Dış Gebelik Nedir?

dış gebelik

DIŞ GEBELİK NEDİR?

Dış gebelik, sperm ve yumurtanın birleşmesinden oluşan Zigot’un normalde terleşmesi gereken rahim içine yerleşememesi, farklı bir bölgede büyümesidir.

Normalde tüm gebelikler spermin yumurtayla tüplerin (fallop tüpleri) içinde birleşip yaklaşık 5-6 gün sonra rahim içine göç ederek burada büyümesi ile gerçekleşir.

Dış gebeliklerde ise birleşen sperm ve yumurta çoğunlukla tüplerden rahime doğru göç edemez ve burda büyümeye başlar. Dış gebelikler en sık tüplerde (tubal gebelik)  olmakla beraber yumurtalıklarda(ovarian gebelik) karın boşluğunda(abdominal gebelik) hatta rahim ağzında (servikal gebelik) da görülebilir.

Bu sayılanların  dışında 1/30000 oranında hem sağlıklı gebeliğin hemde dış gebeliğin olduğu heterotopik gebelikler vardır.

Dış Gebelik Sebepleri

Geçirilmiş infeksiyon;

Salpenjit yani tüplerin iltihabı dış gebeliklerin yarısından çoğunun sebebidir. Salpenjitin en sık nedeni ise cinsel yolla bulaşan hastalıklardır (gonore klamidya gibi). Bu infeksiyonlar tüplerde mikro hasarlar yaparak zigotun tüplerden hareket ederek rahim içine yerleşmesini engeller. Eğer bu mikroorganizmalar tüplerde tam tıkanıklığa yol açacak kadar hasar verirse kısırlık sebebi olabilir. Tüpler etrafında-karın içinde olan infeksiyonlarda tüplerde yapışma ve bozukluk yaparak dış gebelik sebebi olabilir.

Kullanılan Doğum Kontrol yöntemleri

Progesteron hormonu tüplerin hareketini azaltır. Bu yüzden progesteron içeren kontrol yöntemleri: minipill progesteronlu implantlar progesteronlu ria’lar genel olarak dış gebelik oranını arttırır. Tüplerin bağlanması, diğer bakırlı ria’lar da dış gebeliği bir miktar arttırır.

İnfertilite (Kısırlık) Tedavileri

Son yıllarda dış gebelik oranları artmaktadır. Bu artışın sebebi cinsel yolla bulaşan hastaıklardaki artıştır, Yardımcı üreme tekniklerinin daha sık kullanılması ve tanı yöntemlerinin gelişimine bağlı olarak erken tanı konulmasıdır.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Adet gecikmesi olan her hastaya mutlaka gebelik testi yapılmalıdır. Bunun dışında kanaması olan kasık bölgesinde (genelde tek taraflı) ağrısı olan üreme çağındaki her kadına dış gebelik şüphesiyle yaklaşılmalıdır. Eğer tüplerde yırtılma ve kanama olmuşsa bu belirtiler daha şiddetli ve ağrı daha yoğundur. Ultrasonografik incelemede rahim dışında kese görüntüsü rahim arkasında sıvı (kan) birikimi ve gebelik testinin artışının normal olmamasıyla tanı konulabilir.

Dış Gebelik Tedavisi

Sık görülen tubal gebelik göz önüne alınacak olursa: hastanın tanı konulduğu andaki durumu tedavinin yönünü belirler. Eğer tüplerde yırtılma (rüptür) yoksa ameliyat olmadan ilaçlarla (metotrxat) tüp içine yerleşmiş gebelik sonlandırılabilir. Eğer tüplerde rüptür oluşmuşsa karın içine kanama da olacaktır. Şiddetli kanama yapıp anne açısından hayati risk oluşturabileceğinden acil ameliyat endikasyonudur.  Kanama durumunda dış  gebeliğin oluştuğu ve rüptüre olduğu tüp ameliyatla alınır. Ameliyat sonrası hasta kanama açısından sıkı takibe alınır ve seribeta Hcg ölçümü yapılır. Beta Hcg ölçümü değerler sıfırlanana kadar yapılmalıdır. Takiplerde Bhcg değeri düşmezse ikinci doz methotrexat tedavisi yada cerrahi düşünülür. Tüm gebeliklerde ilk kontrollerde gebelik kesesinin rahim içerisinde yerleşiminin görülmesi olası dış gebeliğin erken tanısı ve tedavisi için oldukça önemlidir.

Dİğer cerrahi operasyonlarımız için cerrahi operasyonlar sayfamıza göz atabilirsiniz.

1 Adet Cevap

  1. Ekim 12, 2019

    […] meydana gelir ve kanama başlar. Kanama hem karnın içine hem de vajinanın dışına doğru akar. Dış gebelik konumuzu buradan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim