Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/bursaek1/bursajinekolog.com/wp-content/plugins/appointments/includes/class-app-worker.php on line 805
Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir? | Bursa Kadın Hastalıkları Uzmanı

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir?

endometriozis çikolata kisti nedir, tedavisi

Endometriozis Nedir?

Kadın hastalıkları arasında son derece yaygın olan endometriozis, çikolata kisti olarak tanımlanır. Bu rahatsızlık, üreme çağının en sık karşılaşılan hastalıklarının başında gelmektedir. Genel olarak 30’lu yaşlarda görülmektedir. Peki, bu hastalıkların belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? Detayları sizlere açıklıyoruz..

Endometriozis, rahim boşluğunun dışında, adetle dökülen endometrial dokular olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak rahmin arkasındaki boşlukta, bağırsağın son kısmında bulunan boşlukta, mesane, rahmi tutan bağlar, tüpler ve bağırsağın üzerinde bulunmaktadır.

Endometriozis Belirtileri Nelerdir?

Çağın en yaygın hastalıkları arasında yerini alan Endometriozisin belirtilerini sizler için sıralıyoruz. Genel olarak adet dönemindeki pelvik ağrılardan tanınmaktadır. Bütün kadınlar adet dönemlerinde ağrı çekerler. Ancak bu rahatsızlığa sahip olan kişiler, adet dönemlerini daha ağrılı ve daha kramplı bir şekilde geçirmektedir. Bu rahatsızlığı geçiren kadınlar ise, ağrılarının daha da arttıklarını ifade etmektedir. Endometriozis hastalığının belirtilerini şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Ağrılar: Ağrıların süresi normalden de uzun sürer. Kramp süresinden önce başlar. Ağrı sadece belirli bir yerde değil, aynı zamanda da karın ve bel bölgesinde de olabilir.
 • İlişki Sırasında Ağrı: Endometriozis, cinsel ilişki sırasında da ağrı yapabilir. İlişki sonrasında da ağrı görülebilir.
 • İdrara Çıkarken Ağrı: Bağırsak hareketleri artar. İdrarınızı yaparken yanma hissedebilirsiniz. Bu durumları özellikle adet dönemlerinde daha da fazla hissedebilirsiniz.
 • Kanamanın Artması: Adet dönemlerindeki normal kanamadan daha fazla kanamanız olabilir. Aynı zamanda dönem arası kanamalarınızda olabilir.

Bunların dışında kalan diğer belirtileri şu şekilde belirtebiliriz: Adet dönemlerinde bulantı, kabızlık, ishal ve şişkinlik hissetmeniz mümkündür.

Endometriozis Neden Olur?

Nedeni tam olarak bilinmese de. bu konu hakkındaki en yaygın görüş: Adet dönemindeki kanamaların, tüpler içerisinden geçerek, karın boşluğuna yayılması olarak biliniyor. Bağışıklık sistemi ise bunu normalden farklı bir duru olarak tanımlamaktadır. Bu duruma karşı da tepki göstermektedir. Bu sebeple normal dönemlere kıyasla daha fazla ağrı gözlemlenmektedir. Genel olarak nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz: (Asıl neden bilinmemektedir)

 • Retrograd Adet Kanaması: Adet dönemi sırasında kan, tüpler içerisinden geçerek, pelvik boşluğa dökülmektedir. Boşluğa döküldükten sonra da bulundukları yerlere yapılmaya başlar. Bu durum, endometriozis için akla gelen ilk sebeplerden bir tanesidir.
 • Karın Zarı: Uzmanlar, karın zarı hücrelerinin endomeriuma dönüşmesini, sebepler arasında inceler.
 • Embriyonik Hücre Dönüşümü: Östrojen hormonu, ergenlik döneminde fazla salgılanmaktadır. Gelişim zamanında olan bu hormonlar, zamanla endometrium hücrelerine dönüşebilirler.
 • Ameliyat Kesesi: Bu hücreler, karından yapılan ameliyatlar ve sezaryenler için kesilen bölgelere bağlanabilirler.
 • Bağışıklık Sistemindeki Bozukluklar: Bağışıklık sistemindeki bazı sorunlar bu rahatsızlıklara sebep olabilir.
 • Kan ve Lenf Yayılması: Rahmin içindeki doku, lenf veya da kan aracılığı ile yayılabilir.
 • Genetik Faktörler: Aileden gelen genetiksel yatkınlık sebebiyle, endometriozis görülebilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi endometriozisin nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak yukarıdaki sebeplerden bazıları endometriozis için yeterlidir.

Endometriozis Tedavi Edilebilir Mi?

Bu hastalığın tedavisinde 2 yol bulunmaktadır. Bunlardan biri ameliyat diğeri ise ilaç tedavisidir. Tedavinin nasıl uygulanacağı ise hamilelik durumuna ve hastalığı geçiren kişinin yaşadığı belirtilere göre değişkenlik göstermektedir. Ameliyat her zaman son çare olarak görülür ve genel olarak 35 yaşın üzerindeki hastalar için uygulanır.

Bunun dışında bir de ilaç tedavisi bulunmaktadır. Hormon ilaçları ve ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Hastalığın baskılanması için östrojen seviyesi düşürülmektedir. Ancak bu yöntemle hastalık 2 yıl içinde yarı yarıya bir ihtimalle tekrarlanabilmektedir. İlaçlar, hastalığın ağırlığını hafifletir, dokuların büyümesini de önler.

Daha fazla bilgi için doktorunuzla iletişime geçebilir, dilerseniz randevu alabilirsiniz.

Konu ile ilgili çikolata kisti video linkimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim