Gebelikte Kanama

gebelikte kanama ve düşük

Gebelikte Kanama

Birçok anne adayı gebelikte kanama normal midir, değil midir merak etmektedir. Gebelikte kanama genel olarak problem teşkil etmemektedir. Özellikle ilk 3 ay içerisinde normal bir durum olarak görülmektedir. Fakat bu durum gebeliğin hangi ayında meydana gelirse gelsin, mutlaka bir doktor ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Vajinal kanamaların doktor tarafından kontrol edilmesi önemlidir.

Kanamanın miktarının az ya da açık renkli olması, doktorunuza gitmenizi engellememelidir. Gebelikte kanama, çok nadir görülmemektedir. Fakat sebebinin net olarak bilinmesi için doktora gidilmesi gerekmektedir. Kanamanın sebebi, sıradan bir enfeksiyon olabileceği gibi, plasentanın erken ayrılması gibi tehlikeli bir durumda olabilir.

Gebelikte kanama ilk aylarda normal olarak kabul edilir ancak bu durumu hafife almanıza sebep değildir. Bu kanamalar bazen düşük ya da dış gebelik gibi durumların belirtisi olabilir. Bazen kanamalar, cinsel ilişki sonrasında da görülebilir. Ya da idrar yolu üzerindeki enfeksiyonların kanamasından da meydana gelebilir. Bu da vajinal bir kanama olarak adlandırılabilir. Gebeliğin ilk dönemlerinde meydana gelen bu kanamaların kontrol edilmesi son derece önemli. İlk öncelik annenin sağlığı olmalıdır.

Gebelikte Kanama Düşük Belirtisi Olabilir mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gebelikte görülen kanamaların bir sebebi de düşük tehdididir. Gebeliğin ilk 12 haftası, düşük tehdidini içerisinde barındırmaktadır. Tek başına bir kanama durumunun olabileceği gibi, parça düşürerek de bir kanamanın olması mümkündür. Yapılan kontroller ve muayene sonrasında rahim ağzı kapalı, bebek bu durumda canlı ise, düşükten bahsedebilirsiniz. Düşük tehdidi denmesinin sebebi, düşüğün olup olmayacağının net olmamasından kaynaklanmaktadır.

Düşükte meydana gelen kanamalar yoğun ve parçalı olmaktadır. Bu durum genellikle gebeliğin 12 ila 20. Haftaları arasında görülmektedir.

Dış Gebelik ve Kanama

Bebeğin, rahim dışına tutunup yerleşmesi, dış gebelik olarak tanımlanmaktadır. Bu durum en çok dış tüplerde görülmektedir. Bebeğin büyümesiyle beraber bu bölge gerilmeye başlar. Tüpler gerilmeye karşı dayanıklı değildir. Bu sebeple kısa bir süre sonra yırtılma meydana gelir ve kanama başlar. Kanama hem karnın içine hem de vajinanın dışına doğru akar. Dış gebelik konumuzu buradan inceleyebilirsiniz.

Gebeliğin İkinci Yarısında Kanama Olur Mu?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gebeliğin ilk zamanlarındaki kanama normal olarak kabul edilmektedir. Ancak kanama ileriki dönemlerde de gözlemlenebilmektedir. 20. Haftadan sonra gebelerin yaklaşık olarak %4’ün de kanama gözlemlenebilir. Bu durumda oluşan kanamanın en temel sebebi, eşin önde gelmesidir. Ya da plasentanın erken ayrılmasıdır. Bunun dışında hemoroit, idrar yolu enfeksiyonu ve çeşitli enfeksiyonlarda kanamaya sebep olabilir.

Kanamanın Şiddeti Hakkında

Kanamanın şiddetine göre doktora gidip gitmeyeceğinize karar vermemelisiniz. Gebelik döneminde meydana gelen her türlü kanama için doktora görünmeniz gerekiyor. Anne adaylarının burada kanamasını belirli bir sınıfa sokması normal bir durum değildir. Bir damla kan bile gelse doktora görünmek en doğru olan davranıştır. Çünkü kanama belki de ağırlıklı olarak içtedir. Dışarıya az bir damla gelmiştir. Bunu ancak muayene ile öğrenebilirsiniz.

Sadece kanamanın miktarı değil, aynı zamanda da rengi de önemli değildir. Kan hangi miktarda hangi renkte gelirse gelsin, doğruca doktora gidilmelidir. Bu durumun ayrımını ancak doktor yapabilir.

Gebelikte Ara Kanama

Gebelikte ara kanama olur mu? Sorusu pek çok anne adayı tarafından merak edilmektedir. Gebelikte meydana gelen kanamalar ara kanama olarak tanımlanmaz. Adet döngüsünün dışında olan kanamalar ara kanamadır. Bu kanamalar ufak olabileceği gibi, kanser belirtisi de olabilir. Ya da miyomlar kalınlaşmış, ciddi enfeksiyonlar meydana gelmiş olabilir. Bunlar vajinal kanamalar olarak tanımlanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim