Doğum Kontrol Yöntemleri

doğum kontrol yöntemleri

Doğum Kontrol Yöntemleri

Hem kadınların hem de erkeklerin uygulayabileceği doğum kontrol yöntemleri bulunuyor. Henüz bebek istemiyor olabilirsiniz. Bunun için uygulayabileceğiniz çeşitli korunma yöntemlerini uygulayabilirsiniz. İşte en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemleri:

Prezervatif

En yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin başında gelmektedir. Penisin üzerine geçirilir. İnce ve şeffaftır. Erkek boşalırken, spermleri tutarak, vajinaya gidişlerini engeller. Bu şekilde de gebeliğe karşı koruma sağlar. Genellikle lateks malzemeden üretilmektedir. Bu sebeple latekse alerjisi olan kişilerin kullanmaması gerekiyor. Onlar için özel olarak üretilen poliüretan malzemesinden üretilen prezervatifler bulunmaktadır. En yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biri olan prezervatif aynı zamanda da AIDS gibi, çeşitli hastalıklara karşı da koruma sağlar.

Kadın Prezervatifi

Prezervatifi sadece erkekler değil, aynı zamanda da kadınlar da doğum kontrol yöntemi olarak kullanmaktadır. Bu ürün, kadınların vajinal kanalına yerleştirilir. Aynı erkeklerin kullandığı prezervatifler gibi lateks veya da poliüretandan yapılmaktadır. Kese şeklindedir.

Geri Çekilme Yöntemi

Prezervatif kullanmayanların tercih ettiği korunma yöntemidir. İlişki sırasında erkeğin vajinaya değil de, dışarıya boşalarak gerçekleştirdiği bir yöntemdir. Hiçbir araca ihtiyaç duyulmadığı için oldukça popülerdir. Spermler dışarıya çıktığında rahme ulaşamayacağı için, gebelik de mümkün değildir. Fakat boşaldıktan sonra penisin içerisinde kalan spermler olabilir. İkinci defa ilişkiye girilecekse, bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol yöntemi denildiğinde pek çok kişinin aklına gelen yöntemlerden biri de doğum kontrol hapıdır. Doğum kontrol hapı, yumurtlamayı önlemektedir. Adet döngüsüne göre kullanılmalıdır. 21 gün boyunca her gün bir tane kullanılır. Bu hapı kullanan kişilerin migren, kalp ve damar gibi rahatsızlıklarının olmaması gerekiyor. Kullanmadan önce doktora başvurulması gerekiyor.

Spiral

Kadınların kullandığı doğum kontrol yöntemlerinden biri ola spiral, rahim içi araçtır. Ortalama 3 santimetre boyu olan araç T şeklindedir. Rahim içerisine yerleştirilir. Spermin yumurtalara ulaşmasını ve döllenmesini engeller. Kullanım süresi 3 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Bu konuyu spiral nedir? Nasıl takılır? konu başlığımızdan inceleyebilirsiniz.

Takvim

Takvim yöntemiyle de gebelikten korunabilirsiniz. Bunun için adet döngüsünün takip edilmesi gerekiyor. Özellikle yumurtlama günleri takip etmelisiniz. Yumurtlama günlerinizde ilişkiye ara vererek, hamileliği önleyebilirsiniz.

Spermisid

Spermisid, vajinanın içerisine yerleştirilir. Tablet, köpük ya da fitil formunda kullanılabilir. Spermlerin rahme ulaşmadan ölmesini sağlar. Bu şekilde de hamileliği önler. Cinsel ilişkiden 1 saat önce uygulanmalıdır. Ancak diğer yöntemlere göre gebeliğe karşı koruma oranı düşüktür (%74 civarı koruma oranı vardır)

Tüplerin Bağlanması

Kadınların yumurtalarını bağlatarak, gebelikten korunmasıdır. Cerrahi bir işlemle, bir uzman tarafından tüpler bağlanır. Tıbbi olarak kısırlaştırma işlemi de denilmektedir. Bu durum kadınların adet dönemini ya da cinsel ilişkiye girmesini engellemez. Sadece kadınlar hamile kalamaz ve doğurganlık özelliklerini kaybederler. Geri dönüşü oldukça zor olduğu için, çok fazla tercih edilmemektedir.

İmplanon

Gebelikten korunma yöntemlerinden bir diğeri olan implanon, deri altına uygulanır. 4 santimetre uzunluğundadır. Etki süresi ortalama 3 yıldır. Bu yöntemi ancak uzmanlar deri altına uygulayabilir.

Vasektomi

Cerrahi bir operasyondur. Erkeğin sperm kanallarının kapatılmasını esas alan bir işlemdir. Erkekler bu şekilde doğurganlıklarını yitirirler. Boşalma eskisi gibi gerçekleşir, ancak meni içerisinde sperm bulunmamaktadır. Bu da hamileliği önlenmiş olur. Tüplerin bağlanması gibi, geri dönüşü olmayan bir uygulamadır. İyi karar verilmelidir.

Koruyucu İğne

Koruyucu iğneler, aynı doğum kontrol hapları gibidir. Yapay hormon takviyeleri sayesinde gebelik önlenir. Asıl adı Mesigyna – Depo Provera’dır. Ancak koruyucu iğne yöntemi olarak bilinmektedir. Depo Provera yöntemi 3 ayda bir, Mesigyna ayda 1 kere uygulanır. Doğru uygulandığında koruyuculuk etkisi çok yüksektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim