Hamile Kalma Yöntemleri

hamile kalma yöntemleri

Hamile Kalma Yöntemleri

Anne olmak, her kadının rüyası. Eğer çocuk sahibi olmak istiyorsanız, sizin için hazırladığımız hamile kalma yöntemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hamile Kalma Şansı Hangi Dönemlerde Daha Fazladır?

Kadınların hamile kalma ihtimallerinin en yüksek olduğu dönemlerin başında, yumurtlama dönemine yakın, 3-4 günlük zaman dilimi gelmektedir. Normal bir kadın 28 günde bir adet görmektedir. Buna göre de yumurtlama süresi de adetin 14. günü olarak hesaplanır. Adet başladıktan 10 ila 14. günden sonra hamile kalma ihtimali çok fazladır. Bu durum her kadında aynı değildir. 30 günde bir adet gören kadının yumurtlaması 16, 26 günde bir adet gören kadının yumurtlaması ise 12. günde olmaktadır.

Rakamla hangi günlerin daha önemli olduğu hesaplandıktan sonra bugünden 4 gün önce cinsel ilişkiye girmeye başlayabilirsiniz. Hesaplamaya göre belirlediğiniz tarihin tam yumurtlama tarihi olacak diye bir şey yok. Gebeliği yakalamak için, bu dönemlerde sık sık cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Düzenli Adet Görmüyorum, Nasıl Hesaplamalıyım?

Yukarıda belirttiğimiz hesaplama, adet dönemini düzenli olarak geçiren kişiler için geçerlidir. Düzenli adet görmeyen kişiler için bu dönemi hesaplamak çok zordur. Çünkü yumurtlama günü belli olmadığı için, gebelik şansının en fazla olduğu dönem hesaplanamaz. Ancak bu kişiler, eczanelerde sayılan testlerde yumurtlama zamanını belirleyebilir. Elisa yöntemi ile idrarınızdaki LH hormonunun seviyesini ölçerek, kendi yumurtlama döneminizi hesaplayabilirsiniz. Ancak bu test, yüzde 100 güvence vermemektedir. Deneyerek, öğrenebilirsiniz.

Hamile Kalmak İçin Hangi Noktalara Dikkat Etmeliyim?

Evlenen herkes, belirli bir zaman sonra anne olmak ister. Nasıl hamile kalacağınızı ya da bu dönemde nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Aşağıda sıraladığımız noktalara dikkat ederek, kolay bir şekilde bu dönemi atlatabilirsiniz:

  • Doktor kontrolünüzü aksatmayın, doktorunuzun dediklerinden dışarıya çıkmayın.
  • Hamilelik döneminde vitaminlerini almayı unutmayın.
  • Hamile kalmadan önce, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalışın. Daha sağlıklı besinlere yönelin.
  • Yukarıda belirttiğimiz gibi, yumurtlama dönemlerinizi takip edin. Bunun için yumurtlama hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.
  • Hamilelik öncesinde düzenli seks yapabilir, hamilelik şansınızı arttırabilirsiniz.
  • Hamile kalmadan önce sigara ve alkol kullanımını bırakabilirsiniz.
  • Biyolojik yaşınızı atlamayın. Özellikle 35 yaşından sonra kadınların doğurganlığı azalıyor.
  • Hamilelik öncesinde sıcaktan eşinizle beraber uzak durmalısınız. Özellikle erkekler, sıcaktan çabuk etkilenirler. Sperm sayılarında ve kalitelerinde olumsuzluklar meydana gelebilir. Bu da gebeliği engeller.
  • Kayganlaştırıcılardan uzak durun. Bu ürünlerin PH’ı yüksektir. Bu da spermlerin yumurtaya ulaşmasını engelleyebileceği gibi, spermler için kötü ortamlar yaratır.
  • Kilonuza dikkat edin. Vücut beden kitle endeksinize göre kilonuzu sabit tutmaya çalışın. Bunun için de beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Çok zayıflığın iyi bir şey olmayacağı gibi, çok kilolu olmak da iyi bir şey değildir.

Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Sık İlişkiye Girmeliyim?

Hamile kalmak isteyenlerin en merak etiği konulardan bir tanesi, cinsel ilişkisi sayısı ve sıklığıdır. Bu konu hakkında net bir sınırlandırma yapamıyoruz. Ancak haftada 2 defa cinsel ilişkiye girmek, uzmanlar tarafından öneriliyor. Bu sayıyı arttırmak gebelik şansını arttırır. Ancak kadınların verimli olduğu dönemlerde cinsel ilişkiye girmek gebeliğin şansını daha da arttırıyor.

Cinsel İlişkiden Sonra Ne Yapılmalıdır?

Kolay bir şekilde hamile kalmak isteyenler, ilişkiden sonra hemen ayağa kalkmamalıdır. En az 20-30 dakika kalça altına yastık koyularak yatılmalıdır. Bu erkeğin menilerinin ve spermlerinin dışarıya kaçmasını önler. Hamile kalmak isteyen kadınlar, ilişkiden hemen sonra kalkıp banyo ya da idrar yapmamalıdır. Erkekler ise boşaldıktan sonra 1-2 dakika boyunca kendilerini geri çekmemelidir. Bu meni kaçağını en aza indirecek ve gebelik şansını arttıracaktır.

İlginizi çekecek bebek oluşumu videosunu da izlemenizi tavsiye ederim:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim