebilirsiniz.

Konu ile ilgili rahim ağzı kanseri makalemizi de okuyabilirsiniz.

Bu konuda yabancı kaynak olarak, aşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz.

https://www.nhs.uk/conditions/cervical-screening/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim