Doğum Belirtileri Nelerdir?

doğum belirtileri nelerdir

Doğum Belirtileri

Birçok hamile anne adayının en çok merak ettiği elbette ki “Doğum belirtileri nelerdir?” sorusudur. Özellikle herhangi bir doğum tecrübesi olmayan yeni anne adayları doğum belirtileri hakkında çok az bilgiye sahiptir. Bu nedenle gerçek doğum yerine çoğu zaman yalancı doğum sancısı yaşamaktalar. Doğum öncesinde yaşanan bedensel değişiklikler doğumdan 1 saat önce ortaya çıkabileceği gibi aylar öncesinde de kendini göstermektedir.

Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum belirtileri için gelin neler olabileceğini birlikte inceleyelim. Bu belirtilerin birden fazlasını aynı anda yaşıyorsanız bebeğinize kavuşmaya çok az kalmış demektir.

İnme ve yerleşme

Bebeğin leğen kemiğine inmeye başlamasıyla makatta artan basınç hissidir. Bebeğin aşağı inerek kanala girmesiyle anne adaylarında hafifleme ve rahatlama hissi görülmektedir. Özellikle ilk kez anne olacak kadınlar doğumdan yaklaşık 2 ila 4 hafta öncesinde bu belirtiyi hissetmeye başlamaktadır. Ancak sonraki doğumlarda bu his fark edilmeyebilir.

Sık Sık İdrara Çıkma İhtiyacı ve İshal

Bebeğin inme ve yerleşme işlemini tamamlamasıyla birlikte idrar torbasında bir baskı oluşmaktadır. Bu baskı nedeniyle anne adayları sık idrara çıkma istediği hissedilmektedir. Bazı anne adaylarında ise doğum başlamadan hemen önce ishal görülmektedir. Bunun nedeni ise hormonların değişmesiyle birlikte dışkının yumuşamasıdır.

Kilo alımının durması ve kilo kaybı

Gebeliğin 9. ayında kilo alımı oldukça yavaşlamaktadır. Hatta bazı kadınlarda doğum yaklaştıkça kilo kaybı yaşadığı görülmektedir.

Enerji düzeyinde değişiklik

Doğum belirtileri arasında en ilginç olanı ise yine hamileliğin 9. ayından sonra görülen hamilelerde enerji değişikliğidir. Örneğin; bazı kadınlarda enerji fazlalığı yaşanırken bazılarında enerji git gide düşmektedir.

Sümüksü tıkacın kaybolması

Öncelikle bu belirtiyi yalnızca jinekoloji hekiminiz fark etmektedir. Rahim çıkışını tıkayan sümüksü tıkaç, rahim ağzının incelmeye başlaması açılmasıyla birlikte yerinden oynar. Bu değişiklik genellikle doğumdan 1 ya da 2 hafta öncesinde görülmektedir. Doğum anı başladığında ise sümüksü tıkaç tamamen vajinadan atılır.

Nişan (Kanlı akıntı)

Sümüksü tıkacın yerinden oynamasının ardından o bölgedeki kılcal damarlar çatlayarak akıntıyı pembe bir hale getirmektedir. Genellikle doğumun son 24 saatlik diliminde görülen belirtilerden birisi olan nişanın bazı kadınlarda birkaç gün önce geldiği de görülmektedir. Bu nedenle nişanın gelmesinin ardından düzenli ağrıların başlamasını ya da suyun gelmesini beklemelisiniz.

Sancılar ve Kasılmalar

En belirgin doğum belirtisi sancılar ve kasılmalardır. Ancak Braxton-Hicks olarak adlandırılan yalancı sancılarla karıştırılmaması gerekir. Braxton-Hicks doğma hazırlık sancısı olarak adlandırılmaktadır. Gebeliğin 35. Haftasından itibaren başlayan hazırlık sancıları günde yaklaşık 60 saniye kadar 10 kere gösterebilir. Karında hissedilen bu sancıyı gerçek doğum sancısından ayıran en büyük özellik isedüzensiz olmasıdır. Çünkü gerçek doğum sancıları oldukça düzenli ve şiddeti giderek artan bir sancıdır. Karından çok bel ve kasıklarda hissedilen gerçek doğum sancısı 5 dakikada bir ya da 10 dakikada 3 kez geliyorsa doğuma az bir zaman kalmıştır.

Suyun Gelmesi

Doğum belirtileri arasında en bilinen özellik olarak bilinen suyun gelmesi, bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı ile dolu kesenin sancı ve kasılmalar ile birlikte yırtılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu kese üst bölgelerden yavaş yavaş yırtıldığında su sızıntısı şeklinde görülmektedir. Bu da anne adayına idrar kaçırıyorum hissi vermektedir. Bazen ise bir anda yırtılan bu kese bardaktan dökülürcesine çok miktarda gelebilir. Her iki durumda da acil hastaneye gitmenizde fayda vardır.

Yalancı Doğum Belirtileri Nelerdir?

  •  Sancılar ve kasılmalar düzenli değilse ve şiddeti artmıyorsa
  • Sırtta hissedilmesi gereken karında hissediliyorsa
  •  Yer değiştirdiğinizde ya da yürüdüğünüzde kasılmalarınız geçiyorsa
  • Kasılmalarla birlikte bebeğiniz hareketlerinde kısa süreli artış oluyorsa Nişan geldiyse ve rengi kahverengiyse (cinsel ilişki ya da vajinal muayene sonrasında 48 saat içerisinde görülebilir) yalancı doğum belirtileri yaşıyorsunuzdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim